4. tydzień ciąży - zagnieżdżenie komórki jajowej

2018-04-06 11:54

4. tydzień ciąży to moment zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki w jamie macicy. W tej chwili maleńka komórka ma niecałe pół milimetra średnicy, ale ciągle się dzieli, mnoży i wzrasta. Okres od 4. tygodnia ciąży do 8. nazywany jest okresem zarodkowym (embrionalnym).

4. tydzień ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com 4. tydzień ciąży

Spis treści

  1. 4. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]
  3. 4. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  4. 4. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

4. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

W 4. tygodniu ciąży, czyli po około 7 dniach od zapłodnienia, zygota dociera do macicy i rozpoczyna proces zagnieżdżenia się w jej błonie śluzowej. Tak zwany proces implantacji blastocysty trwa około 5-6 dni.

Zarodek zagnieżdża się zwykle w górnej tylnej ścianie trzonu macicy, w błonie śluzowej, która jest w tym momencie cyklu przekrwiona i bogata w śluz.

Dzięki temu ma szansę na odżywianie substancjami znajdującymi się w endometrium macicy – bez tego nie były w stanie sam utrzymać się przy życiu. Uwieńczeniem implantacji jest podział komórki na zarodek oraz część, z której powstanie łożysko.

W 4. tygodniu ciąży zarodek rozwija się bardzo szybko – to początek tzw. okresu organogenezy, czyli tworzenia się narządów i układów wewnętrznych:

  • następują kolejne podziały trzech rodzajów komórek, które prowadzą do powstania zalążków układu nerwowego oraz mózgu człowieka, do rozwoju jego układu pokarmowego i najważniejszych narządów oraz do powstania mięśni, szkieletu i układu krwionośnego. To bardzo ważny moment, bo w tym czasie pojawiają się ewentualne wady rozwojowe, dlatego tak ważne jest, aby w pierwszych tygodniach życia płodowego nie narażać zarodka na szkodliwe działanie leków, alkoholu czy innych niepożądanych czynników
  • powstaje pęcherzyk ciążowy. To otoczka okalająca zarodek, która ma ok. 3-4 mm średnicy. Pęcherzyk rośnie, o ile nie pojawiają się żadne problemy. Może bowiem zdarzyć się, że nie ma w nim zarodka, co oznacza bardzo wczesne poronienie spowodowane wadami genetycznymi, które nie pozwalają na rozwój zarodka. Zazwyczaj do takiego wczesnego poronienia dochodzi zanim w ogóle kobieta zorientuje się, że jest w ciąży. Jeżeli jednak wszystko przebiega prawidłowo, a kobieta podejrzewa, że doszło do zapłodnienia i uda się do ginekologa w 4. tygodniu ciąży, istnieje możliwość, że specjalista zobaczy pęcherzyk ciążowy w jej macicy na obrazie USG.

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]

I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

4. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

Chociaż na tym etapie ciąży nie można jeszcze spodziewać się typowych objawów ciążowych, to jednak warto zwrócić uwagę na jeden charakterystyczny sygnał, który może świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia.

W 4. tygodniu ciąży następuje wspomniana implantacja zarodka, czyli jego zagnieżdżenie się w błonie śluzowej macicy.

Jesteś w 4. tygodniu ciąży. To koniec 1. miesiąca ciąży

Procesowi temu, który przebiega mniej więcej po 7 dniach od zapłodnienia, towarzyszy niekiedy delikatne plamienie. To tzw. plamienie implantacyjne. które nie powinno cię niepokoić.

Może być ono niekiedy traktowane przez kobietę jako początek spodziewanej miesiączki, która jednak ostatecznie się nie pojawia.

4. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

Nie licz, że twoje ciało zacznie się zmieniać od razu po zapłodnieniu. Obserwuj je jednak uważnie. Pod koniec 4. tygodnia ciąży przypada termin kolejnej spodziewanej miesiączki.

Jeśli menstruacja się nie pojawi, powinnaś wykonać test ciążowy. Zapisz się też do lekarza, zwłaszcza jeśli korzystasz z opieki medycznej NFZ. Czasem trzeba czekać około 2 tygodni na wizytę.

Lepiej więc zarezerwować termin wcześniej. Nawet jeśli nie potwierdziłaś jeszcze ciąży, unikaj zagrożeń: nie przyjmuj leków, nawet tych wydawanych bez recepty, zawierających kwas acetylosalicylowy czy ibuprofen, staraj się też unikać dymu papierosowego, czyli nie bądź biernym palaczem i przede wszystkim sama nie pal.

Jeśli dotąd nie stroniłaś od tytoniu, zrób wszystko, by zerwać z nałogiem. Badania pokazują, że dzieci palaczek rodzą się mniejsze, słabsze, są bardziej narażone w przyszłości na alergie i choroby układu oddechowego.

Istnieje też u nich większe ryzyko wystąpienia tzw. śmierci łóżeczkowej. Warto więc dla dobra malca, odzwyczajać się od tytoniu, np. stosując na początku plastry nikotynowe w coraz mniejszych dawkach.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza