Kiedy pora jechać do szpitala do PORODU
Termin porodu coraz bliżej. Nerwowo wsłuchujesz się w swoje ciało. Czy to znowu fałszywy alarm? Jak poznać, że to już czas jechać do szpitala? Dowiedz się, jakie są typowe objawy zbliżającego się porodu.
Spis treści
Walizeczkę do szpitala masz spakowaną, dokumenty naszykowane, a telefon zawsze pod ręką. Jednak na ten moment, gdy zacznie się poród, czekasz zapewne z obawą. Większość kobiet nie rodzi przecież dokładnie w wyliczonym terminie. Tak może być i w twoim przypadku. Nie niepokój się – są oznaki, po których rozpoznasz, że to już niedługo.
Zwiastuny porodu
Obserwuj swoje ciało, a na pewno ich nie przegapisz. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie symptomy muszą się pojawić i nie zawsze w takiej właśnie kolejności.
W ostatnich 2–3 tygodniach ciąży zauważysz „obniżenie” się brzucha. Wynika to ze zmiany ułożenia się płodu, który przyjmuje pozycję ułatwiającą opuszczenie macicy. Jeśli ostatnio trudniej było ci oddychać, teraz odczujesz ulgę, zmniejszy się bowiem ucisk macicy na żołądek i przeponę. Jednocześnie jednak pojawią się inne dolegliwości. Możesz odczuwać zwiększone parcie na pęcherz i potrzebę znacznie częstszego oddawania moczu. Mogą zacząć dokuczać ci zaparcia, a także bóle w okolicy dolnej części pleców i bóle mięśni nóg. Jest to spowodowane rosnącym naciskiem główki płodu na mięśnie i nerwy w dole miednicy.Skurcze macicy stają się bardziej odczuwalne już na kilka tygodni przed porodem – a im bliżej do niego, tym są częstsze. To tzw. skurcze przepowiadające – są krótkie i nieregularne, nasilają się i mijają. Mogą jednak powodować bolesność w podbrzuszu lub tępy ból krzyża. Nie obawiaj się, że pomylisz je ze skurczami porodowymi. Te w miarę upływu czasu stają się częstsze i silniejsze, coraz bardziej regularne, a przerwy między nimi są coraz krótsze. W razie wątpliwości spróbuj przeprowadzić prosty test, polegający na zmianie rodzaju aktywności. Jeśli właśnie odpoczywałaś, wstań i zacznij coś robić, a gdy byłaś czymś zajęta, połóż się i odpocznij. Gdy skurcze nie miną, a będą zwiększać częstotliwość, to znak, że poród się rozpoczął i pora ruszyć do szpitala.Pogorszenie samopoczucia zwykle poprzedza poród o kilka godzin, ale bywa, że o kilka dni. Możesz czuć się roztrzęsiona, odczuwać kołatania serca, uderzenia krwi do głowy. Często pojawiają się wymioty lub biegunka. Zauważysz też zapewne, że znacznie rzadziej i słabiej będziesz odczuwać ruchy dziecka. To wynika jednak z tego, że ma ono mało miejsca w macicy.Odejście czopu śluzowego, który zamyka ujście szyjki macicy, może nastąpić na kilka godzin, ale i na kilka dni przed rozpoczęciem porodu. Jest on śliski, bardziej gęsty niż surowe białko jajka, może być bezbarwny, żółtawy lub zabarwiony krwią. Odejście czopu oznacza, że szyjka zaczęła się rozwierać.Wody płodowe mogą odpłynąć w sposób gwałtowny lub powolny. Zwróć uwagę na to, jaką mają barwę – jeśli są zabarwione na kolor zielonkawy, musisz o tym powiadomić lekarza. Chociaż poród zaczyna się zazwyczaj 24 godziny po pęknięciu pęcherza płodowego, to jednak do szpitala powinnaś zgłosić się jak najszybciej (nawet jeśli nie ma innych objawów porodu).
Odejście wód płodowych - co oznacza?
Jak obliczyć termin porodu?
Czas trwania ciąży liczony od dnia zapłodnienia wynosi 266 dni, czyli 38 tygodni. Jednak ponad 2/3 kobiet nie zna dokładnej daty zapłodnienia, dlatego określając termin porodu, uwzględnia się pierwszy dzień ostatniej miesiączki (tak liczony czas trwania ciąży jest dłuższy i wynosi około 280 dni).Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok +/– X dni, gdzie X oznacza różnicę dni między długością twojego cyklu miesięcznego a długością cyklu wzorcowego, czyli 28-dniowego.Przykład: jeśli twoja ostat nia miesiączka zaczęła się 1.01.2007, dodaj 7 dni (8.01.), odejmij 3 miesiące (8.10.2006), dodaj rok (8.10.2007). Jeśli twój cykl miesięczny wynosi 30 dni, dodaj jeszcze 2 dni. Twój termin to 10 października 2007.
U 95 proc. ciężarnych kobiet najzupełniej prawidłowy poród odbywa się w ciągu dwóch tygodni poprzedzających wyznaczoną datę porodu lub w ciągu dwóch tygodni po tym terminie. Jedynie 4–6 proc. kobiet rodzi dokładnie w określonym wcześniej dniu.
Nie panikuj!
Znajdź mimo wszystko czas, żeby w spokoju napić się herbaty lub wody (niegazowanej!), a jeśli masz ochotę, także przekąsić coś lekkiego. Jeśli rodzisz po raz pierwszy, poród zapewne potrwa kilka godzin, więc będziesz potrzebowała sporo sił.
Polecany artykuł:
miesięcznik "M jak mama"
Porady eksperta