20. tydzień ciąży - dziecko jak grejpfrut i kłopoty ze snem

2018-04-06 11:54

20. tydzień ciąży to półmetek. Pomyśl, ile wydarzyło się w ciągu ostatnich 4,5 miesięcy. Dowiedziałaś się, że będziesz mieć dziecko, zobaczyłaś fasolkę na obrazie USG, a teraz czujesz już malca wiercącego się w twoim coraz większym brzuchu.

20. tydzień ciąży - dziecko jak grejpfrut i kłopoty ze snem
Autor: Thinkstockphotos.com 20. tydzień ciąży - dziecko jak grejpfrut i kłopoty ze snem

Spis treści

  1. 20. tydzień: jak rozwija się dziecko?
  2. 6 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem
  3. 20. tydzień: co się dzieje z tobą?
  4. 20. tydzień: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

20. tydzień: jak rozwija się dziecko?

Twój malec ma za sobą 18 tygodni życia płodowego, ale według obliczeń lekarskich jesteś w 20. tygodniu ciąży. Płód w tym wieku ma ok. 15-16 cm i waży 225 g. Wielkością przypomina dużego grapefruita. Jeśli wydaje ci się, że to wciąż niewiele, to pomyśl sobie, że w pierwszym miesiącu życia dziecko było wielkości ziarnka maku.

  • W mózgu rozwijają się komórki nerwowe odpowiedzialne za zmysły dziecka: smak, powonienie, słuch, wzrok i dotyk. Malec potrafi już rozpoznawać twój głos, który dociera do niego z zewnątrz. Uspokaja się, gdy mu śpiewasz, może też zdenerwować się, gdy dotrze do niego głośny dźwięk – na taki hałas reaguje również serce płodu. Smakuje wody owodniowe, których smak zmienia się w zależności od twojej diety,
  • tworzą się połączenia nerwowe odpowiedzialne za pamięć i myślenie,
  • skóra dziecka robi się grubsza i pokrywa się tłustą mazią płodową, która jest zabezpieczeniem przed wpływem wód owodniowych na ciało,
  • w dziąsłach pojawiają się zawiązki zębów, które wyrzną się jednak dopiero kilka miesięcy po narodzinach,
  • narządy układu trawiennego ostatecznie lokują się i zamykają w jamie brzusznej. To, czy nie znajdują się na zewnątrz zbada lekarz podczas najbliższego USG.

6 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

20. tydzień: co się dzieje z tobą?

Chociaż to dopiero drugi trymestr, to jednak w 20. tygodniu ciąży możesz odczuwać pierwsze skurcze, które przygotowują macicę do porodu. To tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które są słabe i niekiedy w ogóle nie wyczuwalne przez przyszłą mamę. Jeśli jednak je odczuwasz, połóż się lub zmień pozycje, a uspokoją się i same miną. Nie bój się, że to co czujesz, zwiastuje coś niedobrego – groźne skurcze są przeciwieństwem skurczów Braxtona-Hicksa: nie mijają same i nasilają się, a nie słabną.

Jesteś teraz w 20. tygodniu, czyli w 5. miesiącu ciąży

Niemiłym objawem, który może towarzyszyć ci teraz coraz częściej jest swędzenie brzucha spowodowane stale rozciągającą się skórą. Jeśli świąd dotyczy również dłoni i stóp, powiedz o tym lekarzowi, bo może to być objaw cholestazy ciężarnych.

Wiele kobiet w 20. tygodniu ciąży skarży się już na problemy ze snem. Brzuszek nie jest jeszcze bardzo dokuczliwy, ale już może utrudniać przyjęcie wygodnej pozycji do spania. Powodem bezsenności może być też zwiększona wydzielina w nosie, która utrudnia oddychanie. To efekt działania hormonów, które wpływają na zwiększoną produkcje wydzieliny w nosie.

Pamiętaj, że szybciej zaśniesz, jeśli będziesz zrelaksowana, pokój będzie wywietrzony, a twój żołądek – nieprzepełniony. Możesz też kupić sobie dużą poduszkę – rogal do podłożenia pod plecy lub nogi w czasie snu.

20. tydzień: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

W 20. tygodniu ciąży masz już okrągły brzuszek, widoczny pod sukienką czy bluzką. Staraj się nosić luźne stroje, które nie będą go uciskały. Możesz kupić sobie ciążowe ubrania, które ładnie wyeksponują twoje wypukłości i w których będzie ci wygodnie.

W przyszłym tygodniu lub za dwa będziesz miała robione USG. Zastanów się i uzgodnij z mężem, czy chcecie podczas wizyty w gabinecie ultrasonograficznym poznać płeć dziecka. Większość rodziców nie może się doczekać na tę wiadomość, ale są i tacy, którzy wolą mieć niespodziankę – w takiej sytuacji warto uprzedzić lekarza, by nie mówił, co widzi na ekranie.

Jeśli do tej pory nie zrobiłaś zleconej morfologii i badań moczu, idź do przychodni – na wizycie będziesz musiała pokazać lekarzowi wyniki.

To, że czytasz ten tekst świadczy o tym, że chcesz dowiedzieć się jak najwięcej o dziecku i o tym, co dzieje się z twoim ciałem. To dobrze, bo im większa wiedza, tym, większa świadomość przyszłych mam w czasie porodu. Czytaj jak najwięcej o ciąży i o tym, jak przygotować się do porodu, jak pielęgnować malca i jak dbać o siebie w czasie połogu i laktacji.

Przeczytaj również:

O autorze
Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Redaktor prowadząca serwisu. Dziennikarka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki dorastających dzieci. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza