PO PORODZIE: dolegliwości w połogu

2009-07-24 12:28

Właśnie urodziłaś dziecko. Wewnętrznie promieniejesz, ale padasz ze zmęczenia. I jeszcze to bolące krocze. Daj sobie czas, niebawem wszystko wróci do normy. Warto wiedzieć wcześniej, co cię czeka po porodzie i jak radzić sobie z typowymi dolegliwościami w połogu.

POŁÓG - niepokojące objawy po porodzie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. 5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Nie da się ukryć: połóg to trudny okres, niezależnie od tego, czy rodziłaś drogami natury, czy przez cesarskie cięcie. Cieszysz się, że twoje maleństwo jest już z tobą, lecz jednocześnie chwilami wydaje ci się, że nie dasz rady: dokucza ci ból krocza, ciągną szwy, męczy częste zmienianie podpasek. Na szczęście, taki stan nie trwa wiecznie. I chociaż parę dni po porodzie może ci się wydawać, że połóg nigdy się nie skończy, uwierz w to, że z każdym dniem będzie lepiej. Najtrudniej jest przez pierwsze 6–8 tygodni. To, co się teraz z tobą dzieje, jest bardzo nieprzyjemne, ale na szczęście to nie jest choroba. Wystarczy czas, troska o higienę i pomoc ze strony najbliższych, a resztę załatwi za ciebie sama natura.

Fazy porodu: Połóg - czwarty okres porodu

Po porodzie: zmiany, które muszą się cofnąć

Podczas ciąży w twoim organizmie doszło do wielu zmian. Teraz wszystko musi wrócić do poprzedniego stanu. Połóg zaczyna się od wydalenia łożyska – po urodzeniu dziecka jego rola jest skończona. Tuż po przyjściu maluszka na świat kolejny skurcz party (dużo słabszy) wypchnie je na zewnątrz. W tym momencie w twoim ciele zaczynają się ogromne zmiany hormonalne. Łożysko przestaje już produkować hormony ciążowe, przysadka mózgowa zaczyna pracę nad produkcją hormonów laktacyjnych, byś mogła karmić dziecko piersią. Po porodzie macica musi powrócić do dawnych rozmiarów. Swoje zadanie rozpoczynają teraz także tzw. skurcze połogowe. Jeśli podczas karmienia piersią bardzo boli cię brzuch (jak przy bolesnej miesiączce), nie martw się, to najzupełniej naturalne i bardzo potrzebne skurcze. To oksytocyna, która umożliwia wypływ mleka, powoduje jednocześnie obkurczanie się macicy, wydalanie z niej zbędnych tkanek (krwawienie może się wtedy nasilać) oraz zanik zwyrodniałych włókien mięśniowych. Im szybciej nastąpi tzw. zwijanie się macicy, tym szybciej powrócisz do dawnej kondycji. Odchody połogowe, które wydostają się z pochwy (przez 3–7 dni krwiste, z resztkami zbędnych tkanek i skrzepów, potem różowawe, w 5.–6. tygodniu żółtawe lub bezbarwne), chociaż wyglądają dość nieprzyjemnie, tak naprawdę świadczą o tym, że narząd rodny się goi, a macica – oczyszcza.Warto wiedzieć: nacięte lub pęknięte krocze goi się około 10 dni. Szwy są zdejmowane w 5.–6. dobie po porodzie.

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Po porodzie: płukanki, wietrzenie

Na szczęście nie musisz całkiem biernie znosić dolegliwości połogowych. Jest wiele sprawdzonych, starych i nowych sposobów, by ulżyć sobie w tym trudnym okresie. Przede wszystkim powinnaś zadbać o to, by w okolicy krocza zawsze było czysto i sucho. Odchody poporodowe to doskonała pożywka dla bakterii, więc nietrudno o jakąś paskudną infekcję. Podmywaj się pod prysznicem przed każdą zmianą podpaski i po każdym oddaniu moczu czy stolca, nastawiając letni strumień wody. Następnie delikatnie osuszaj krocze jednorazowymi ręcznikami. Dobrym sposobem jest też osuszanie krocza letnim (nie gorącym!) strumieniem powietrza z suszarki do włosów.Na początku połogu zakładaj duże urologiczne podpaski albo pieluchy jednorazowe dla niemowląt Bella Baby (wyglądają jak bardzo duże podpaski). Pytaj o nie w aptekach. Są dużo większe i bardziej chłonne niż zwykłe podpaski. Nie używaj tamponów, bo to może wywołać zakażenie, a poza tym po porodzie ich zakładanie i usuwanie bywa bolesne. Niektóre mamy decydują się na zakładanie tzw. pieluchomajtek (też do kupienia w aptekach). To dobre rozwiązanie na 1–2 dni po porodzie, ale potem lepiej zakładać duże podpaski i na to przewiewne bawełniane majtki, ponieważ gojące się krocze musi mieć ciągły dostęp powietrza. Z tego właśnie powodu w wolnej chwili rób sobie wietrzenie krocza. Zdejmij majtki, połóż na łóżku ręcznik i poleż tak na nim przez chwilę z nogami ugiętymi w kolanach. To bardzo przyspieszy gojenie się krocza. Niektórym mamom ogromną ulgę przynoszą zimne okłady na obolałe krocze. Wypróbuj ten sposób. Przykładaj do miejsc intymnych woreczek z lodem owinięty w wygotowaną i wyprasowaną ściereczkę. Przykładaj lód na 10–15 minut i rób 10-minutowe przerwy. Zastosuj okłady z rumianku lub arniki i nagietka. Zioła te mają właściwości łagodzące i odkażające. Zaparz ziółka, przestudź napar i delikatnie przykładaj zmoczony w nim jałowy gazik.Możesz też robić nasiadówki (ale to dopiero, gdy zostaną zdjęte szwy). Wówczas ziółka przelewasz do wyparzonej miski i gdy wystygną, siadasz w misce tak, by krocze było zanurzone w naparze. Godne polecenia są też płukanki z nadmanganianu potasu w formie kryształków lub specjalny preparat o nazwie Tantum Rosa – do rozpuszczania w przegotowanej wodzie. Krocze obmywane roztworem Tantum Rosa szybciej się goi i mniej boli. Nadmanganian potasu działa również odkażająco i przeciwbakteryjnie.Warto wiedzieć: gdy krocze boli i ciągną szwy, siadanie jest bardzo nieprzyjemne. Aby sobie ulżyć, zaopatrz się w dziecięce dmuchane kółko do pływania i podkładaj je pod pupę.

Problem

Co się stało z moim brzuchem?

Cieszyłaś się, że kiedy urodzisz, od razu wskoczysz w ulubione dżinsy, a tu po porodzie twój brzuch wygląda jak w szóstym miesiącu ciąży. To rzeczywiście może być przygnębiające. Skóra na nim jest obwisła, pofałdowana, wygląda mało atrakcyjnie. Nie zamartwiaj się, daj sobie trochę czasu, a sporo naprawi się samo. Jeśli dodatkowo będziesz karmić piersią, zdrowo się odżywiać i trochę poćwiczysz, najdalej za pół roku założysz swoje ukochane dżinsy.

Po porodzie: trudności w toalecie

Problemy z oddawaniem moczu i stolca mają często podłoże psychiczne (strach przed pęknięciem szwów), ale także fizjologiczne. Podczas porodu może dojść do nadmiernego rozciągnięcia mięśni dna miednicy, przez co pęcherz ma więcej miejsca i potrzeba mu więcej czasu na wypełnienie. Z kolei np. przemieszczenie się odbytnicy wskutek porodu może być przyczyną trudności w oddawaniu stolca. Tymczasem najpóźniej 8 godzin po porodzie kobieta powinna zrobić siusiu, bo to pozwala zapobiec infekcjom układu moczowego. Pij dużo wody niegazowanej, podczas wizyty w toalecie puść sobie wodę z kranu, a jeśli to nie pomoże, wejdź pod prysznic i tam spróbuj oddać mocz. Przed pierwszym stolcem po porodzie zaaplikuj sobie czopek glicerynowy (czopki można kupić w aptece bez recepty), a krocze podtrzymuj podpaską, to da ci większe poczucie pewności, że nic złego nie stanie się ze szwami. Staraj się jeść dużo jabłek i pełnoziarnistego pieczywa – produkty te zawierają błonnik, który poprawia perystaltykę jelit.Warto wiedzieć: w wyniku parcia mogą pojawić się hemoroidy. Koniecznie powiedz o tym lekarzowi na pierwszej wizycie – przepisze ci silniejsze środki (nie tylko maści, ale również tabletki).

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza