NOWY NUMER
Poród siłami natury
Kilka dni temu opublikowaliśmy bardzo emocjonalny list pani Judyty, poruszonej faktem, że w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM nie ma podpasek dla pacjentek. Przed publikacją list z prośbą o wyjaśnienia przesłaliśmy do szpitala. Odpowiedź robi wrażenie.
Kiedy wreszcie urodzę? Coraz częściej zadajesz sobie to pytanie. Termin porodu minął parę dni temu, ale dziecku najwyraźniej nie spieszy się na świat. Czy są sposoby na przyspieszenie porodu?
Jak odróżnić wody płodowe od innych płynów ustrojowych? Dlaczego kolor wód płodowych jest ważny? Co będzie, gdy wody odejdą za wcześnie? Czy odejście wód płodowych to znak, że natychmiast musisz jechać do szpitala?
Chwyt Kristellera to manewr wykonywany podczas porodu, polegający na ucisku na dno macicy. Mimo że chwyt Kristellera został opracowany w XIX wieku, niektórzy lekarze do dziś go stosują. Wszystko wskazuje na to, że szybko się to nie zmieni. Jak przekonują eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, mimo że rękoczyn Kristellera wiąże się z powikłaniami, wprowadzenie prawnego zakazu jego wykonywania nie jest właściwym rozwiązaniem. Sprawdź, jak wygląda chwyt Kristellera i jakie są możliwe powikłania wykonania tego manewru.
Skurcze rozwierające pojawiają się w pierwszej fazie porodu. Powodują skracanie i rozwieranie się szyjki macicy. Skurcze rozwierające są jak fale: przypływają, narastają, a potem stopniowo ustępują. Możesz je odczuwać jako silny ból menstruacyjny, bóle w podbrzuszu, rozpieranie lub opasywanie brzucha taśmą. Jak sobie radzić z bólem towarzyszącym skurczom rozwierającym i kiedy jechać do szpitala?
Znieczulenie zewnątrzoponowe to doskonały sposób na ból porodowy, ale o znieczuleniu zewnątrzoponowym przy porodzie kobiety wciąż niewiele wiedzą – i wyolbrzymiają obawy. Na temat tej metody łagodzenia bólu porodowego rozmawiamy z dr n. med. Krystyną Gralińską, anestezjologiem.
Co czuje kobieta w trakcie porodu, na pewno będziesz wiedzieć dopiero, gdy dziecko pojawi się na świecie. Ale spróbujemy choć w przybliżeniu opisać, jak to jest, gdy nadchodzi ta chwila.
Niemal do ostatniej chwili przed porodem twój organizm przygotowuje się do tego, by wydać na świat dziecko. Zachodzi w nim wiele potrzebnych zmian, które mają ułatwić ci sprowadzenie dziecka na świat. Sprawdź, jakie objawy zapowiadają zbliżający się poród.
Poród w wodzie jest coraz bardziej popularny. Nic dziwnego - jest zwykle krótszy i mniej bolesny niż tradycyjny, a także mniej stresujący dla dziecka. Jak wygląda poród w wodzie? Jakie są przeciwwskazania? Gdzie w Polsce można rodzić w wodzie? Jaka jest cena takiego porodu?
Przewidywany termin porodu właśnie minął, a ty wciąż nie odczuwasz skurczów? Nie martw się, bo tylko pięć procent kobiet rodzi w terminie wyznaczonym przez ginekologa. Dowiedz się, jak przyspieszyć poród i kiedy ciąża przenoszona wymaga interwencji lekarskiej.
Sama nazwa zabiegu: nacięcie krocza sprawia, że czujesz niepokój i zastanawiasz się, jak bardzo to boli? Niepotrzebnie. Sposób, w jaki nacina się krocze w czasie porodu sprawia, że wiele rodzących nawet nie zauważa, że do niego doszło. Ból krocza zwykle zaczyna dokuczać dopiero w połogu.
Poród lotosowy najczęściej jest przeprowadzany w domu, pod opieką położnych lub douli, ponieważ w szpitalach to wciąż mało stosowana praktyka. Głównie dlatego, że wielu lekarzy jest sceptycznie nastawiona do tej formy porodu. Na czym polega poród lotosowy i czy jest bezpieczny dla dziecka? Dlaczego specjaliści są sceptycznie nastawieni do porodu lotosowego?
Pępowina łączyła mamę i dziecko niemal przez całą ciążę, ale po porodzie pora się z nią pożegnać. Jak przebiega przecięcie pępowiny? Kto i kiedy odcina pępowinę? Czy dla dziecka przecięcie pępowiny jest bolesne?
Zastanawiasz się, czy uda ci się rozpoznać skurcze porodowe? Czy skurcze porodowe dają charakterystyczne objawy? Co świadczy o tym, że to właśnie skurcze porodowe? Pojawienie się regularnych skurczów, które nie ustępują pod wpływem zmiany pozycji, ciepłego prysznicaczy oddychania, oznacza, że prawdopodobnie zaczął się poród.
Gdy masz mieć planowane cesarskie cięcie, lekarz zaproponuje ci najprawdopodobniej znieczulenie podpajęczynówkowe. To rodzaj znieczulenia przewodowego, polegającego na jednorazowym podaniu środka znieczulającego do kanału rdzeniowego. Znieczulenie podpajęczynówkowe to skuteczny i bezpieczny sposób na znieczulenie porodu.
Skurcze parte pojawiają się w drugiej fazie porodu i są niezależne od woli rodzącej - to dzięki nim dziecko przychodzi na świat. Jak długo mogą trwać skurcze parte? Poznaj sposoby pozwalające złagodzić ból towarzyszący skurczom partym.
Masaż szyjki macicy ma na celu wywołanie porodu. Ta metoda jest skuteczna, ale ma sporo wad - przede wszystkim jest bolesna, dlatego obecnie rzadko się ją stosuje. Na czym polega i jak przebiega masaż szyjki macicy? Wady i zalety masażu szyjki macicy.
Wywoływanie porodu bywa konieczne, jeśli kontynuacja ciąży stanowi zagrożenie dla zdrowia mamy lub dziecka, albo gdy termin porodu minął, a dziecko nadal nie wybiera się na świat. Indukcja porodu jest skuteczna i bezpieczna, umożliwia poród siłami natury. Jakie są metody indukcji porodu?
Preindukcja porodu to farmakologiczne lub mechaniczne działania, których celem jest przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy. Preindukcja w znaczący sposób ułatwia bezpieczne wywołanie porodu. Jakie są metody preindukcji porodu?
Nacięcie krocza, wykonywane w polskich szpitalach rutynowo w czasie porodu, w większości przypadków wcale nie jest konieczne. Warto poznać sposoby ochrony krocza i poszukać położnej, która je zna i stosuje. Jak uniknąć nacięcia krocza?
Nacięcie krocza w czasie porodu, czyli epizjotomia, budzi nieustannie wiele emocji. Nowoczesne położnictwo odchodzi od rutynowego nacinania krocza przy porodzie, bo z wielu badań wynika, że przynosi ono więcej złego niż dobrego. Powinno się je więc przeprowadzać tylko w uzasadnionych przypadkach. A w Polsce nacięcie krocza to wciąż zabieg rutynowy, którego trudno uniknąć. Dlaczego nie powinno się nacinać krocza?
Więcej z działu Poród