15 zasad karmienia butelką
Masz za mało pokarmu, a może z innych powodów musisz odstawić dziecko od piersi? Nie martw się, karmienie butelką jest naprawdę proste.
Spis treści
1.Sprawdź termin ważności mieszanki
Znajdziesz go na opakowaniu. Otwarte pudełko albo puszkę zużyj w ciągu 7 dni.
2. Dbaj o higienę
Zanim zaczniesz przygotowywać mleko, starannie umyj ręce i wysterylizuj akcesoria.
3. Używaj odpowiedniej butelki i smoczka
Butelka powinna mieć miarkę mililitrów, by wlać do niej odpowiednią ilość wody. Jeśli maluszek cierpi z powodu kolek, kup specjalnie profilowane antykolkowe butelki. Smoczek powinien być dopasowany do wieku dziecka – mleko nie powinno wypływać z niego za szybko, bo maluch może się zakrztusić.
4. Używaj przegotowanej wody
Dla niemowlaków najlepsze są wody niskozmineralizowane. Po otwarciu butelkę z wodą trzymaj w lodówce i gotuj bezpośrednio przed użyciem. Do przygotowania mleka dla dziecka nie używaj wody z kranu – zawarte w niej związki chemiczne stosowane podczas filtrowania mogą zaszkodzić maluchowi.
5. Mleko przygotowuj tuż przed posiłkiem
Możesz je trzymać w podgrzewaczu do pół godziny – potem trzeba je wylać, bo zaczynają się w nim mnożyć bakterie. Jeśli musisz przygotować mleko wcześniej, wstaw je do lodówki (może w niej stać do 2 godzin). Po wyjęciu z lodówki mieszankę trzeba podgrzać w podgrzewaczu – w mikrofalówce ogrzeje się nierównomiernie.
6. Zachowaj proporcje
Do wody wsyp dokładnie tyle proszku, ile zalecił producent. Miarka nie powinna być ani ubita, ani kopiasta. Skład mieszanki jest bowiem tak opracowany, by jak najbardziej przypominała ona pokarm kobiecy. Jeśli wsypiesz zbyt mało proszku, dziecko może mieć niedobory witamin i składników mineralnych, jeśli za dużo – mogą pojawić się kłopoty z trawieniem, kolką albo biegunką, a nerki będą przeciążone nadmiarem protein.
7. Nie gotuj mieszanki
W wysokiej temperaturze ginie część witamin i cennych składników mineralnych.
Co powinieneś wiedzieć o karmieniu butelką? Sprawdź! [#TOWIDEO]
8. Sprawdź temperaturę
Zanim podasz maluchowi mleko, upewnij się, że nie jest za ciepłe – kilka kropel wylej na przegub dłoni.
9. Szczelnie zamykaj opakowanie mieszanki
Pudełka i puszki przechowuj w suchym miejscu w temperaturze pokojowej.
10. Karm dziecko „według zegarka”
Dzieci karmione sztucznie nie powinny dostawać mleka „na żądanie”. Pomiędzy posiłkami trzeba zachować minimum trzygodzinne przerwy. Maleńki żołądek nie jest w stanie szybko strawić mieszanki, a przed następnym posiłkiem powinien być zupełnie pusty.
11. Zadbaj o odpowiednią pozycję
Podczas karmienia trzymaj dziecko w ramionach, bo w ten sposób zaspokoisz jego potrzebę czułości. Główka powinna być wyżej – jeśli maluch leży płasko, może się zadławić (u bardzo małych dzieci pokarm często cofa się z żołądka do przełyku). Smoczek powinien być w całości wypełniony mlekiem, inaczej dziecko połyka powietrze, co sprzyja powstawaniu kolki. Bańki powietrza w butelce świadczą o tym, że maluch dobrze ssie.
12. Rób przerwy podczas karmienia
Pijąc mleko, maluch połyka również pęcherzyki powietrza. To sprawia, że czuje się syty, zanim wypije porcję mieszanki. Dlatego co kilka minut rób przerwy, po to, by dziecku się odbiło – po takiej przerwie maluch powinien znów nabrać apetytu.
13. Nie pozwalaj dziecku spać z butelką w buzi
Jeśli w trakcie karmienia malec zaśnie, delikatnie wyjmij mu smoczek z ust, by nie zakrztusił się mlekiem.
14. Poczekaj, aż mu się odbije
Przez kilka minut potrzymaj malca w pozycji pionowej, przytrzymując główkę i plecy.
15. Niedopite resztki wylej
Po kontakcie ze śliną malca w mleku namnażają się bakterie. Jeśli resztę mieszanki podasz dziecku ponownie po kilku godzinach, maluszek dostanie biegunki.
miesięcznik "M jak mama"