Trzecia doba PO PORODZIE - zmiany u mamy i dziecka
W trzecim dniu po porodzie maluch głównie je i śpi. Ty możesz, pod wpływem zmian hormonalnych, odczuwać spadek nastroju i przygnębienie. Oboje z dzieckiem już wkrótce będziecie w domu.
Spis treści
Trzecia doba po porodzie - mama
- To moment, w którym bardzo często dochodzi do nagłego spadku nastroju. Jak wykazują badania, spora grupa kobiet przechodzi po porodzie tzw. przygnębienie poporodowe, które nie jest zaburzeniem psychicznym, tylko fizjologiczną reakcją na poród i wejście w rolę matki. Najczęściej takie objawy występują w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie, po czym szybko ustępują. Podstawową przyczyną są zmiany hormonalne, jakie następują w organizmie kobiety po porodzie: spadek stężenia estrogenu i wzmożone wydzielanie prolaktyny, a także ciągłe uczucie zmęczenia. Nie bez znaczenia jest też indywidualna skłonność do zachowań depresyjnych. Możesz być zaskoczona pojawieniem się uczucia złości, niechęci czy zniecierpliwienia po urodzeniu dziecka. To wszystko jest wynikiem niewyspania i zmęczenia. Pojawienie się takich emocji może dodatkowo spowodować wystąpienie poczucia winy i przeświadczenia, że jesteś złą matką. Postaraj się porozmawiać z kimś bliskim, wyrzuć z siebie negatywne emocje, a na pewno poczujesz się dużo lepiej. Powinnaś zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteś osamotniona i twoi najbliżsi też martwią się o ciebie i twoje maleństwo.
Połóg - niezbędne informacje
Trzecia doba po porodzie - dziecko
Spokojnie, to zupełnie normalne...
» Przeciętnie noworodek wykonuje 30–40 oddechów na minutę, a jego serce uderza około 120 razy. Dzieje się tak, ponieważ płuca i serce noworodka są jeszcze bardzo małe w stosunku do wagi ciała. Aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu całemu organizmowi, dziecko musi oddychać częściej, a jego serce pracować szybciej niż serce dorosłego człowieka. » W ostatnim okresie ciąży malec otrzymuje od matki znaczną ilość hormonów, które, zanim się ich pozbędzie, wywołują u niego rozmaite objawy. Hormony płciowe wywołują obrzęk narządów płciowych. U dziewczynek wargi sromowe są powiększone, wydziela się śluz, a niekiedy występują śladowe krwawienia. Gruczoły piersiowe produkują wydzielinę podobną do pokarmu, a sutki są wyraźnie powiększone. Wskutek aktywności gruczołów łojowych na twarzy noworodka pojawiają się rozszerzone pory. Zmiany te ustępują samoistnie.