Przełom w leczeniu niepłodności? Polskie odkrycie rzuca nowe światło na problem

2025-04-04 9:20

Polscy naukowcy z IIMCB dokonali przełomowego odkrycia, które może zrewolucjonizować leczenie niepłodności. Badania nad białkami TENT5 wykazały ich kluczową rolę w rozwoju komórek rozrodczych. Czy to oznacza nową nadzieję dla milionów par na całym świecie?

Przełom w leczeniu niepłodności? Polskie odkrycie rzuca nowe światło na problem
Autor: Getty Images

Polskie odkrycie w leczeniu niepłodności

Polscy naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB) dokonali znaczącego odkrycia, które rzuca nowe światło na molekularne podłoże problemów z płodnością. Badacze zidentyfikowali kluczową rolę grupy białek TENT5 w rozwoju komórek rozrodczych u obu płci. Wyniki ich badań, opublikowane w czasopismach „Nature Communications” oraz „Scientific Data”, otwierają nowe perspektywy w leczeniu niepłodności.

Dr Michał Brouze z Laboratorium Biologii RNA podkreślił, że badania nad białkami TENT5 prowadzone są w instytucie od wielu lat, a pierwsze doniesienia o ich istnieniu pojawiły się w 2016 roku.

Wcześniejsze analizy zespołu prof. Andrzeja Dziembowskiego wykazały, że regulują aktywność układu odpornościowego, hamują rozwój nowotworów oraz wspomagają wzrost kości. Najnowsze badania na myszach ujawniły ich niezastąpioną rolę w procesie rozwoju komórek rozrodczych i utrzymaniu płodności u obu płci.

Po raz pierwszy wykazaliśmy, że białka TENT5 są niezastępowalne w komórce jajowej. Pozbawienie komórki jajowej tych białek sprawia, że przestaje się ona rozwijać i bardzo szybko umiera

- wyjaśnił dr Brouze.

Dodał, że dotychczas panowało przekonanie, iż w przypadku braku lub dysfunkcji białek TENT5, ich rolę mogą przejąć inne białka.

My udowodniliśmy, że są niezastępowalne - jest to istotna zmiana w dotychczasowej wiedzy na temat molekularnych mechanizmów płodności i bezpłodności

- powiedział.

Niepłodność
Poradnik Zdrowie Google News

Co jest kluczem do płodności?

Białka TENT5 odpowiadają za poliadenylację, czyli proces wydłużania tzw. ogona cząsteczki mRNA. Ogon ten, zbudowany wyłącznie z adeniny, decyduje o losie mRNA w komórce. Skrócenie ogona prowadzi do degradacji, natomiast wydłużenie w procesie poliadenylacji umożliwia efektywną produkcję białka.

Mówiąc najprościej, bez białek TENT5 nie ma poliadenylacji, a bez poliadenylacji nie ma życia

- komentował dr Brouze.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych metodologii badawczych zespół z IIMCB zidentyfikował również specyficzne geny zależne od TENT5, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju komórek rozrodczych.

Białka TENT 5 regulują ekspresję różnych genów. Wcześniej nie było wiadomo, jakie to geny. Mgr Czarnocka-Cieciura pokazała w swojej pracy konkretne grupy genów, których ekspresja jest regulowana przez białka TENT5

- podkreślił.

Zdaniem naukowca, mimo że badania przeprowadzono na myszach, to ich wyniki mają uniwersalne znaczenie.

Nasze odkrycia są uniwersalne u ssaków, w tym u człowieka. Mysi genom jest bardzo podobny do ludzkiego. Nasze wyniki mogą wyjść poza laboratoria i stanowić fundament przyszłych terapii w leczeniu niepłodności

- wyjaśnił.

Odkrycie to jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę, że każdego roku miliony par na całym świecie borykają się z problemem niepłodności. Według danych WHO dotyczy on nawet jednej szóstej populacji świata.