Trzecia doba PO PORODZIE - zmiany u mamy i dziecka

2008-12-03 10:10

W trzecim dniu po porodzie maluch głównie je i śpi. Ty możesz, pod wpływem zmian hormonalnych, odczuwać spadek nastroju i przygnębienie. Oboje z dzieckiem już wkrótce będziecie w domu.

Trzecia doba PO PORODZIE - zmiany u mamy i dziecka
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Połóg - niezbędne informacje

Trzecia doba po porodzie - mama

  • To moment, w którym bardzo często dochodzi do nagłego spadku nastroju. Jak wykazują badania, spora grupa kobiet przechodzi po porodzie tzw. przygnębienie poporodowe, które nie jest zaburzeniem psychicznym, tylko fizjologiczną reakcją na poród i wejście w rolę matki. Najczęściej takie objawy występują w ciągu kilku pierwszych dni po porodzie, po czym szybko ustępują. Podstawową przyczyną są zmiany hormonalne, jakie następują w organizmie kobiety po porodzie: spadek stężenia estrogenu i wzmożone wydzielanie prolaktyny, a także ciągłe uczucie zmęczenia. Nie bez znaczenia jest też indywidualna skłonność do zachowań depresyjnych. Możesz być zaskoczona pojawieniem się uczucia złości, niechęci czy zniecierpliwienia po urodzeniu dziecka. To wszystko jest wynikiem niewyspania i zmęczenia. Pojawienie się takich emocji może dodatkowo spowodować wystąpienie poczucia winy i przeświadczenia, że jesteś złą matką. Postaraj się porozmawiać z kimś bliskim, wyrzuć z siebie negatywne emocje, a na pewno poczujesz się dużo lepiej. Powinnaś zdać sobie sprawę z tego, że nie jesteś osamotniona i twoi najbliżsi też martwią się o ciebie i twoje maleństwo.

  • Występuje też często bolesność i obrzęk piersi spowodowane wydzielaniem się pokarmu. Systematyczne przystawianie dziecka do piersi i właściwe ich opróżnianie zmniejszą te dolegliwości. Pomóc mogą również chłodne okłady, np. z pieluchy tetrowej zwilżonej zimną wodą lub schłodzonych w lodówce liści kapusty. Przy dłuższym zastoju pokarmu może wystąpić stan podgorączkowy lub nawet gorączka. Pamiętaj, że należy jak najszybciej opróżnić piersi, a najlepiej potrafi to zrobić twoje dziecko.
  • Trzecia doba bywa zazwyczaj dniem, na który rodzice czekają z utęsknieniem: jeśli nie ma medycznych przeciwwskazań, mama z noworodkiem wraca do domu.
  • Połóg - niezbędne informacje

    5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

    Trzecia doba po porodzie - dziecko

  • Po 48 godzinie życia wykonuje się badania przesiewowe w celu wykrycia dwóch chorób: fenyloketonurii i wrodzonej niedoczynności tarczycy.
  • Noworodkowi najwięcej czasu zajmuje sen. Przeciętnie w ciągu doby przesypia 17 godzin, ale życie to nie statystyka, więc jeden maluch śpi godzin 19, a inny – 16. Stan czuwania nie jest jeszcze dobrze wykształcony i łatwo przeradza się w drzemkę, lecz okresy czuwania odgrywają ogromne znaczenie w rozwoju, gdyż wpływają na kształtowanie się wrażeń zmysłowych.
  • Ważne

    Spokojnie, to zupełnie normalne...

    » Przeciętnie noworodek wykonuje 30–40 oddechów na minutę, a jego serce uderza około 120 razy. Dzieje się tak, ponieważ płuca i serce noworodka są jeszcze bardzo małe w stosunku do wagi ciała. Aby dostarczyć odpowiednią ilość tlenu całemu organizmowi, dziecko musi oddychać częściej, a jego serce pracować szybciej niż serce dorosłego człowieka. » W ostatnim okresie ciąży malec otrzymuje od matki znaczną ilość hormonów, które, zanim się ich pozbędzie, wywołują u niego rozmaite objawy. Hormony płciowe wywołują obrzęk narządów płciowych. U dziewczynek wargi sromowe są powiększone, wydziela się śluz, a niekiedy występują śladowe krwawienia. Gruczoły piersiowe produkują wydzielinę podobną do pokarmu, a sutki są wyraźnie powiększone. Wskutek aktywności gruczołów łojowych na twarzy noworodka pojawiają się rozszerzone pory. Zmiany te ustępują samoistnie.

  • W krótkich okresach czuwania maluch może domagać się obecności mamy. Często zdarza się, że mamie trudno odgadnąć przyczynę płaczu albo błędnie kojarzy ją z głodem. Jeśli maluch ma sucho, jest najedzony, być może przeszkadza mu szorstka metka ubranka albo krzywo zapięta pielucha. Pamiętaj o tym, że ubrania i pieluszka to dla malucha nowość, nie zawsze zresztą przyjemna. Zadbaj więc o to, by ubranka były z miękkich, przyjemnych tkanin, usuń z nich wszelkie metki i zwracaj uwagę na to, by nie zawijać brzegów pieluszki.
  • Po smółce przez dwa kolejne dni życia dziecko wydala tzw. stolce przejściowe. Są one jasnozielone, wodniste, lepkie, zawierają resztki niestrawionego mleka.
  • W ciągu pierwszych dni życia noworodek traci część swojej masy ciała (zwykle około 10 proc.). Jest to zjawisko zupełnie naturalne, a jego przyczynami są: wydalanie smółki, oddawanie moczu, utrata mazi płodowej, utrata wody przez skórę, wysychanie kikuta pępowinowego, ograniczona zdolność zagęszczania moczu i przyjmowania płynów. Niepokojący jest spadek przekraczający 20 proc. masy urodzeniowej.
  • Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, można przygotować je do pierwszej życiowej podróży – drogi do domu. Pamiętaj o odpowiednim ubraniu dla dziecka. Bez względu na pogodę, załóż mu czapeczkę, natomiast staraj się nie ubierać go zbyt ciepło.
  • miesięcznik "M jak mama"

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza