Naprotechnologia alternatywą dla in vitro? Na czym polega naprotechnologia?
Naprotechnologia to jedna z metod leczenia niepłodności. Niektórzy nazywają naprotechnologię nawet alternatywą dla in vitro. Tymczasem naprotechnologia w pierwszej kolejności pozwala na zdiagnozowanie przyczyn niepłodności, a leczy tylko niektóre z nich. Co to jest naprotechnologia i na czym polega? Jaka jest jej skuteczność?
Spis treści
- Naprotechnologia - skuteczność
- Czy naprotechnologia leczy niepłodność?
- Naprotechnologia - kiedy jest nieskuteczna?
- Naprotechnologia a in vitro
Naprotechnologia (Natural Procreative Technology – Metoda naturalnej prokreacji) to metoda diagnostyki i leczenia niektórych przypadków niepłodności, która zastała opracowana w latach 90. XX w. Jej twórca, prof. Thomas Hilgers, był przekonany, że większość par, która z niewiadomych przyczyn od lat bezskutecznie stara się o dziecko, została źle zdiagnozowana.
Jego zdaniem znalezienie prawdziwych przyczyn niepłodności może im umożliwić zajście w ciążę w sposób naturalny.
Naprotechnologia - skuteczność
Naprotechnologia polega na bardzo dokładnej obserwacji kobiecego cyklu w oparciu o model Creightona. Każda para musi nauczyć się skrupulatnej obserwacji (nawet kilka razy dziennie) i zapisywania w specjalnych tabelach następujących parametrów:
- ilość śluzu szyjkowego i jego jakość;
- inne wydzieliny z pochwy;
- moment owulacji;
- intensywność krwawienia menstruacyjnego;
- ewentualnie plamienia międzymiesiączkowe i zmienność występowania krwawienia;
- długość cyklu i poszczególnych jego faz;
Wyniki obserwacji są przekazywane lekarzowi, który dodatkowo wykonuje badania hormonalne i ultrasonograficzne. Dopiero wówczas może postawić diagnozę, tzn. określić jaka jest przyczyna niepłodności, i opracować indywidualną formę leczenia.
Może to być leczenie hormonalne, ginekologiczne lub chirurgiczne (histeroskopia, laparotomia, laparoskopia). Niekiedy wystarczy tylko zmiana stylu życia (zmiana diety, większa aktywność fizyczna, rzucenie palenia) lub współżycie w czasie wyznaczonym na moment owulacji, aby starania przyniosły oczekiwane efekty.
Pełny cykl naprotechnologiczny trwa 24 miesiące, jednak w niektórych przypadkach para może zacząć starać się o dziecko znacznie wcześniej. Moment planowanego poczęcia konsultuje się z lekarzem, który określa najbardziej sprzyjający czas do zapłodnienia w cyklu kobiety.
Czy naprotechnologia leczy niepłodność?
W większości przypadków (ok. 97 proc.) lekarz stawia prawidłową diagnozę. Nie gwarantuje to jednak wyleczenia niepłodności, a co za tym idzie - ciąży. Należy pamiętać, że naprotechnologia umożliwia wyleczenie niepłodności tylko za pomocą niewielkich zabiegów chirurgicznych, środków hormonalnych lub terapii. W związku z tym szansę na wyleczenie mają np. kobiety z zaburzeniami owulacji, endometriozą, torbielami jajników czy zaburzeniami hormonalnymi. W innych przypadkach jest nieskuteczna.
Czy naprotechnologia leczy niepłodność? Wyjaśnia ginekolog, Grzegorz Południewski
Naprotechnologia - kiedy jest nieskuteczna?
Naprotechnologia nie pomoże w przypadku bezpłodności albo niepłodności, która wynika z:
- problemów genetycznych;
- defektów anatomicznych u kobiety i mężczyzny;
- uszkodzenia narządów rozrodczych, a co za tym idzie - ich dysfunkcji;
- nieodwracalnych zmian spowodowanych endometriozą.
Ginekolog: Naprotechologia posługuje się osiągnięciami jeszcze z lat 30. ubiegłego wieku
Naprotechnologia a in vitro
Naprotechnologia nie jest alternatywą dla in vitro. Celem naprotechnologii jest przywrócenie możliwości naturalnego poczęcia, w związku z tym nie pomoże ona parom, u których przyczyny niepłodności są niemożliwe do wyleczenia i wykluczają możliwość naturalnego zapłodnienia. W tym przypadku ratunkiem jest tylko metoda in vitro.
Porady eksperta