Bezpieczne 9 miesięcy ciąży - co można a czego nie w ciąży
Ciąża to czas, gdy uważniej wsłuchujesz się w swoje ciało. Starasz się teraz zdrowo żyć, aby twoje dziecko mogło się prawidłowo rozwijać. Zastanawiasz się, co można w ciąży - czy możesz latać samolotem, pracować jak dotychczas? Na co możesz sobie pozwolić w ciąży, a co lepiej odpuścić?
Spis treści
- Chciałabym się wybrać na wakacje do Turcji. Będę wtedy w 5. miesiącu ciąży. Lot samolotem trwa niespełna 3 godziny. Czy nie zaszkodzi dziecku?
- Jestem w 33. tygodniu ciąży i zaplanowałam lot samolotem na weekend do Rzymu. Mój ginekolog się sprzeciwił. Czy ma do tego prawo?
- Pracuję przy komputerze. Czy wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem nie szkodzi dziecku?
- Sport w ciąży
- Uwielbiam buty na obcasach. Przed ciążą tylko w takich chodziłam. Teraz też poruszam się na nich dość pewnie, ale wszyscy patrzą na mnie dziwnie, pytając: w szpilkach i z brzuszkiem?
- Codziennie dojeżdżam do pracy własnym samochodem. Mam już duży brzuszek, ale czuję się świetnie. Czy muszę zapinać pasy bezpieczeństwa?
- Czy w ciąży mogę spać na brzuchu?
- Mam dużą wadę wzroku i od lat noszę soczewki kontaktowe. Czy w ciąży powinnam z nich zrezygnować?
- W ciąży wzrósł mój apetyt na seks. Nie wiem jednak, czy intymne zbliżenia nie zaszkodzą dziecku. Czy orgazm może wywołać poród?
- Uwielbiam tonik. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy muszę zrezygnować z mojego ulubionego napoju?
Oczekiwanie na dziecko to wyjątkowe chwile dla kobiety. W ciąży zmienia się nie tylko sylwetka, ale także skóra, włosy, apetyt, a nawet spojrzenie na świat. Zapas energii czasem wydaje się wyczerpany, aby za kilka dni przypominać atomowy napęd. Nic dziwnego, że w tym szczególnym okresie pojawia się także coraz więcej pytań.
Chciałabym się wybrać na wakacje do Turcji. Będę wtedy w 5. miesiącu ciąży. Lot samolotem trwa niespełna 3 godziny. Czy nie zaszkodzi dziecku?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma medycznych przeciwwskazań, aby wybrać się w ciąży samolotem za granicę. Warto się jednak zastanowić, czy to dobry pomysł, ze względu na intensywne słońce. Czterdziestostopniowy upał źle może znosić każdy, a co dopiero kobieta w ciąży. Pobyt z brzuszkiem w ciepłych krajach może z przyjemności zmienić się w koszmar. Jeśli jednak ciężarna decyduje się na lot samolotem, trzeba pamiętać o kilku zasadach, które zmniejszą ryzyko zakrzepicy żylnej (może się zdarzyć podczas lotu). Należy dużo pić, aby nie doszło do odwodnienia i zagęszczenia krwi. Koniecznie trzeba dreptać w miejscu, napinać mięśnie nóg oraz, gdy jest to możliwe, spacerować po pokładzie samolotu. Warto także rozważyć zastosowanie pończoch lub podkolanówek przeciwżylakowych o najmniejszym, czyli pierwszym stopniu ucisku.
Jestem w 33. tygodniu ciąży i zaplanowałam lot samolotem na weekend do Rzymu. Mój ginekolog się sprzeciwił. Czy ma do tego prawo?
Lekarz prowadzący ciążę ma wręcz obowiązek poinformować pacjentkę o ewentualnych zagrożeniach związanych z lotem. Jeśli ginekolog po zbadaniu kobiety uważa, że lot może zaszkodzić jej lub dziecku, powinien się sprzeciwić podróży. Dzieje się tak np. gdy jest ryzyko, że zmiana ciśnienia może nasilić problemy z łożyskiem lub gdy kobieta w ciąży ma problemy z krzepnięciem krwi. Ostateczna decyzja należy jednak do pacjentki. Ale czy warto ryzykować? Powinnaś też wiedzieć, że niektóre linie lotnicze nie przyjmują na pokład kobiet po 36. tygodniu ciąży lub wymagają zaświadczenia o braku przeciwwskazań do lotu. W takiej sytuacji opinia lekarza jest decydująca.
Pracuję przy komputerze. Czy wielogodzinne przesiadywanie przed monitorem nie szkodzi dziecku?
Zgodnie z Kodeksem pracy, ciężarna może pracować przed komputerem nie dłużej niż 4 godziny dziennie. Jednak nie udowodniono, aby przekraczanie tego czasu miało jakiś niekorzystny wpływ na dziecko. Jeśli nie jest możliwe wykonywanie innej pracy, pracodawca powinien zadbać o zmianę stanowiska pracy. Jeśli jednak realizacja tego zalecenia nie jest możliwa, nie jest to wskazaniem do udzielenia ciężarnej długoterminowego zwolnienia lekarskiego. Ważne: pracując przy komputerze, trzeba co 30–60 minut wstać, przespacerować się, wykonać kilka skrętów tułowia, podreptać. Pozwoli to uniknąć bólu nóg i kręgosłupa.
Sport w ciąży
Sport w ciąży
„Ciąża to nie choroba”, mówi wiele osób. To prawda, ale nie jest to także właściwy czas na uprawianie sportów ekstremalnych lub urazowych. Odpada więc jazda konna, gry zespołowe (np. piłka siatkowa i ręczna), sporty walki czy jazda na rolkach. Odpowiednie są natomiast spacery, łagodna gimnastyka, taniec, pływanie, joga lub gra w badmintona. Niektóre formy aktywności, np. jazdę na rowerze, można uprawiać na początku ciąży, pod warunkiem że ciężarna ma wprawę, a trasa jazdy ma równą nawierzchnię.
Uwielbiam buty na obcasach. Przed ciążą tylko w takich chodziłam. Teraz też poruszam się na nich dość pewnie, ale wszyscy patrzą na mnie dziwnie, pytając: w szpilkach i z brzuszkiem?
A co w tym dziwnego? Jeśli ciężarnej jest wygodnie w butach na obcasach, nie dokuczają jej bóle nóg ani kręgosłupa (co mało prawdopodobne, chyba że zakłada je na krótko), a jednocześnie ma poczucie stabilności, nie ma powodu, aby rezygnować ze szpilek. Jednak chodzenie w takim obuwiu nie jest zdrowe. Sprawia, że zmienia się środek ciężkości, który podczas ciąży także się przemieszcza. Poza tym automatycznie napinają się liczne mięśnie, co może później skutkować ich bólami. W razie potknięcia trudniej złapać równowagę. Dlatego jeśli obcasy mają być atrybutem kobiecości w czasie ciąży, to lepiej zakładać je na krótko, a nie na wiele godzin.
Codziennie dojeżdżam do pracy własnym samochodem. Mam już duży brzuszek, ale czuję się świetnie. Czy muszę zapinać pasy bezpieczeństwa?
Co prawda kobieta w ciąży z widocznym brzuchem nie musi zapinać pasów ani wtedy, gdy prowadzi, ani gdy jest pasażerką, ale dla bezpieczeństwa warto ich jednak używać. Wystarczy dolny pas przeciągnąć pod brzuchem, a górny nad mostkiem i między piersiami, tak by żaden z nich nie uciskał brzucha (odpowiednie ułożenie pasów bezpieczeństwa ułatwi specjalny adapter do pasów dla kobiet w ciąży). Dzięki temu podczas gwałtownego hamowania lub stłuczki pasy utrzymają ciężarną w fotelu i nie dojdzie do uderzenia brzuchem o kierownicę.
Seks z brzuszkiem?
Tak, ale w czasie ciąży najlepsze są pozycje, w których kobieta decyduje o głębokości penetracji i które nie są dla niej zbyt męczące (np. „na łyżeczki” – kobieta leży na boku, partner przytula się do jej pleców). Oczekiwanie na dziecko to raczej czas na bliskie kontakty pełne czułości, a nie miłosne akrobacje.
Czy w ciąży mogę spać na brzuchu?
Dopóki ciąża jest niewidoczna, nie ma powodu, aby rezygnować z tej pozycji. Ale gdy brzuszek się zaokrągla, lepiej układać się w innej pozycji. Spanie na brzuchu jest wówczas po prostu niewygodne, bo przypomina leżenie na piłce. Najlepsza jest pozycja na lewym boku, ponieważ macica nie uciska wówczas na naczynia krwionośne jamy brzusznej. Dzięki temu krew może swobodnie powracać do serca, nie wywołując obrzęku nóg, a także dopływać do macicy i maleństwa. Układając się na boku, warto dla wygody podeprzeć brzuszek poduszką, a drugą włożyć między kolana. Pomocna będzie także specjalna poduszka ortopedyczna dla ciężarnych w kształcie litery C.
Mam dużą wadę wzroku i od lat noszę soczewki kontaktowe. Czy w ciąży powinnam z nich zrezygnować?
Nie ma przeciwwskazań, które zabraniają noszenia soczewek w ciąży ze względów medycznych. Jednak na skutek zmian hormonalnych może pogorszyć się ich tolerancja. Zmienia się skład łez i wielogodzinne noszenie soczewek czasem powoduje uczucie piasku pod powiekami, pieczenie, a nawet ból. Można wówczas zakładać je na krócej, a oprócz tego stosować „sztuczne łzy”, by nawilżyć rogówkę.
W ciąży wzrósł mój apetyt na seks. Nie wiem jednak, czy intymne zbliżenia nie zaszkodzą dziecku. Czy orgazm może wywołać poród?
Na skutek zmian hormonalnych narządy miednicy mniejszej są mocno ukrwione, dzięki czemu doznania podczas seksu są bardziej intensywne. Jeśli ciąża przebiega podręcznikowo, nie ma plamienia ani krwawienia z dróg rodnych, szyjka macicy się nie rozwiera ani nie skraca, a łożysko jest umiejscowione daleko od ujścia macicy, intymne zbliżenia nie zaszkodzą dziecku. Dla pewności warto zapytać o to ginekologa. Malec nie odczuwa miłości rodziców w nieprzyjemny sposób. W prawidłowo przebiegającej ciąży stosunek nie wywoła porodu, bo skurcze są zbyt słabe. Ale współżycie po terminie porodu może go przyspieszyć.
Uwielbiam tonik. Właśnie dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Czy muszę zrezygnować z mojego ulubionego napoju?
Niekoniecznie, choć na wszelki wypadek lepiej zrezygnować z niego w pierwszym trymestrze ciąży. Tonik zawiera chininę. To dzięki niej ma charakterystyczny gorzki smak. W II i III trymestrze ciężarna może go pić od czasu do czasu, ale nie częściej niż 1 szklankę tygodniowo.
miesięcznik "M jak mama"Porady eksperta