Nacięcie krocza. Czy nacinanie krocza boli?
Sama nazwa zabiegu: nacięcie krocza sprawia, że czujesz niepokój i zastanawiasz się, jak bardzo to boli? Niepotrzebnie. Sposób, w jaki nacina się krocze w czasie porodu sprawia, że wiele rodzących nawet nie zauważa, że do niego doszło. Ból krocza zwykle zaczyna dokuczać dopiero w połogu.
Nacięcie krocza (epizjotomia) to coś, czego często, lecz niestety nie zawsze, można uniknąć. Dla wielu kobiet w ciąży jest to powód do niepokoju, a najczęściej zadawanym pytaniem jest: czy nacięcie krocza boli?
Nacięcie krocza zwykle nie boli
Są oczywiście kobiety, które odczuwają ból przy nacinaniu krocza, ale większość go nie czuje, a część rodzących w ogóle nie zauważa momentu, w którym do niego dochodzi. Dlaczego tak się dzieje? Bo krocze nacina się na szczycie skurczu, gdy główka napiera na krocze i je maksymalnie rozciąga. To dlatego, że w tym momencie tkanka jest niewrażliwa i kobieta nie odczuwa bólu. Jeśli ból się pojawi oznacza to, że nacięcie zostało wykonane nieprawidłowo lub w złym momencie. Jeśli nałożyłabyś na krocze tarczę zegara, to nacięcie wykonuje się zazwyczaj na godzinie 16-17. Unika się nacięcia środkowego, by nie dopuścić do uszkodzenia odbytnicy. Krocze po nacięciu zszywane jest zawsze w znieczuleniu miejscowym.
Nacięcie krocza: ból może pojawić się po porodzie
Jeśli nacięcie krocza zostało zszyte prawidłowo, to gojenie rany przebiega w zasadzie bezboleśnie i trwa 7 do 10 dni. Gdy szew nie był założony poprawnie, gojenie się rany może być bolesne, mogą pojawić się krwiaki, grudki. Gojenie możesz przyspieszyć, przemywając ranę naparami z rumianku, kory dębu i stosując okłady z rivanolu lub altacetu. Koniecznie należy się zgłosić do lekarza, gdy pojawi się ostry ból krocza i gorączka. Jedną z przyczyn infekcji rany krocza jest najczęściej nieprawidłowa higiena. Odchody połogowe są doskonałą pożywką dla bakterii co może prowadzić do zakażenia rany.
Porady eksperta