Alergia w ciąży

2015-04-08 9:53

Jeśli masz skłonność do uczuleń i spodziewasz się dziecka, twoja alergia staje się podwójnym problemem. Z alergią w ciąży bywa różnie: czasami odmienny stan minimalizuje ją, czasami nasila. Zdarza się nawet, że jej objawy pojawiają się po raz pierwszy właśnie wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Uczulenia nigdy nie należy bagatelizować. Niestety, większość leków na alergię, które wcześniej stosowałaś, w ciąży jest niewskazana.

Alergia
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. W ciąży unikaj alergenów, czyli tego, co cię uczula
  2. Jeśli przy alergii musisz sięgnąć po leki
  3. Bezpieczne sposoby leczenia alergii w ciąży
  4. Przy alergii w ciąży korzystaj ostrożnie
  5. Szczepionki, czyli immunoterapia

Alergia wziewna w ciąży, jeśli ma o lekki przebieg, nie jest groźna, lecz gdy objawy potęgują się, istnieje ryzyko, że wystąpi astma. Należy wtedy szybko działać, bo duszności u matki powodują niedotlenienie płodu. Informuj lekarza również o wszelkich nietypowych zmianach skórnych – mogą one być reakcją na jakiś alergen lub pierwszą oznaką choroby, o której jeszcze nie wiesz.

W ciąży unikaj alergenów, czyli tego, co cię uczula

Najskuteczniejszym sposobem walki z alergią jest unikanie substancji alergizujących. Jeżeli jesteś uczulona na kurz (a właściwie na żyjące w nim roztocza), nie odkurzaj – poproś kogoś o pomoc. Usuń też z domu dywany, a w oknach zawieś zasłony z tkanin łatwych do prania. Na spacery wybieraj poranki i wieczory, bo wtedy rosa utrudnia przemieszczanie się pyłków roślin. Dobra jest również pora po deszczu. Staraj się także dobrze wysypiać i jak najmniej denerwować, bo stres i zmęczenie nasilają reakcje uczuleniowe. Jeśli masz alergię pokarmową, nie jedz tego, co cię uczula. Ale bez względu na to, jaki masz rodzaj alergii, w ciąży (i w czasie karmienia piersią) ostrożnie sięgaj po produkty, które częściej niż inne wykazują właściwości uczulające. Należą do nich min.: owoce cytrusowe i drobnopestkowe, mleko krowie, jajka, kakao, orzechy, miód, ryby i owoce morza, np. krewetki.

Jeśli przy alergii musisz sięgnąć po leki

Niestety, nie zawsze udaje się unikać kontaktu z alergenem. Przecież mama uczulona na pyłki roślin nie zamknie się w domu na czas ich pylenia, czyli często na kilka miesięcy. Wtedy najlepszym rozwiązaniem są leki antyalergiczne. Ale pamiętaj: tylko alergolog może zdecydować, które to będą preparaty i w jakich dawkach powinnaś je przyjmować. Na własną rękę lepiej się nie lecz! Pochopnie zastosowany lek nie tylko nie zaradzi problemowi, ale może źle wpłynąć na rozwój płodu. Dlatego przyszła mama, która choruje na alergię, powinna być pod stałą opieką nie tylko ginekologa, lecz także alergologa.

Bezpieczne sposoby leczenia alergii w ciąży

  • przy alergicznym nieżycie nosa – płukanie nosa solą fizjologiczną lub roztworem wody morskiej
  • przy atopowej, skłonnej do podrażnień skórze – kojące kremy i maści, np. Nanobaza, Lipobaza, Alantan
  • przy alergii wziewnej i kontaktowej – picie wapna do 1000 mg dziennie

Przy alergii w ciąży korzystaj ostrożnie

  • z kropli do nosa, np. Rhinocort, Buderhin, Allergodil, Polcrom
  • przy astmie i stanach spastycznych oskrzeli – z inhalatorów dooskrzelowych, np. Pulmicort, Oxis, Cropoz Plus

Szczepionki, czyli immunoterapia

Immunoterapia polega na podawaniu określonych dawek alergenów przez kilka do kilkunastu miesięcy. W efekcie organizm "uczy się"ignorować te substancje i nie reaguje na nie uczuleniem lub objawy stają się słabsze. Choć szczepionka nie wpływa na dziecko, immunoterapii nie rozpoczyna się u kobiety ciężarnej czy karmiącej piersią. Początkowe dawki alergenów są uderzeniowe, istnieje zatem ryzyko poważnych skutków ubocznych – nawet wstrząsu anafilaktycznego. Odczulanie można zacząć dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Ale jeśli rozpoczęłaś kurację przed ciążą i otrzymujesz już tylko dawki podtrzymujące, możesz kontynuować terapię.

Ważne

Niewskazane leki na alergię w ciąży

  • leki antyhistaminowe, np. Claritina, Telfast, Loratadyna, Zyrtec, Allertec, Amertil
  • tabletki udrażniające nos, np. Sudafed, Contac
  • maści z inhibitorami kalcyneuryny, np. Elidel, Protopic

Część z tych leków jest wydawana w aptekach bez recepty. Nie są zalecane, bo dotąd nie zbadano, jak wpływają na płód.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza