Przed porodem: co trzeba załatwić, aby spokojnie czekać na poród?

2018-07-05 16:34

Dziewięć miesięcy ciąży to dużo czasu, aby przygotować się do porodu i powrotu z maluchem do domu. Tymczasem wielu przyszłym mamom kolejne trymestry mijają w mgnieniu oka i gdy nadchodzi czas rozwiązania spostrzegają, że nie przyszykowały się do niego odpowiednio. O czym musisz pomyśleć i co załatwić przed porodem, aby bez nerwów udać się do szpitala i skupić się na narodzinach dziecka?

Przed porodem: co trzeba załatwić, aby spokojnie czekać na poród?
Autor: fot.: materiały prasowe Załatw najważniejsze sprawy przed porodem, aby z miłością i spokojem czekać na rozwiązanie.

Spis treści

  1. Aby urodzić w dobrym szpitalu…
  2. Aby urodzić tak jak chcesz...
  3. Jak przygotować wyprawkę dla niemowlaka? Zobacz [#TOWIDEO]
  4. Aby spokojnie dojechać do szpitala...
  5. Aby mieć odpowiednie dokumenty i wyniki badań…
  6. Aby mieć towarzystwo podczas porodu…
  7. Aby uchronić dziecko przed chorobami...
  8. Aby zdrowo jeść po porodzie...
  9. Aby nie myśleć o rachunkach...
  10. Poród w domu. Jakie ma zalety?

Gdy myślisz o przygotowaniach do porodu, najczęściej do głowy przychodzi ci spakowanie torby do szpitala, skompletowanie wyprawki i zaaranżowanie domu z myślą o pojawieniu się w nim niemowlaka. Tymczasem jest jeszcze kilka spraw, o które musisz koniecznie zadbać jeszcze podczas ciąży, aby ułatwić i sobie i innym członkom rodziny funkcjonowanie, w trakcie twojego pobytu na porodówce i po powrocie z niej.

Aby urodzić w dobrym szpitalu…

Zgodnie z obowiązującymi przepisami to od ciebie zależy, w którym szpitalu urodzi się twoje dziecko. Ważne, by było to miejsce, które zapewni ci zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo. Zanim wybierzesz odpowiednią placówkę sprawdź zatem:

  • jak daleko od twojego domu lub innego miejsca, w którym będziesz przebywać przed porodem znajduje się szpital?
  • czy szpital ma wykwalifikowany personel, jakie są kompetencje i doświadczenia jego pracowników - lekarzy, położnych, pielęgniarek?
  • jakie warunki porodu oferuje szpital – przede wszystkim czy jest w nim ogólna sala porodowa, na której od innych rodzących będzie cię oddzielać tylko kotara, czy szpital oferuje bardziej intymny pokój jednoosobowy?
  • z czego – poza standardowym wyposażeniem – można korzystać na sali porodowej, a więc na przykład czy są tam przedmioty ułatwiające poród, np. piłki lub worki sako?
  • jakie procedury obowiązują w szpitalu w przypadku, gdy podczas porodu pojawią się komplikacje lub jeśli noworodkowi trzeba by tuż po przyjściu na świat udzielić zaawansowanej pomocy medycznej?

- Przyszli rodzice coraz częściej pytają o to, czy szpital dysponuje własnym oddziałem intensywnej terapii dla noworodków oraz specjalistycznym sprzętem takim jak respiratory, aparatura do wspomagania oddechu czy inkubatory. To ważne, ponieważ dzięki temu w razie potrzeby dziecko będzie miało zapewnioną opiekę, a do tego pomoc zostanie mu udzielona na miejscu, bez konieczności przewożenia do innej placówki medycznej, a także natychmiastowo – bo przecież w wielu przypadkach każda chwila ma znaczenie – podpowiada dr n. med. Ewa Kurowska, ginekolog ze Szpitala Medicover.

Aby urodzić tak jak chcesz...

Dokonując wyboru oddziału położniczego musisz sobie także odpowiedzieć na pytanie: czy będziesz chciała skorzystać ze znieczulenia? W różnych placówkach pacjentki mają mniejszy lub większy wpływ na przebieg porodu. Mogą spacerować, korzystać z wanny czy dowolnie zmieniać pozycję zarówno podczas pierwszej fazy porodu, jak i w trakcie parcia. W niektórych szpitalach nadal rutynowo wykonuje się nacięcie krocza, dlatego dobrze jest zawczasu przedyskutować z lekarzem albo położną także tę kwestię. Dobrym pomysłem będzie uwzględnienie tego  w planie porodu. Warto też upewnić się, czy w wytypowanym miejscu możesz skorzystać z metod łagodzenia bólu - niefarmakologicznych i znieczulenia farmakologicznego. Niektóre placówki wymagają zgłoszenia znieczulenia z wyprzedzeniem.

To ci się przyda

www.gdzierodzic.infoTutaj znajdziesz bazę porodówek prowadzoną przez Fundację Rodzić po Ludzku.

Jak przygotować wyprawkę dla niemowlaka? Zobacz [#TOWIDEO]

Warto wiedzieć

Co to są tzw. Standardy Opieki Okołoporodowej?

To obszerne Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które określa do czego ma prawo kobieta w ciąży i jakie procedury obowiązują opiekujący się nią personel medyczny. Zgodnie ze Standardami każda kobieta ma prawo m.in. do edukacji przedporodowej, opieki położnej środowiskowej, korzystania z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu, picia w trakcie porodu, wyboru dogodnej pozycji do parcia. Ponadto osobą sprawującą opiekę nad ciężarną, rodzącą, położnicą i noworodkiem może być położna, która ma ustawowe kompetencje do sprawowania opieki nad kobietą w ciąży fizjologicznej. Niestety, mimo że rozporządzenie jest standardem medycznym o charakterze normatywnym i stanowi część systemu powszechnie obowiązującego prawa, to nie jest traktowane przez większość szpitali jako obowiązujące. Z przeprowadzonego przez Fundację Rodzić po Ludzku monitoringu wynika, że w większości szpitali nie podejmuje się nawet prób jego wprowadzania.

Aby spokojnie dojechać do szpitala...

Lokalizacja szpitala to jeden z ważniejszych czynników, które weź pod uwagę przy wyborze miejsca, w którym będziesz rodzić. Znacznie ma nie tylko odległość w kilometrach, ale przede wszystkim to, ile czasu zajmuje dojazd do niego – i to o różnych porach, w tym w godzinach szczytu komunikacyjnego. Dobrze jest przetestować kilka wariantów trasy i panujące na nich natężenie ruchu o różnych godzinach. Myśląc o tym, jak dostaniesz się do szpitala, zdecyduj, czy zawiezie cię np. partner, ktoś z rodziny, przyjaciół czy raczej skorzystasz z taksówki. W tym drugim przypadku od razu zapisz sobie w telefonie numery do kilku korporacji. Jeśli wybierasz własny transport, zadbaj nie tylko tylko o to, by auto było sprawne i zatankowane, ale też wybierz kierowcę-zastępcę – na wypadek, gdyby z jakiegoś powodu wybrana osoba nie mogła cię podwieźć.

Aby mieć odpowiednie dokumenty i wyniki badań…

Przy przyjęciu na oddział porodowy personel szpitala będzie wymagał od ciebie okazania określonych dokumentów i przekazania aktualnych wyników badań. Oto spis dokumentów, które powinnaś mieć przy sobie udając się do szpitala:

  • dowód osobisty,
  • karta przebiegu ciąży,
  • plan porodu,
  • dokument, który potwierdza ważne ubezpieczenie społeczne,
  • spisany numer PESEL oraz NIP – pracodawcy bądź własny jeśli prowadzisz działalność gospodarczą,
  • aktualne wyniki badań podstawowych - oznaczenie grupy krwi i Rh, ostatnia morfologia i badanie ogólne moczu, wszystkie USG wykonywane podczas ciąży, odczyn WR (badanie w kierunku kiły), badanie antygenu HBS (w kierunku żółtaczki typu B), a także wyniki posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku paciorkowca,
  • wyniki innych badań i konsultacji, np. kardiologicznych lub diabetologicznych.

Aby mieć towarzystwo podczas porodu…

Widok mężczyzn na sali porodowej nikogo już nie dziwi. Wiele par decyduje się na tzw. poród rodzinny. Wiele kobiet przyznaje, że dzięki temu czuje się pewniej i bezpiecznej, a nawet odczuwa mniejszy ból. Niekiedy jednak obecność przy porodzie bliskiej osoby zamiast pomagać przeszkadza. Przygotowując się do powitania na świecie maleństwa zastanów się więc, które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Aby uchronić dziecko przed chorobami...

Już w trakcie ciąży warto, abyś zapoznała się z kalendarzem obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych dla dzieci. To pozwoli chronić malca przed wieloma niekiedy naprawdę poważnymi chorobami, których leczenie mogłoby wymagać nawet pobytu w szpitalu. Pierwsze, obowiązkowe szczepienia – przeciwko żółtaczce typu B oraz gruźlicy – wykonuje się już w pierwszej dobie po porodzie.

Aby zdrowo jeść po porodzie...

Opieka nad pociechą pochłaniać będzie sporo czasu i energii, więc wiele codziennych spraw trafi najprawdopodobniej na koniec listy priorytetów. Tak może być np. z gotowaniem. Dlatego w ciąży, gdy masz jeszcze siły, zaplanuj na jakiś czas przyszłe, zdrowe posiłki, a następnie przygotuj i zamroź ich bazowe elementy, do których później dodasz świeże np. warzywa. Zaopatrz się też w produkty, które mają długi termin przydatności do spożycia np. kasze, ryż, mąkę, cukier, oleje itp. Dzięki temu później nie będziesz musiała ani zastanawiać się nad jadłospisem, ani poświęcać wiele czasu na gotowanie czy zakupy. Planując posiłki pamiętaj, że karmiąc piersią nie powinnaś jeść potraw pikantnych ani ciężkostrawnych i uwzględnij to w poporodowym menu.

Aby nie myśleć o rachunkach...

Inną codzienną sprawą, o którą warto zadbać przed rozwiązaniem, są domowe finanse. Gdy w domu pojawia się dziecko, łatwo zapomnieć o rachunku za prąd czy telefon, dlatego jeśli masz taką możliwość, wszystkie opłaty zrób z wyprzedzeniem. Dzięki temu po porodzie będziesz mogła skupić się na tym, co dla ciebie najważniejsze.

Źródło: x-news/Dzień Dobry TVN

Poród w domu. Jakie ma zalety?

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza