Diagnostyka i metody leczenia niepłodności u mężczyzn

2015-07-21 8:55

Na niepłodność męską wpływają czynniki cywilizacyjne, choroby, styl życia. Coraz częściej to panowie są niepłodni, bo jakość nasienia jest gorsza. Jakie badania pozwalają ocenić męską płodność? Czym jest to spowodowane i jak się leczy męską niepłodność?

Diagnostyka i metody leczenia niepłodności u mężczyzn
Autor: Thinkstockphotos.com Jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko, namów partnera na badania nasienia - wina za niepłodność coraz częściej leży po stronie mężczyzn.

Spis treści

  1. Przyczyny niepłodności męskiej
  2. Diagnoza niepłodności męskiej - badanie nasienia
  3. Leczenie niepłodności męskiej - metoda IMSI
  4. Jak skuteczna jest metoda IMSI?

Męska niepłodność ma kilka przyczyn ale lekarze podkreślają, że najważniejszą z nich jest pogorszenie się jakości nasienia. W ciągu ostatnich 4 lat wykonuje się trzy razy częściej badania nasienia, z czego pięciokrotnie częściej badani są mężczyźni poniżej 30 roku życia. Wyniki są szokujące. Obserwuje się systematyczne pogarszanie się jakości nasienia. Jest to w dużej mierze wynikiem takich czynników jak stres, używki, brak ruchu, przyjmowane leki, sposób odżywiania i praca narażająca na kontakt z substancjami toksycznymi.

Przeczytaj: >Co wzmocni męską płodność

Wszystko to sprowadza się do częstszego występowania przypadków oligozoospermii, (czyli koncentracji plemników poniżej 20 mln/ml) nawet o 500 proc. częściej względem stanu sprzed czterech lat!

Przyczyny niepłodności męskiej

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że tzw. czynnik męski w niepłodności stanowi ok. 45 proc. przypadków, a 20 proc. niepłodności dotyczy wyłącznie mężczyzn. Wśród schorzeń mogących powodować zaburzenia płodności są:

W tych przypadkach androlog, zajmujący się leczeniem męskiego układu rozrodczego, przepisuje antybiotyki, hormony lub zleca operacje lub zabieg.

Diagnoza niepłodności męskiej - badanie nasienia

Podstawowym krokiem przy ocenie męskiej płodności jest badanie nasienia. Mężczyzna przygotowujący się do niego powinien zachować 3 do 5 dni wstrzemięźliwości seksualnej. Badanie to opisuje parametry nasienia, takie jak czas upłynnienia, objętość, lepkość, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, ich liczbę w 1ml nasienia oraz ogólną liczbę plemników w ejakulacie. Wykonuje się też badanie morfologii plemników.

Sprawdza się czy są dobrze zbudowane, czy mają jakieś defekty. Wszystkie te czynniki warunkują ich przydatność i zdolność do zapłodnienia komórki jajowej. Gdy wszystkie parametry pozostają w normie jednak z ciążą nadal są kłopoty lub jeśli badania podstawowe wykazały jakieś nieprawidłowości, wówczas zleca się wykonanie badań rozszerzonych.  Należy do nich HOS (pomiar integralności błon plemników) i SCSA informujący o poziomie fragmentacji DNA plemników. Dopiero jeśli i te parametry nie odbiegają od normy, zaleca się dalsza próbę naturalnego poczęcia oraz diagnostykę i leczenie czynnika żeńskiego. Gdy parametry są obniżone, należy podjąć leczenie.

Leczenie niepłodności męskiej - metoda IMSI

IMSI jest to najnowsze osiągnięcie w dziedzinie zapładniania pozaustrojowego od niedawna dostępne w Polsce. Metoda ta pozwala na dobór plemników o prawidłowej budowie morfologicznej i ich iniekcję dokomórkową. Przed zastosowaniem metody wykonuje się badanie przedwstępne MSOME, umożliwiające analizę morfologii żywych plemników w powiększeniu do 8000 razy, co pozwala na dokładną obserwacje ich struktury i zmian.

Dzięki temu możliwa jest selekcja tylko tych w pełni zdrowych plemników, których zdolność do zapłodnienia jest najwyższa. Dla porównania w dotychczas dostępnej metodzie ICSI możliwe było powiększenie 200-400 razy, co pozwalało jedynie na obserwacje ogólnej budowy i ruchliwości plemnika. Metoda IMSI daje większą szansę na zapłodnienie, ponieważ uzyskuje się lepszą jakość i wyższy potencjał rozwojowy zarodków.

Badania kliniczne wykazały, że u par, u których koncentracja plemników jest niższa niż 20 mln/ml, jest mniej niż 50% plemników w ruchu prawidłowym lub mniej niż 14% plemników o prawidłowej morfologii, odsetek ciąż klinicznych po zastosowaniu tej metody był wyższy o 12,7% niż przy metodzie ICSI, a wskaźnik implantacji (zagnieżdżenia zarodka) wyższy o 6%.

Jak skuteczna jest metoda IMSI?

Stosując metodę IMSI można uzyskać 16,9% więcej ciąż i 20,1% mniej poronień niż przy metodzie ICSI. Dzięki metodzie IMSI przy defragmentacji DNA 30-40% wskaźnik udanych implantacji wyniósł 17,4%, a przy defragmentacji DNA powyżej 40%-33,3%. Natomiast wskaźnik ciąż wyniósł odpowiednio 17,4% i 28,6%. Przy takim stopniu defragmentacji DNA nie było możliwe uzyskanie implantacji ani urodzeń przy pomocy metody ICSI.

Wykonanie zabiegu metodą IMSI zaleca się w przypadkach częstych poronień nawykowych, jeśli wcześniejsze zabiegi ICSI nie odniosły skutku, oraz gdy w badaniu nasienia stwierdzono defragmentację DNA, bardzo niska koncentracje plemników, liczne nieprawidłowości w ich budowie morfologicznej oraz ruchliwości.

Ważne

Nowoczesne techniki wspomagające zajście w ciążę

Do dyspozycji dzisiejszej medycyny jest kilka specjalistycznych technik wspomagania rozrodu:

  • IVF - polegające na umieszczeniu dojrzałej komórki jajowej wśród wyselekcjonowanej grupy 50 tys. plemników w warunkach laboratoryjnych, a następnie umieszczeniu zapłodnionej komórki w macicy. Metoda stosowana jest gdy liczba lub jakość plemników są nieco poniżej normy;
  • IVF-ICSI – to zabieg mikromanipulacji, czyli wprowadzenie plemnika do cytoplazmy komórki jajowej za pomocą mikropipety. Zapłodniona w ten sposób komórka umieszczana jest w macicy. Wskazaniem do stosowania tej metody bardzo obniżone parametry nasienia,  nie dające pewności zapłodnienia nawet w warunkach in vitro.
  • IVF-IMSI – czyli docytoplazmatyczne wstrzyknięcie do komórki jajowej plemnika wyselekcjonowanego pod względem morfologicznym.