DRUGI TRYMESTR CIĄŻY - co warto o nim wiedzieć?

2007-05-07 11:43

Niestety, nadal zdarza się, że kobieta dopiero w drugim trymestrze ciąży ze zdziwieniem odkrywa, że jej rosnący brzuch nie ma związku z nadwagą i nie da się go spłaszczyć fitnessem i dietą. Ale to, na szczęście, coraz rzadsze przypadki.

DRUGI TRYMESTR CIĄŻY - co warto o nim wiedzieć?
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Drugi trymestr ciąży: płeć płodu
  2. Samopoczucie w drugim trymestrze
  3. Drugi trymestr ciąży: gdzie szukać rady, opinii
  4. Badania w drugim trymestrze ciąży
  5. Co powinno niepokoić w drugim trymestrze ciąży

- Większość pań w drugim trymestrze ciąży uważa, że ich brzuch jest zbyt mały. Prawie taki sam jak na początku, po prostu „nic nie widać”. Jedna z moich pacjentek narzekała: „Ani się wepchnąć do kolejki w urzędzie, ani wymusić ustąpienie miejsca w autobusie” - wspomina dr. n. med. Witold Rogiewicz, specjalista ginekologii i położnictwa, ultrasonolog, adiunkt w w Klinice Położnictwa i Ginekologii CMKP Szpitala Bielańskiego w Warszawie.Tymczasem w połowie ciąży, to jest w 20. tygodniu, płód waży ok. 400 g, a macica ma wielkość dużego grejpfruta. U kobiet z nadwagą ciąża nie będzie widoczna, u szczupłych zaś to będzie fakt oczywisty. Wielkość brzucha zależy również od jędrności powłok, przebytych ciąż, uprawiania sportu w przeszłości. I oczywiście nie jest prawdą, że jego kształt zależy od płci potomka. To zwykły przesąd.

Drugi trymestr ciąży: płeć płodu

Płeć można rozpoznać ze stuprocentową pewnością ok. 16. tygodnia. Oczywiście, zdarzają się pacjentki z dużą nadwagą albo nietypowe ułożenia płodu, kiedy płeć rozpoznajemy później. USG robią obecnie prawie wszyscy ginekolodzy. Niestety, jedni tylko „przykładają głowicę” dla ogólnej orientacji i stąd pomyłki w rozpoznawaniu płci, inni robią to w pełni profesjonalnie. W obu przypadkach kobieta ma wrażenie dobrze zrobionego badania. Jeśli trafiliśmy na lekarza z gatunku „przykładających głowicę”, który mówi: „Chyba dziewczynka” to nie kupujmy od razu sukienek. Pójdźmy do takiego, który zje swój dyplom, jeśli płeć będzie odmienna od tej, którą „zobaczył”. Pamiętajmy: dziewczynka jest wtedy, gdy widzimy wargi sromowe, a nie wtedy, gdy nie widzimy siusiaka.

Samopoczucie w drugim trymestrze

Generalnie rzecz ujmując, II trymestr daje kobiecie trochę ulgi. Piersi już nie są tak bolesne, do wzdęć i zaparć przyszła mama przywykła. Nudności najczęściej już ustąpiły. Wszyscy wiedzą o ciąży, niczego nie trzeba ukrywać.

Drugi trymestr ciąży: gdzie szukać rady, opinii

Zmorą do końca ciąży mogą być rodzina i znajomi. Nie wiem dlaczego, gdy ktoś widzi ciężarną, to nagle czuje potrzebę opowiedzenia o wszystkich makabrycznych przypadkach związanych z porodami, o jakich słyszał. A to komuś urodziło się dziecko z dwiema głowami, a innemu z trzema, ktoś poronił itd. Uniknąć tego można jedynie w jeden sposób: tracąc słuch na czas ciąży. Wzrok trzeba stracić też, bo to, co można znaleźć w internecie, przyprawia nas, lekarzy, o dreszcze. Pisałem kiedyś nawet pracę naukową zatytułowaną „Czy komputer może szkodzić ciąży? Tak, jeśli jest podłączony do internetu”. Miłe panie, wątpliwości ma rozwiać wasz lekarz prowadzący, a nie ciocia Krysia, co urodziła 30 lat temu, czy Paulina76 z forum internetowego.

Badania w drugim trymestrze ciąży

W II trymestrze ciąży czeka kobietę USG, które ma za zadanie wykryć wady rozwojowe płodu. Wykonuje się je pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży. Na to badanie warto udać się do dobrego specjalisty. Tu nie wystarczy doktor z gatunku „przykładających głowicę”. Pomiędzy 24. a 28. tygodniem ciąży wykonujemy też test obciążenia 50 g glukozy. Jego zadaniem jest wyodrębnienie grupy ciężarnych, którym robimy szczegółowsze badania w kierunku cukrzycy i nietolerancji glukozy. Radzę przynieść cytrynę i wcisnąć sok do tej obrzydliwie słodkiej mikstury. Wykonujemy też inne rutynowe badania, jak morfologia, badanie ogólne moczu itp. Przy każdej wizycie powinny być panie badane. Nadal spotykamy lekarzy, którzy nie badają pacjentek. A skąd on niby wie, czy nie skraca się szyjka macicy, jeśli nie zbada pacjentki lub nie zrobi jej USG? Po oczach poznaje? Jak dotąd, ja tego nie umiem.

Co powinno niepokoić w drugim trymestrze ciąży

Krwawienia i plamienia, ból i skurcze w dole brzucha. Stałe uczucie ciężkości brzucha czy twardnienia macicy. Ciśnienie tętnicze przekraczające 135/85, znaczne obrzęki, świąd skóry. O tym – jak i zresztą o wszystkich innych niepokojących objawach – trzeba powiedzieć lekarzowi prowadzącemu. A jeśli jest niedostępny, należy jechać do szpitala.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza