35. tydzień ciąży - dziecko śpi i szybko tyje

2018-04-06 11:54

W 35. tygodniu ciąży typowe ciążowe dolegliwości dają ci się zapewne porządnie we znaki. Dobra wiadomość jest taka, że po 35. tygodniu ciąży wszystkie one odejdą w niepamięć.

35. tydzień ciąży
Autor: thinkstockphotos.com W 35. tygodniu ciąży przyszła mama czuje kopnięcia płodu już bardzo wyraźnie.

Spis treści

  1. 35. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. Wszystko o badaniu USG w ciąży [WIDEO]
  3. 35. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  4. 35 tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

35. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

35. tydzień ciąży to 8 miesiąc i 3 trymestr ciąży. Płód w 35. tygodniu ciąży może mierzyć nawet 50 cm i ważyć około 2300-2500 g. W kolejnych tygodniach nie będzie już szybko rósł, za to sporo przytyje – do porodu przybędzie mu jeszcze co najmniej kilogram.

W płucach dziecka jest już wystarczająca ilość surfaktantu, by mogło samodzielnie oddychać poza brzuchem. Dlatego gdyby malec urodził się właśnie teraz, najprawdopodobniej nie musiałby przebywać w inkubatorze (jedynie niektóre wcześniaki urodzone w 35. tygodniu ciąży muszą dostawać surfaktant wprost do płuc).

Łożysko za pośrednictwem pępowiny ciągle dostarcza do krwi dziecka przeciwciała, niezbędne do ochrony w ciągu pierwszych tygodni życia. Prócz nich płód intensywnie gromadzi również zapasy żelaza – dzięki nim przez pierwsze pół roku życia malec będzie chroniony również przed anemią (na którą szczególnie narażone są dzieci z ciąży mnogiej oraz wcześniaki).

Malec intensywnie trenuje teraz ssanie – przygotowuje się w ten sposób do przyjmowania pokarmu w sposób inny niż przez pępowinę. Najchętniej ssie swój kciuk, choć gdybyś teraz miała robione USG, być może udałoby ci się zaobserwować na nim sytuację, kiedy płód usiłuje wsadzić sobie do buzi swoją piąstkę.

Płód nadal też wypija wody płodowe – nawet 600 ml dziennie – a następnie je wydala, trenując w ten sposób układ moczowy i nerki. Zawarte w jego moczu produkty przemiany materii za pośrednictwem łożyska przesyłane są krwioobiegiem do twoich nerek.

Malec bardzo wyraźnie reaguje już na bodźce dochodzące do niego z zewnątrz. Jeśli popukasz w brzuszek, istnieje duża szansa, że szybko doczekasz się reakcji z drugiej strony – brzdąc wypchnie rączkę lub nóżkę, albo da ci kuksańca.

Płód w 35. tygodniu bardzo dużo śpi – sen zajmuje mu nawet 50-60 proc. czasu. W tym okresie szybko przybywa mu komórek mózgowych.

Wszystko o badaniu USG w ciąży [WIDEO]

    Wszystko o badaniu USG 3D

    35. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

    W 35. tygodniu ciąży normą jest zadyszka i kłopoty z oddychaniem. Macica zajmuje już tyle miejsca, że przepona i płuca są ściśnięte, dlatego ciężko jest zaczerpnąć oddechu.

    Przez większość dnia może cię też męczyć teraz zgaga. To również efekt wywołany przez olbrzymią macicę. Podobnie jak w poprzednich tygodniach ciąży, przy zgadze warto jeść mniej, za to częściej, i nie kłaść się od razu po jedzeniu, a także unikać potraw ostro przyprawionych.

    Wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz nocne pobudki na wizytę w toalecie również znasz już z poprzednich tygodni ciąży. Teraz jednak mogą stać się częstsze, bo nacisk macicy na pęcherz jest tak duży, że ten nie może się rozszerzyć do właściwej pojemności i mieści dużo mniej moczu niż przed ciążą.

    By zmniejszyć ryzyko mimowolnego nietrzymania moczu, warto intensywnie ćwiczyć mięśnie Kegla, przez kilka minut napinając je tak, jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu.

    35 tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

    Bolesne skurcze nóg, które znów możesz zacząć odczuwać, są wynikiem niedoboru magnezu. By ich uniknąć, warto wzbogacić dietę w sok pomidorowy, kaszę gryczaną, migdały – albo poprosić lekarza o odpowiedni suplement diety. Codziennie przed snem warto też zrobić proste ćwiczenia rozluźniające i rozciągające: leżąc na boku zadzieraj palce stóp w kierunku kolan.

    Bezwiedne popuszczanie moczu łatwo pomylić z wyciekiem płynu owodniowego. Jeśli chcesz mieć pewność, że z pęcherza płodowego nie sączy się płyn, kup w aptece specjalny test na obecność wód płodowych. Jeśli okaże się, że to nie mocz, lecz wody, pojedź do szpitala.

    Pamiętasz o badaniach, jakie powinnaś wykonać pomiędzy 33. a 37. tygodniem ciąży? Co prawda masz jeszcze chwilę czasu, ale warto już poprosić lekarza o skierowanie, jeśli do tej pory tego nie zrobiłaś. Przypominamy wiec: te badania to morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie czystości pochwy, antygen HBs, a także badanie w kierunku HIV.

    Trzeba też wykonać posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących oraz cytologię, jeśli nie miałaś jej wcześniej. Kobietom ze zwiększonym ryzykiem zakażenia wykonuje się też badania w kierunku VDRL i HCV.

    Zapomniałaś już, co to krwawienia z dziąseł, tymczasem one znów dają o sobie znać? Zmień szczoteczkę na miękką, a jeśli to nie pomoże, umów się na wizytę u stomatologa.

    Przeczytaj również:

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza