II trymestr

II trymestr to czas pomiędzy 14. a 26. tygodniem ciąży. Wtedy też następuje najbardziej intensywny rozwój płodu. Nie bez powodu II trymestr uznawany jest za najprzyjemniejszy. W większości przypadków nieprzyjemne dolegliwości, które towarzyszą kobietom na początku ciąży, mijają. Co ważne, w II trymestrze ciąży ryzyko poronienia znacznie się zmniejsza. Przyszła mama może wyczuć pierwsze ruchy dziecka, a podczas badania USG, poznać jego płeć.

26. tygodniu ciąży czas do porodu znacząco się kurczy – za kilkanaście tygodni powitasz na świecie swoje maleństwo. Póki co,  czas zmierzyć się z typowymi dla ciąży dolegliwościami, które od tego momentu mogą stać się bardziej dokuczliwe.
W 24. tygodniu ciąży możesz zacząć odczuwać już typowy dla ciąży instynkt wicia gniazda i chęć porządkowania wszystkiego w swoim otoczeniu. Ekscytacji mogą towarzyszyć też częstsze niż wcześniej obawy o przyszłość.
W 15. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już 100-110 mm od ciemienia do końca tułowia i waży ok. 50 g. Gdybyś mogła je stale obserwować, zobaczyłabyś, że fika koziołki jak prawdziwy akrobata. Ty z kolei masz większy apetyt, dlatego w tym czasie powinnaś bardziej zwracać uwagę na to, co i ile jesz.
23. tydzień ciąży to ostatni moment, by włożyć buty na wysokim obcasie: w  następnych tygodniach punkt ciężkości ciała przesunie się na tyle, że będzie to już niezbyt bezpieczne. To również jeden z ostatnich tygodni, gdy wciąż jeszcze widzisz swoje stopy -  wkrótce to się zmieni.
20. tydzień ciąży to półmetek. Pomyśl, ile wydarzyło się w ciągu ostatnich 4,5 miesięcy. Dowiedziałaś się, że będziesz mieć dziecko, zobaczyłaś fasolkę na obrazie USG, a teraz czujesz już malca wiercącego się w twoim coraz większym brzuchu.
22. tydzień ciąży to czas, w którym można już w pełni cieszyć się ciążą: definitywnie ustępują nudności, wraca energia, poprawia się samopoczucie. Brzuszek jest już zaokrąglony, ale jeszcze niezbyt duży. To dobry okres zarówno na aktywność, jak i na relaks.
W 17. tygodniu ciąży płód ma wielkość dużej cebuli i waży ok. 100 g. Malec słyszy już dźwięki docierające do niego spoza twojego brzucha – twój głos, muzykę, której słuchasz i oczywiście głos taty.
W 25. tygodniu ciąży wielkość macicy odpowiada rozmiarom dobrze napompowanej piłki nożnej. Brzuszek jest już dobrze widoczny, ale nie zawsze zaokrąglony – równie dobrze może mieć kształt podłużny albo wręcz rozlewać się na boki.
Właśnie minęłaś półmetek – od 21 tygodnia ciąży do porodu bliżej już, niż dalej. W 21 tygodniu ciąży czeka cię USG połówkowe. Twój brzuszek jest już coraz większy, a dziecko w nim – coraz bardziej ruchliwe. Czego możesz się spodziewać w 21 tygodniu ciąży i jak rozwija się dziecko w 21 tygodniu ciąży?
Płód ma już około 14 cm i waży 150 g. Początek 18. tygodnia ciąży to moment, kiedy dziecko staje się bardzo aktywne: trenuje ruchy, obroty i reakcje odruchowe.
W 16. tygodniu ciąży twoje maleństwo ma ok. 110-115 mm, czyli ok. 11 cm. Waży 80 g, czyli tyle, ile małe kiwi. Potrafi już koordynować swoje ruchy, bo jego mózg współpracuje z mięśniami.
19. tydzień ciąży to moment, kiedy rozwija się mechanizm umożliwiający w przyszłości wykonywanie dziecku skoordynowanych ruchów. To również czas, kiedy malec osiąga wagę średniej wielkości jabłka.
14. tydzień ciąży to początek drugiego trymestru. Czujesz się znacznie lepiej, na dodatek wszyscy zaczynają dostrzegać twój stan – masz już zaokrąglony brzuszek. W 14. tygodniu ciąży warto wykonać badania prenatalne, takie jak test potrójny i test NIFTY.
Szósty miesiąc ciąży to czas, gdy następuje intensywny rozwój płuc, dzięki czemu nawet gdyby dziecko urodziło się już teraz, miałoby pewne szanse na przeżycie. Rozchylają również zrośnięte dotąd powieki.
Po 20 tygodniach spędzonych w brzuchu mamy płód wygląda niemal jak dziecko, sprawnie się porusza, nieźle słyszy, czuje smaki i zapachy, a bicie jego serca słychać już nawet bez słuchawki lekarskiej. Dowiedz się, co dokładnie dzieje się z płodem w piątym miesiącu ciąży.
16-tygodniowy płód do perfekcji opanował bogaty repertuar ruchów: kręci się i fika koziołki. Słyszy dźwięki, a nawet... może je wydawać. Ma też cechę, która sprawia, że jest niepowtarzalny. Dowiedz się, jak przebiega rozwój płodu w czwartym miesiącu ciąży.
To już drugi trymestr ciąży. Twój maluszek słyszy, rusza się i coraz bardziej zaczyna przypominać małego człowieka... Twoje ciało się zmienia - brzuch wyraźnie się powiększa, mogą ci dokuczać wzdęcia, zgaga, obrzęki nóg. W drugim trymestrze zaczynasz odczuwać ruchy dziecka.
W II trymestrze ciąży mijają już dolegliwości, które nękały cię w pierwszych trzech miesiącach, organizm dostosował się do nowej sytuacji. Zaczynasz odczuwać ruchy płodu. W tym okresie ciąży czujesz przypływ energii, masz poczucie siły i własnej atrakcyjności, z radością patrzysz na świat. Sprawdź, jak zmienia się twój organizm i rozwija płód między 13. a 26. tygodniem ciąży.
Niestety, nadal zdarza się, że kobieta dopiero w drugim trymestrze ciąży ze zdziwieniem odkrywa, że jej rosnący brzuch nie ma związku z nadwagą i nie da się go spłaszczyć fitnessem i dietą. Ale to, na szczęście, coraz rzadsze przypadki.

II trymestr przypada na czwarty, piąty i szósty miesiąc ciąży. To czas intensywnego wzrostu i rozwoju płodu w brzuchu mamy. Wykształca się przednia część kory mózgowej, narządy rosną i zaczynają pełnić swoje funkcje. Płód ma już wykształcone kubki smakowe, dzięki którym może spróbować wód płodowych. Maluszek zaczyna ssać palec, przełykać i co ciekawe, po raz pierwszy może doświadczyć czkawki. II trymestr to czas wykształcania się zmysłu słuchu, dlatego ważne jest by nie przebywać w bardzo głośnych i hałaśliwych miejscach. Pod koniec II trymestru większość kobiet odczuwa pierwsze ruchy dziecka, które są bardzo delikatne. Na silne kopniaki trzeba jeszcze poczekać.

Nieprzyjemne dolegliwości ciążowe takie jak mdłości, wymioty, senność, przemęczenie czy rozdrażnienie mijają. Choć brzuch stale się powiększa, nie utrudnia jeszcze codziennego funkcjonowania, dlatego nie bez powodu II trymestr nazywany bywa miesiącem miodowym ciąży.

Pomiędzy 14. a 26. tygodniem ciąży, kobieta powinna poddać się szeregowi badań, dzięki którym można sprawdzić czy płód i łożysko rozwijają się prawidłowo, a także ocenić stan zdrowia przyszłej mamy. Między 18. a 22. tygodniem należy wykonać połówkowe badanie USG, mające na celu ocenę anatomii płodu. Wtedy też można określić płeć dziecka. Pod koniec II trymestru lekarz zaleca wykonanie testu obciążenia glukozą, który pozwala określić prawidłowość metabolizmu glukozy u ciężarnej. W przypadku nieprawidłowości należy niezwłocznie rozpocząć leczenie.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza