Skurcze porodowe: skurcze parte w drugiej fazie porodu
Skurcze parte pojawiają się w drugiej fazie porodu i są niezależne od woli rodzącej - to dzięki nim dziecko przychodzi na świat. Jak długo mogą trwać skurcze parte? Poznaj sposoby pozwalające złagodzić ból towarzyszący skurczom partym.
Skurcze parte zaczynają się, gdy ujście macicy jest całkowicie rozwarte (czyli ma 10 cm), a główka dziecka gotowa do przewodzenia reszcie ciała w drodze na świat. Skurcze parte trwają od 60 do 90 sekund i występują co 2 do 5 minut. Pomiędzy nimi jest wyraźny okres przerwy. Nie zawsze przynosi on ulgę, bo niektóre rodzące odczuwają rozpieranie cały czas, choć podczas przerw znacznie łagodniej.
Skurcze parte: jak je rozpoznasz?
Rodzące zwykle odczuwają skurcze parte jako bardzo silny i przykry ucisk na pęcherz i stolec, a także jako uczucie rozpierania. Uwaga! Zwykle kilka dni przed porodem zwiększa się perystaltyka jelit ciężarnej, aby opróżnić jelita. Jeśli jednak kobiecie pod koniec ciąży dokuczały zaparcia, podczas parcia może się zdarzyć wypróżnienie. To trochę krępujące dla rodzącej, ale dla personelu normalna sprawa. Jeśli jednak wolałabyś oszczędzić sobie takiej niespodzianki, już na izbie przyjęć poproś o lewatywę.
miesięcznik "M jak mama"Skurcze parte: co dzieje się z macicą?
Włókna mięśniowe górnej części macicy skracają się, ale po skurczu nie wracają do poprzedniej długości, lecz pozostają nieco krótsze. To aktywna część macicy, która odgrywa główną rolę w trakcie porodu. Jednocześnie w dolnej części macicy mięśnie kurczą się, ale po skurczu włókna mięśniowe się wydłużają. To część bierna macicy: podczas skurczu poddaje się naporowi części aktywnej. Działające w ten sposób siły, niczym układ hydrauliczny, wypychają dziecko na świat. Skurcze parte sprawiają, że dodatkowo siły te wzmacniane są przez mięśnie tłoczni brzusznej. Jednocześnie więzadła macicy i mięśnie miednicy podczas skurczu uniemożliwiają przesuwanie trzonu macicy do góry w stosunku do dziecka (takie unoszenie trzonu macicy uniemożliwiłoby dziecku zstępowanie w dół). Dziecko pod wpływem sił działających w czasie skurczu podąża w naturalny sposób w kierunku mniejszego oporu: na spotkanie z mamą.
Sposoby na skurcze parte
- Staraj się przyjąć najwygodniejszą pozycję. Możesz stać, klęczeć, kucać lub korzystać ze specjalnego krzesełka. Jeśli w szpitalu, w którym rodzisz, musisz leżeć na łóżku, postaraj się maksymalnie unieść oparcie, abyś niemal siedziała.
- Wspieraj poród oddechem. Gdy nadchodzi skurcz, nabierz powietrza, wydmuchuj je ustami coraz szybciej, w miarę jak narasta skurcz. Gdy poczujesz potrzebę parcia, wstrzymaj oddech i pchaj mocno, jakbyś chciała zepchnąć przeponę do brzucha. Gdy poczujesz, że skurcz ustępuje, wypuść powietrze, najpierw szybko, potem coraz wolniej, zgodnie z rytmem skurczu. Gdy w czasie skurczu czujesz potrzebę rozładowania napięcia, możesz krzyknąć. To czasem pomaga.
- Położna może cię poprosić o oddychanie w czasie skurczu – staraj się wtedy oddychać tak, jakbyś chciała zdmuchnąć świeczkę lub ziej jak pies, uchylając lekko usta.
- W przerwie między skurczami staraj się rozluźnić, na ile to możliwe. Pomoże ci w tym poruszanie ustami, zaciskanie i rozluźnianie pięści, przechylanie głowy na boki. Wytrzymaj. Jeszcze tylko kilka chwil i będziecie razem.
Porady eksperta