NOWY NUMER
Karmienie piersią
Nie od dziś wiadomo, że karmienie piersią jest najbardziej naturalnym i bezpiecznym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. Zapewnia nie tylko prawidłowy rozwój maluszków, ale także ma udokumentowany pozytywny wpływ na zdrowie świeżo upieczonych mam. Ten naturalny pokarm zawiera wiele składników odżywczych. Nawet jeśli początkowo karmienie piersią wydaje się trudne lub pojawią się przejściowe problemy z laktacją – nie warto się poddawać.
Karmienie piersią niesie za sobą mnóstwo korzyści zarówno dla dziecka, jak i mamy. Bez wątpienia mleko kobiece uchodzi za najcenniejszy pokarm, jaki można dać maluchowi. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz licznych towarzystw naukowych zalecają wyłącznie karmienie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia dziecka. Później, mimo rozszerzenia diety niemowlaka, może kontynuować karmienie piersią. WHO rekomenduje taki sposób karmienia aż do 2. roku życia maluszka.
Karmienie piersią – mleko mamy najlepsze dla maluszka
Mleko mamy zaspokaja aktualne potrzeby maleństwa, jednocześnie dostarczając mu wielu składników odżywczych, m.in. kwasy tłuszczowe, sole mineralne, witaminy, enzymy, hormony oraz czynniki odpornościowe. Ponadto ten naturalny pokarm jest lekkostrawny i łatwo przyswajalny przez niedojrzały układ pokarmowy maluszka. Ze względu na zawartość wielu składników bioaktywnych chroni dziecko przed chorobami bakteryjnymi i wirusowymi.
Wyróżnia się cztery rodzaje mleka w zależności od fazy laktacji:
- mleko przedporodowe – jego wydzielanie rozpoczyna się około 16 tygodnia ciąży,
- siarę – określana jako pierwsze mleko matki, które obfituje „koncentrat” składników najpotrzebniejszych maleństwu tuż po porodzie,
- mleko przejściowe – jego produkcja trwa stosunkowo krótko, wydzielane jest między 7. a 14. dobą laktacji,
- mleko dojrzałe – tzw. "docelowe" pojawia się około dwóch tygodni po porodzie i stanowi podstawę żywienia dziecka na początkowym etapie jego rozwoju.
Karmienie piersią – korzyści obopólne płynące z natury
Karmienie piersią rozwija umiejętności poznawcze dziecka, a zawarte w mleku składniki wspomagają jego prawidłowy rozwój. Stwarza także unikatową, silną więź między matką a jej pociechą. Bliskość i ciepłego matczynego ciała dają maluszkowi poczucie bezpieczeństwa, miłość oraz chronią przed wychłodzeniem i wzmagają odruch szukania pożywienia.
Nie da się ukryć, że karmienie piersią daje też mamie niebywałe korzyści, np. uwalnia oksytocynę, która wspiera obkurczanie się macicy i naczyń krwionośnych. O wiele łatwiej zrzucić jej też zbędne kilogramy.