Rekonwalescencja po CESARSKIM CIĘCIU

2007-05-07 2:02

Kobieta, która urodziła przez cesarskie cięcie, przechodzi taki sam proces rekonwalescencji, jak kobieta po porodzie siłami natury. Przez pierwsze tygodnie zmaga się z identycznymi dolegliwościami: wyczerpaniem, skurczami macicy, bolesnością i obrzmieniem piersi, krwawieniem połogowym.

Rekonwalescencja po CESARSKIM CIĘCIU
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Połóg - poznaj 5 istotnych faktów

Ale po porodzie siłami natury najważniejsza jest higiena krocza, po cięciu cesarskim - szczególna dbałość o gojącą się ranę pooperacyjną. Bezpośrednio po zabiegu na ranę na podbrzuszu zakłada się specjalny opatrunek, który w razie potrzeby może zmienić tylko położna lub lekarz. Zostanie on zdjęty w pierwszej lub drugiej dobie po operacji. W okolicy blizny możesz odczuwać miejscowy ból - to normalny objaw. Niepokojące natomiast są: zaczerwienienie, bolesność lub ropny wyciek z rany oraz gorączka. Bezwzględnie zgłoś je lekarzowi.

Jak pielęgnować ranę po cesarskim cięciu?

Opatrunku, założonego bezpośrednio po zabiegu, nie wolno moczyć. Dlatego, biorąc prysznic, osłaniaj opatrunek, np. specjalnym plastrem aqua film. Kiedy rana się zagoi, bliznę myj po prostu wodą i mydłem - bezzapachowym, hipoalergicznym dla niemowląt (niektórzy lekarze zalecają znane naszym babciom szare mydło o nazwie "Biały jeleń"). Rób to 2 - 3 razy dziennie, a gdy się pocisz - nawet częściej. Po delikatnym, ale dokładnym osuszeniu rany, najlepiej jednorazowym ręcznikiem, możesz przetrzeć ją spirytusem salicylowym lub posmarować maścią wygładzającą (np. cepan, contratubex). Ale nie są to zabiegi konieczne. W okresie gojenia się rany pooperacyjnej noś lekkie ubrania z naturalnych tkanin.

Połóg - poznaj 5 istotnych faktów

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Jak długo dokucza blizna po cesarskim cięciu?

Najprawdopodobniej cięcie wykonano w poprzek, nad spojeniem łonowym. Teraz jeszcze brzuch jest obrzmiały, a blizna intensywnie różowa. Jeszcze przez kilka tygodni po operacji będziesz odczuwała ból przy dotykaniu blizny. Ale z każdym dniem coraz mniejszy. Gdy miejsce cięcia już się zagoi (towarzyszy temu swędzenie) i odpadną strupki, zostaną usunięte szwy. Zwykle po siedmiu dniach od zabiegu. Blizna będzie różowoczerwona. Nie powinna już wtedy boleć, ale może dawać dziwne odczucia: drętwienie, mrowienie, pieczenie albo przeciwnie - możesz nie mieć czucia w miejscu cięcia. Zdrętwienie skóry wokół blizny spowodowane jest przerwaniem nerwów przy przecinaniu powłok brzusznych. Taki stan może utrzymywać się wiele miesięcy po porodzie. Z czasem ślad po cięciu zacznie blednąć i po kilku miesiącach nie będzie go już prawie widać. Bywa jednak, że w miejscu gojenia się rany na skórze tworzą się zgrubienia. Może to być tzw. bliznowiec. Nie jest on niczym groźnym, tylko wygląda nieestetycznie. Niektórzy ludzie mają skłonność do takiego przerostu tkanki. Wtedy trzeba poradzić się chirurga, który zaleci specjalne maści lub zabiegi. Bywa, że na skórze wokół blizny pojawiają się drobne grudki. Takie zmiany są naturalne - powstają na skutek lekkiego, podskórnego krwawienia po operacji i powinny powoli zaniknąć, choć czasem pojedyncze zgrubienia pozostają na zawsze.

  • Jak karmić dziecko, by nie urażać rany na brzuchu?

Najwygodniej będzie ci robić to na siedząco. Połóż na podbrzuszu poduszkę i na niej oprzyj dziecko. W ten sposób zmniejszysz ucisk na ranę. Możesz również spróbować karmić, leżąc na boku.

  • Kiedy po cesarskim cięciu można rozpocząć współżycie?

Wiele zależy od twojej ogólnej kondycji i tempa, w jakim goi się rana. Najlepiej z rozpoczęciem współżycia wstrzymać się sześć tygodni po operacji.

  • Kiedy po cesarskim cięciu można bez ryzyka ponownie zajść w ciążę?

Zwykle następną ciążę można planować po upływie roku od porodu zakończonego cesarskim cięciem. W tym czasie wszystkie blizny wewnętrzne oraz zewnętrzne powinny być już dobrze wygojone i mięsień macicy będzie mógł wytrzymać trudy kolejnej ciąży.

Ważne

Nie obowiązuje już zasada: raz cesarskie cięcie, zawsze cesarskie cięcie. Ponownego cięcia możesz się spodziewać m.in. wtedy, gdy do pierwszego doszło z powodu wad miednicy czy poważnej choroby. Sześć na dziesięć kobiet, które pierwsze dziecko urodziły przez cesarkę, następną ciążę kończy naturalnym porodem. Przy każdym następnym cesarskim cięciu wzrasta ryzyko rozejścia się blizny w mięśniu macicy i silnego krwotoku oraz uszkodzenia pęcherza moczowego.

Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza