Położenie poprzeczne i położenie skośne dziecka do porodu
Zarówno położenie poprzeczne jak i położenie skośne dziecka do porodu zdarzają się bardzo rzadko - przypada nie po 1 procencie porodów. W obu przypadkach poród najczęściej odbywa się przez cesarskie cięcie, choć w przypadku położenia skośnego niekiedy udaje się wykonać zewnętrzny obrót na główkę, umożliwiający poród naturalny.
Położenie poprzeczne i położenie skośne dziecka do porodu nie występują często, ale jednak się zdarzają. W przypadku położenia poprzecznego konieczna jest cesarka, położenie skośne umożliwia niekiedy poród drogami natury.
Położenie poprzeczne dziecka do porodu
Przy położeniu poprzecznym dziecko jest rozciągnięte od prawej do lewej strony miednicy mamy. Główka dziecka znajduje się z jednej strony, pośladki – z drugiej, a nad szyjką macicy są rozciągnięte plecy. Położenie poprzeczne jest bardzo rzadkie – układają się tak tylko wyjątkowi indywidualiści (niespełna 1 proc. porodów). Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ułożyło się właśnie w ten sposób, potwierdzeniem tych podejrzeń mogą być następujące objawy (obserwowane po 34. tygodniu ciąży):
- twój brzuch ma kształt poprzecznie owalny
- po prawej i po lewej stronie brzucha możesz wyczuć dłońmi dwie duże kule – to główka i pośladki dziecka
- nie masz kłopotów z oddychaniem przed upływem 38. tygodnia ciąży
- wysłuchanie serca dziecka przez powłoki brzuszne jest trudne, czasem niemożliwe.
Przy położeniu poprzecznym jedynym sposobem urodzenia dziecka jest operacja, czyli cesarskie cięcie.
Położenie skośne dziecka do porodu
O położeniu skośnym dziecka do porodu położnicy mówią wtedy, gdy dziecko nie jest ułożone w żadnej z innych pozycji. Oś ciała noworodka nie przebiega wówczas ani dokładnie poziomo, ani pionowo w stosunku do osi długiej macicy, tylko przecina ją pod dowolnym kątem. Pozycję tę wybiera ok. 1 procent dzieci.
Przy położeniu skośnym poród może odbyć się drogami natury albo przez cesarskie cięcie – zależy to od konkretnego położenia dziecka, a wariantów jest niemało. Jeżeli odchylenie osi ciała dziecka od pionu nie jest zbyt duże, lekarz może próbować wykonać zewnętrzny obrót na główkę, by zwiększyć szanse na poród fizjologiczny.
Porady eksperta