6. tydzień ciąży - rozwój zarodka i objawy ciąży
W 6. tygodniu ciąży embrion ma już wielkość ziarenka maku. Jeśli zmierzyłabyś długość jego ciała od ciemienia do końca tułowia (malec jest skulony i przyjmuje w pozycję embrionalną), wyniosłaby ona od 2 do 4 mm. Ty natomiast zaczynasz odczuwać pierwsze zmiany w swoim ciele.
Spis treści
- 6. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
- 6. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
- Jakie są wczesne objawy ciąży? [#TOWIDEO]
- 6. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
6. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
Obok zarodka w pęcherzyku ciążowym znajduje się jama owodniowa. W okolicy 6. tygodnia ciąży wypełnia się ona płynem, który na tym etapie tworzy się z osocza i płynów ustrojowych kobiety.
Odtąd wody płodowe będą nie tylko zmniejszać ryzyko ewentualnych urazy urazów, ale będą też dla niego gwarancją ciepła i ochrony przed bakteriami.
6. tydzień ciąży to również moment, w którym zamyka się cewa nerwowa (to proces kończący się zwykle w 28.-30. dniu po zapłodnieniu), co oznacza, że nie ma już ryzyka powstania jej wad, które prowadzić mogą do rozszczepu kręgosłupa lub wodogłowia.
Nie oznacza to, że zagrożenie innymi wadami również przestało istnieć. Niestety okres organogenezy, czyli tworzenia się wszystkich narządów i układów w organizmie, który trwa od 4. do 12. tygodnia ciąży jest najbardziej niebezpiecznym.
W tym czasie nowo powstałe organy są narażone na działanie czynników zewnętrznych, takich jak leki, substancje chemiczne i inne. Dlatego tak ważne jest unikanie w tym kluczowym dla rozwoju czasie wszelkich używek i innych niebezpiecznych działań.
Rozwój narządów to jednak nie jedyne zmiany, które zachodzą w 6. tygodniu ciąży. W tej chwili embrion przypomina już nie fasolkę, ale kijankę, widoczny jest bowiem jakby ogonek, który jednak niedługo zaniknie (to dowód na obecność w ludzkim DNA genów innych ssaków).
- dziecko ma już najważniejszy dla człowieka narząd - mózg, który wykształca się z cewki nerwowej,
- ma też serce, które bije, jednak jego odgłosu nie da się jeszcze wychwycić. Nie jest ono jeszcze jednak w pełni rozwinięte podobnie, jak wątroba, nerki czy inne narządy. Działa jednak już na tyle sprawnie, że pompuje krew do tworzącego się właśnie krwioobiegu
- w tym czasie tworzą się zalążki układu pokarmowego (zaczyna działać trzustka) oraz kręgosłupa, a także wypustki, z których kiedyś rozwiną się kończyny malca,
- pojawiają się oskrzela - pierwotne drogi oddechowe
6. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
Zaczynasz już odczuwać pierwsze sygnały świadczące o twoim stanie. Test ciążowy pokazał dwie kreski, co oznacza, że ruszyły hormony ciążowe, mające na celu utrzymanie przy życiu zarodka, ale również zapewnienie mu prawidłowego rozwoju w twoim organizmie.
Hormony niestety będą odpowiedzialne również za większość ciążowych objawów – nie zawsze przyjemnych. Pierwszym z nich może być tkliwość piersi, którą zaczynasz odczuwać już w 6. tygodniu ciąży. To wina pobudzenia gruczołów mlekowych.
Jesteś teraz 6. tygodniu, czyli w 2. miesiącu ciąży
Piersi stają się nie tylko wrażliwe na dotyk, a nawet bolesne, ale również zmieniają nieco wygląd – brodawki stają się ciemniejsze (pod wpływem zwiększonego dopływu krwi) i powiększone.
Ponieważ twoje dziecko jest jeszcze maleńkie, nie możesz oczywiście odczuć zmian w swoim wyglądzie. Jednak, jeśli poszłabyś teraz do ginekologa, lekarz mógłby stwierdzić rozpulchnienie macicy, które świadczy o obecności w niej zarodka.
Jakie są wczesne objawy ciąży? [#TOWIDEO]
6. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
Chociaż cewa nerwowa płodu już się zamknęła, to nie znaczy, że możesz przestać przyjmować kwas foliowy. Chociaż jego największą zaleta jest właśnie zapobieganie przepuklinom mózgowo-rdzeniowym, to jednak jego działanie jest znacznie szersze.
Kwas foliowy bierze udział w powstawaniu DNA, reguluje wzrost komórek i zapobiega anemii, uczestnicząc w tworzeniu krwinek czerwonych.
Dbaj teraz wyjątkowo o swoje zdrowie. Okres ciąży oznacza spadek odporności. Układ immunologiczny kobiety w trakcie 9 miesięcy zmienia zasady działania – wszystko po to, aby nie traktować płodu jako ciała obcego i nie próbować go zniszczyć.
Jest mniej „wrażliwy”, co oznacza większą podatność na wirusy i bakterie. Unikaj więc okazji do chorowania – nie choć w zatłoczone miejsca, dobrze się odżywiaj i ubieraj odpowiednio do pogody. Każda choroba w ciąży ma negatywny wpływ na dziecko – szkodliwa jest sama infekcja, ale również leki, które trzeba wtedy przyjmować.
Porady eksperta