Masaż szyjki macicy: skuteczna, ale bolesna metoda wywoływania porodu
Masaż szyjki macicy ma na celu wywołanie porodu. Ta metoda jest skuteczna, ale ma sporo wad - przede wszystkim jest bolesna, dlatego obecnie rzadko się ją stosuje. Na czym polega i jak przebiega masaż szyjki macicy? Wady i zalety masażu szyjki macicy.
Masaż szyjki macicy, będący jedną z metod wywoływania porodu, polega na delikatnym otwarciu kanału szyjki i odklejeniu dolnego bieguna pęcherza płodowego od ścian macicy. Ma to sprowokować organizm rodzącej do intensywniejszego wytwarzania hormonów, odpowiedzialnych za rozpoczęcie porodu. Faktem jest, że masaż szyjki macicy pobudza skurcze macicy, dzięki czemu może znacząco skrócić czas porodu czy uniknąć cesarskiego cięcia, ale jest przy tym niezwykle bolesny. Dlatego przyjmuje się, że do wykonania masażu szyjki macicy konieczna jest zgoda rodzącej.
Masaż szyjki macicy: wskazania
Przeprowadzenie masażu szyjki macicy rozważa się w sytuacji, gdy akcja porodowa przestaje postępować, a rozwarcie szyjki macicy nie zwiększa się. Zadaniem masażu szyjki jest zmiękczenie i rozluźnienie szyjki oraz uelastycznienie i rozciągnięcie mięśni macicy.
Jak przebiega masaż szyjki macicy?
Przed rozpoczęciem masażu lekarz musi znać położenie łożyska a rozwarcie szyjki macicy nie może być mniejsze niż centymetr. Masaż szyjki macicy może wykonać lekarz albo położna. Nawet, gdy postępują bardzo delikatnie, położnica musi liczyć się z bólem, który towarzyszy tej procedurze. Szyjkę macicy masuje się ręcznie po to, aby otworzyć jej kanał, a następnie oddzielić dolną część pęcherza płodowego od ścianki macicy.
Masaż szyjki macicy: korzyści
- przyspiesza uzyskanie pełnego i koniecznego do przeprowadzenia akcji porodowej rozwarcia szyjki
- pobudzając czynności skurczowe macicy skraca wydatnie czas porodu, a tym samym - pozwala na zmniejszenie stresu i cierpienia rodzącej
- pozwala uniknąć konieczności wykonywania cesarskiego cięcia
Masaż szyjki macicy: wady
- ból podczas jego wykonywania, bo szyjka macicy jest mocno unerwiona
- ewentualne powstanie mikrourazów na szyjce,
- bardziej obfite krwawienia z szyjki,
- większe ryzyko pęknięcia szyjki macicy
- możliwość zaburzeń fizjologicznego procesu transformacji włókien mięśniowych macicy
Porady eksperta