5. tydzień ciąży - czas na test ciążowy

2018-04-06 11:54

W 5. tygodniu ciąży twoje dziecko ma tak naprawdę dopiero 3 tygodnie. Nie jest jeszcze zbyt duże - średnica zarodka to zaledwie 1,25 mm. Zaczyna się już jednak intensywnie rozwijać.

5. tydzień ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com 5. tydzień ciąży

Spis treści

  1. 5. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]
  3. 5. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  4. 5. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

5. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Zarodek zagnieździł się już w twojej macicy. Na razie wyglądem przypomina owalną strukturę, jednak jeśli lepiej się przyjrzeć, można już dostrzec w nim kształt główki oraz reszty ciała.

Całość ukryta jest w pęcherzyku ciążowym, który - oprócz zarodka - mieści w sobie jeszcze pęcherzyk żółtkowy (wydzielający podobnie jak ciałko żółte progesteron) i jamę owodni.

Pęcherzyk żółtkowy odżywia zarodek do momentu powstania łożyska, natomiast jama owodniowa już za kilkanaście dni wypełnia się płynem owodniowym. W 5. tygodniu ciąży następuje rozwój kilku ważnych narządów:

  • pojawiają się wątroba, nerki, a przede wszystkim centralny układ nerwowy człowieka, co oznacza powstanie mózgu oraz rdzenia kręgowego
  • w główce dziecka formują się zalążki oczu i uszu
  • pojawiają się mięśnie i tkanki, z których kiedyś wykształcą się kości dziecka. Łożysko zaczyna się już formować - wkrótce podejmuje swoją najważniejszą rolę, jaką jest odżywianie płodu
  • pod koniec 5. tygodnia ciąży powstaje również serce, które niedługo zacznie bić

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

5. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

W 5. tygodniu ciąży zaczynasz już podejrzewać, że możesz być w ciąży. Minął termin spodziewanej menstruacji, a krwawienie się nie pojawiło. Jeśli dotąd miałaś regularne cykle, to może być pierwszy objaw ciąży.

Aby sprawdzić, czy jesteś w ciąży, idź do apteki i kup domowy test ciążowy. To plastikowa płytka, do której wprowadza się kilka kropli moczu.

Jesteś teraz 5. tygodniu, czyli w 2. miesiącu ciąży

Badanie wykrywa w nim obecność hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej produkowanego przez zarodek. Hormon ten jest wydzielany już po 48 godzinach od zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej, ale można go wykryć dopiero 8-10 dni po zapłodnieniu, czyli w momencie, gdy jego poziom będzie na tyle wysoki, by być widoczny w moczu.

Dlatego warto pamiętać, że choć wiarygodność samego badania, nawet tego wykonywanego w domu, jest wysoka, to jednak prawidłowy wynik może pojawić się dopiero po terminie spodziewanej miesiączki – test wykonany wcześniej nie wykryje ciąży.

Jeżeli nie dowierzasz testom z apteki, możesz pójść po skierowanie na badanie krwi, które również jest w stanie wykazać obecność hormonu hCG.

Kolejnym potwierdzeniem twojego stanu może być badanie USG. Jeśli udało ci się już zapisać na pierwsza wizytę u ginekologa, a ten ma w gabinecie aparat USG, może zrobić ci badanie przez pochwę. W 5. tygodniu ciąży pęcherzyk ciążowy powinien być już widoczny. Jeśli jednak czekasz nadal na termin wizyty, nie przejmuj się.

Specjaliści zalecają, by pierwsza wizyta odbyła się do 10. tygodnia ciąży, ale nie później, jeśli chcesz korzystać ze świadczeń o państwa, czyli z becikowego.

5. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

Jeśli dotąd nie łykałaś kwasu foliowego, koniecznie zacznij go przyjmować. Ma ogromne znaczenie w okresie organogenezy – zapobiega wadom wrodzonym cewy nerwowej.

W drugim miesiącu ciąży możesz przytyć mniej niż kilogram. Jednak jeśli będziesz mieć silne mdłości, możesz nic nie przytyć, a schudnąć!

Nie musisz sama sięgać po preparaty z żelazem, choć panuje opinia, że przyszłą mama musi je suplementować. To nieprawda – żelazo powinny przyjmować tylko kobiety, u których przed ciążą stwierdzono anemię lub jej ryzyko.

Powinnaś natomiast przygotować się na to, że oprócz kwasu foliowego niedługo będziesz musiała zacząć łykać także inne suplementy ciążowe, których składniki gwarantują prawidłowy rozwój dziecka i wzmacniają twój organizm.

Przepisze je lekarz na pierwszej wizycie. Do tego czasu zdrowo się odżywiaj: pamiętaj, aby twoja dieta była zbilansowana, czyli dostarczała wielu różnorodnych składników. Możesz sobie pomóc spoglądając na piramidę zdrowia, która pokazuje właściwe proporcje poszczególnych substancji odżywczych: witamin, tłuszczów, węglowodanów, białek itd.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza