Pierwszy trymestr ciąży, czyli czego możesz się spodziewać na początku ciąży
W pierwszym trymestrze ciąży oprócz zmian jakim podlega twój organizm, zmienia się również psychika, postrzeganie świata, emocje i nastroje. Możesz się spodziewać nudności, senności i bólu piersi. Kobiety w ciąży różnie reagują na swój stan. Jedne są szczęśliwe i zaczynają dbać o zdrowie, inne przeciwnie. Dużo zależy od tego, czy ciąża była planowana czy przypadkowa.
Spis treści
- Jakie zmiany następują w twoim organizmie w I trymestrze ciąży?
- Czego nie wolno robić w pierwszym trymestrze ciąży? [WIDEO]
- Badania jakie należy wykonać na początku ciąży
- Dużo zależy od tego, co my, lekarze, nazywamy wywiadem położniczym - dodaje dr. n. med. Witold Rogiewicz, specjalista ginekologii i położnictwa, ultrasonolog, adiunkt w w Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP Szpitala Bielańskiego w Warszawie. - A więc tego, czy ciąża była dziełem przypadku, czy też skrupulatnego planowania. Czy na dodatni wynik testu ciążowego czekaliśmy miesiąc, czy kilka lat. Każda z pań inaczej będzie reagowała na powiększający się obwód brzucha. Jedne pragną ukryć ciążę i wciskają się w obcisłe dżinsy, inne po zobaczeniu dwóch kresek na teście zakładają ogrodniczki i wymuszają dla siebie miejsce w autobusie. Inaczej reaguje pierwiastka, inaczej kobieta, która ma już dziecko. Dlatego uwaga: przed każdym opisywanym objawem proszę sobie dodać słowa „statystycznie rzecz biorąc”. Podobnie jak powyższy tekst, tak i to, co panie przeczytają poniżej, może nie dotyczyć Was, ale koleżanek. Ważne również jest to, by uświadomić sobie, że ciążowe objawy nie pojawiają się natychmiast po zapłodnieniu. Większość z nich narasta lub maleje wraz z upływem dni lub tygodni ciąży.
Jakie zmiany następują w twoim organizmie w I trymestrze ciąży?
Ogólne samopoczucie. Nie znajduję wytłumaczenia, dlaczego enerdowskie sportsmenki zachodziły w ciążę przed olimpiadą, co ponoć zwiększało ich wydolność i osiągane wyniki, bo wszystkie moje pacjentki w pierwszym trymestrze są senne, apatyczne i nic im się nie chce. Nie mogą skoncentrować się na pracy i w ogóle na niczym. Płaczą na filmach klasy C. Płakałyby pewnie na filmach klasy Ż, gdyby takie istniały. Nudności. Mogą zdarzyć się o każdej porze dnia i nocy. U większości pacjentek są to tylko nudności. U niektórych obfite wymioty utrzymują się do drugiego trymestru. Na nudności nie znamy sposobu. Wymioty można zmniejszyć, stosując czopki przepisane przez lekarza. Ważne jest, aby uzupełniać wtedy płyny. Jeść nie trzeba, większość ciężarnych ma zapasy na kilkanaście, a czasami kilkaset dni niejedzenia.Piersi. W terminie spodziewanej miesiączki piersi są bolesne jak w każdym innym nieciążowym cyklu. Po miesiącu problem ten nabrzmiewa, po dwóch staje się nie do zniesienia. Ulgę kobieta poczuje w 2. trymestrze.Obwód brzucha. W ósmym tygodniu nie da się dopiąć żadnych spodni, gdyż waga przyrasta o 2 kilogramy – to efekt zatrzymania wody. Za zwiększenie obwodu odpowiedzialny jest progesteron – hormon, który pozwala zrelaksować się macicy i zwiększyć jej objętość. Rozkurcza również mięśnie gładkie jelit, powodując wzdęcia i zaparcia. Niestety, są to objawy, które będą towarzyszyły paniom aż do rozwiązania. Niepokojące objawy. Ok. 4 proc. kobiet traci ciążę. Większość poronień dokonuje się do ósmego tygodnia. Najczęstszą przyczyną poronień są wady genetyczne płodu. Dlatego poronienie nazywane jest często mechanizmem naturalnej selekcji. Dzięki temu kobiety nie rodzą dzieci niezdolnych do życia. Oczywiście, przyczyn poronień może być wiele, dlatego w pierwszym trymestrze ciąży trzeba zwracać uwagę na bóle brzucha. To nieprawda, że jak macica rośnie, to boli. Oczywiście, mogą zdarzyć się sporadyczne dolegliwości w dole brzucha, ale niepokojący jest ból ciągły, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu krwawienie. Są pacjentki, które mają nawet do 4. miesiąca ciąży krwawienia w terminie spodziewanych miesiączek. Każdy z takich przypadków powinien skonsultować lekarz. Leżenie w łóżku i preparaty z progesteronem są w stanie zmniejszyć krwawienie i ryzyko poronienia.
Czego nie wolno robić w pierwszym trymestrze ciąży? [WIDEO]
Badania jakie należy wykonać na początku ciąży
W pierwszym trymestrze powinnaś wykonać szereg ważnych badań:
- na oznaczenie grupy krwi, poziom przeciwciał anty D (konflikt serologiczny), morfologię, glikemię na czczo (cukrzyca), badanie ogólne moczu, badanie na obecność przeciwciał cytomegalii, toksoplazmozy, różyczki (choroby, które mogą doprowadzić do poronienia lub wad płodu);
- USG ok. 11.–14. tygodnia ciąży z oceną przezierności fałdu karkowego, kości nosowej i przepływu w przewodzie żylnym, aby ocenić ryzyko wystąpienia chorób genetycznych, np. zespołu Downa. Można też zrobić USG ok. 7 tygodnia, aby wykluczyć ciążę pozamaciczną;
- test podwójny PAPP-a – badanie z krwi ciężarnej, które ocenia ryzyko wystąpienia zespołu Downa i innych zaburzeń genetycznych. Jest to test przesiewowy, wykonuje się go u młodych kobiet przed 35. rokiem życia nieobciążonych ryzykiem – po to, by wychwycić te, którym trzeba zrobić amniopunkcję.
Pierwszy trymestr kończy się na 12. tygodniu ciąży.
Porady eksperta