Domowe sposoby na pękające brodawki
Poranione i pękające brodawki to zmora wielu mam. Karmienie piersią przy poranionych brodawkach sutkowych to duży dyskomfort. Jakie są przyczyny pękających brodawek? Co robić, by szybko i skutecznie ulżyć cierpiącej mamie? Oto domowe sposoby na pękające brodawki.
Spis treści
Patrzysz na pękające brodawki i trudno ci uwierzyć w to, o czym mówią konsultantki laktacyjne - że karmienie piersią nie powinno boleć. Może i nie powinno, ale często boli. Jedną z przyczyn bólu są popękane lub pokąsane przez dziecko brodawki sutkowe. Ze świecą szukać świeżo upieczonej mamy, która nie miałaby z tym żadnych problemów. Jeśli więc i tobie się to przytrafiło – nie przejmuj się, że źle sobie radzisz z przystawianiem maluszka. Karmienie nie od razu jest proste.
Dlaczego brodawki bolą i pękają?
U niektórych kobiet już sam fakt urodzenia dziecka i rozpoczęcia laktacji sprawia, że brodawki robią się bardzo wrażliwe i na mocniejszy dotyk reagują bólem. Nie do końca wiadomo nawet, dlaczego tak jest – przypuszcza się, że to wpływ hormonów. Najczęściej jednak brodawki cierpią wskutek złej techniki karmienia, czyli niewygodnej pozycji lub nieumiejętnego przystawiania do piersi. Jeśli dziecko chwyci tylko brodawkę (zamiast także dużej części otoczki), nie będzie prawidłowo ssało, tylko – coraz bardziej zirytowane – szarpało i gryzło brodawkę dziąsłami. Taką sytuację trzeba umieć rozpoznać i przerwać karmienie, też w odpowiedni sposób. A więc, gdy malec ma w buzi samą brodawkę (bez otoczki), gdy czubek jego nosa i broda nie dotykają piersi i gdy nie słychać odgłosu połykania, tylko cmokanie – przerwij karmienie.
Jeśli chcesz przerwać karmienie, nie rób tego, wyciągając pierś z ust dziecka, tylko wsuwając palec w kącik jego ust. W ten sam sposób odłączaj malca od piersi po karmieniu.
Jeśli problem poranionych brodawek pojawia się nie na początku, gdy mama i dziecko dopiero uczą się karmienia, ale później, przyczyną może być podawanie smoczka. Pod jego wpływem dziecko może zacząć traktować brodawkę bardziej brutalnie.
Jeśli pękanie, krwawienie i bolesność brodawek trwa dłużej niż 3–4 dni, skontaktuj się z konsultantką laktacyjną, która rozpozna przyczynę problemu i wskaże sposoby poradzenia sobie z nim. Niekiedy bolące, poranione brodawki mogą być objawem grzybicy lub alergii. W takiej sytuacji niezbędna jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia.
Szybka pomoc dla obolałych brodawek
W ogromnej większości jednak problem nie jest tak poważny – brodawki cierpią, bo są „poligonem doświadczalnym”. Gdy mama i dziecko zorientują się już, o co chodzi w karmieniu, wszystko się unormuje i po bólu nie będzie śladu. Ale zanim to nastąpi, karmienie jest nieprzyjemne, zwłaszcza w chwili, gdy malec chwyta pierś i zaczyna ssać. Brodawki są czerwone, często z krwawymi, podłużnymi rankami, które po jakimś czasie zamieniają się w strupki. Trzeba im szybko pomóc.Najważniejsze jest wtedy jak najczęstsze wietrzenie piersi i smarowanie brodawek własnym mlekiem lub specjalnymi maściami oraz ograniczenie mycia.
- Jak chronić pękające i bolące brodawki?
Przebywając w domu, staraj się chodzić bez biustonosza (o ile to możliwe przy piersiach pełnych mleka) – dostęp powietrza przyspieszy gojenie się ranek, a poza tym nie narażasz wtedy brodawek na bolesne ocieranie się o bieliznę. Gdy musisz wyjść albo się ubrać, możesz chronić brodawki przed urazami specjalnymi silikonowymi osłonkami (Avent, Chicco, Medela). Najlepsze są takie, które mają otwory zapewniające dostęp powietrza do brodawki. Praktyczne są też muszle laktacyjne (Medela, Avent, Nuk), które zbierają wyciekające z piersi mleko – nadmiar mleka spływa do muszli, tak więc płyn nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą. Przy poranionych brodawkach są one lepsze niż jednorazowe wkładki laktacyjne, w których chora brodawka styka się z wilgocią (ciepłe i wilgotne miejsce stanowi idealną pożywkę dla bakterii).
- Jak leczyć pękające brodawki?
Gojenie się ranek przyspieszysz, smarując brodawki własnym mlekiem, które ma właściwości bakteriobójcze. Po każdym karmieniu kilka kropli mleka rozprowadź na brodawce i otoczce, bardzo delikatnie je masując, i pozostaw na odkrytej piersi przez ok. 15 minut (jeśli w domu jest ciepło; uważaj, by się nie przeziębić!). Gdy to nie pomaga, możesz stosować kremy i maści bezpieczne dla dziecka (PureLan 100, Bepanthen, Alantan Plus). Smaruj nimi piersi kilka razy dziennie; niektórych maści nie trzeba nawet zmywać z piersi, przystawiając dziecko na kolejny posiłek.
- Pękające brodawki: jak dbać o higienę?
Ważne jest, by chorych brodawek nie myć zbyt często (najwyżej 2 razy dziennie) i nie używać do tego mydła, bo wysusza ono skórę i podrażnia bolące miejsca. Gdy brodawki są mocno pokaleczone, zrezygnuj też z wody – piersi przemywaj naparem z nagietka lekarskiego lub szałwii.Jak łagodzić ból? Na bolesny sutek możesz przed karmieniem przykładać kostkę lodu (owiniętą w tetrową pieluchę) – zimno zmniejsza nieco odczuwanie bólu. A jeśli jest on bardzo dotkliwy, możesz zażyć paracetamol.
- Jak karmić, gdy dokuczają pękające brodawki?
Zaczynaj karmić dziecko tą piersią, której brodawka jest mniej bolesna – na początku malec ssie bardziej łapczywie. Możesz też przez kilka dni karmić przez specjalne silikonowe kapturki – doradcy laktacyjni ich wprawdzie nie polecają, ale w szczególnych sytuacjach jest to chyba uzasadnione – lepiej karmić przez kapturki niż w ogóle zniechęcić się do karmienia piersią. Jeśli ból jest nie do zniesienia, możesz ostatecznie przerwać karmienie na kilkanaście czy kilkadziesiąt godzin, by piersi odpoczęły. W tym czasie odciągaj pokarm, najlepiej ręcznie, i podawaj go dziecku strzykawką lub łyżeczką.
A gdy nic nie pomaga i po kilku dniach nadal nie widzisz poprawy – szukaj pomocy specjalisty.
Polecany artykuł:
Zapytaj doradcę laktacyjnego
Gdy masz problem z piersiami, nie wahaj się prosić o pomoc specjalistę: zgłoś się do poradni laktacyjnej, zamów wizytę do domu albo poradź się przez telefon (niektóre są czynne nawet w nocy). Warto korzystać z tej możliwości – pracują tam osoby życzliwe i kompetentne, na pewno dołożą starań, żeby ci pomóc. Kontakty do poradni znajdziesz w internecie: http://www.laktacja.pl/, http://www.mlekomamy.pl/
Pękające brodawki [wideo]
miesięcznik "M jak mama"
Porady eksperta