19. tydzień ciąży - uważaj na kręgosłup

2018-04-06 11:54

19. tydzień ciąży to moment, kiedy rozwija się mechanizm umożliwiający w przyszłości wykonywanie dziecku skoordynowanych ruchów. To również czas, kiedy malec osiąga wagę średniej wielkości jabłka.

19. tydzień ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com 19. tydzień ciąży

Spis treści

  1. 19. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. 19. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  3. Komu przysługuje urlop macierzyński?
  4. 19. tydzień ciąży: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

19. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Malec ma teraz ok. 13-15 cm i waży 200 g. Jest coraz cięższy i sprawniejszy – a wszystko przez to, że jego układ nerwowy stale się rozwija i doskonali. W 19. tygodniu ciąży największe zmiany dotyczą włókien nerwowych, które odtąd będą lepiej przewodziły impulsy.

  • Nadal produkowana jest mielina, czyli substancja tłuszczową pokrywająca włókna nerwowe. Od niej zależy jakość przewodzenia impulsów które są niezbędne do wykonywania precyzyjnych ruchów.
  • w układzie pokarmowym zaczynają wydzielać się soki trawienne. Na razie ich zadaniem jest filtrowanie płynu owodniowego i przeprowadzanie do przez nerki, przed wydaleniem ponownie do worka owodniowego,
  • powstają kubki smakowe na języku,
  • płuca są już dobrze wykształcone, jednak nie dałyby sobie rady poza macicą. Ponieważ malec połyka wody płodowe, płuca są nimi nadal wypełnione – tak będzie aż do samego porodu,
  • malec ma już własny rytm aktywności i odpoczynku. W niektórych momentach wykazuje ruchliwość, zwykle wtedy, gdy wypoczywa mama lub po tym, jak zjadła posiłek i malec otrzymał dawkę energii, w innych śpi – najczęściej to moment aktywności mamy, która kołysaniem swojego ciała uspokaja malca.

19. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

Masz teraz bardzo wysoki poziom estrogenu, co skutkuje powstawaniem przebarwień na twarzy. Ciemniejsza robi się również linia na brzuchu – tzw. linea negra oraz otoczki brodawek sutkowych.

Ustaje wypadanie włosów, dlatego twoja fryzura robi się bujniejsza i piękniejsza. Wykorzystaj to, bo niestety po porodzie organizm w naturalny sposób pozbędzie się tej „nadwyżki”.

Jak dbać o włosy w ciąży? Pielęgnacja i zabiegi fryzjerskie

19. tydzień ciąży, to prawie półmetek, nic dziwnego, że zaczynasz już odczuwać bóle kręgosłupa spowodowane zmianą twojej sylwetki. Coraz cięższy brzuszek wymaga od ciebie starań mających na celu utrzymanie równowagi (zmienia się twój środek ciężkości). Wypinasz więc brzuch, wyginasz plecy w odcinku lędźwiowym, a głowę wysuwasz do przodu – na razie zmiany nie są jeszcze dotkliwe, ale już teraz dbaj o kręgosłup, bo ciąża to dla niego wyzwanie. Ćwicz i wzmacniaj mięśnie pleców.

Jesteś teraz w 19. tygodniu, czyli w 5. miesiącu ciąży

W 19. tygodniu ciąży możesz odczuwać nadal bóle w miednicy powodowane dalszym rozciąganiem się więzadeł, ale również możesz cierpieć na obrzęki nóg. Macica, która teraz sięga już do pępka uciska żyły, co utrudnia odprowadzanie krwi do serca i wywołuje obrzęki.

Możesz też odczuwać skurcze nóg, które mają taką samą przyczynę: utrudniony odpływem krwi z kończyn i uciskanie nerwów miednicy. Na skurcze pomogą delikatne masaże łydek przed snem, bo to o tej porze dolegliwości są najbardziej dokuczliwe.

Komu przysługuje urlop macierzyński?

Urlop macierzyński. Komu przysługuje?

19. tydzień ciąży: na co zwrócić uwagę. Najważniejsze zalecenia

Większy brzuszek to twój atut w poczekalni u lekarza lub w kolejce do kasy w supermarkecie. Pamiętaj, że masz przywileje, jako kobieta w ciąży i możesz, a nawet powinnaś z nich korzystać.

Ciąża upoważnia cię do korzystania ze świadczeń lekarskich poza kolejnością, do przepuszczania cię w kolejce oraz do korzystania z miejsc siedzących w autobusach i tramwajach. To nie tylko kwestia wymyślonego przez kogoś prawa – to kwestia bezpieczeństwa.

Kobieta w ciąży ma gorszą koordynację ruchów, ze względu na rozluźnione więzadła, trudniej jej utrzymać równowagę ponieważ zmienia się środek ciężkości jej ciała, jest też często osłabiona, ma zawroty głowy. To sprzyja upadkom, które mogą być niebezpieczne dla dziecka, dlatego jeśli możesz usiąść w komunikacji miejskiej i nie narażać się na wywrócenie, po prostu zrób to.

Pewnie nie wiesz jeszcze, czy urodzisz chłopca czy dziewczynkę – USG dopiero za tydzień-dwa. Ale możesz już powoli zacząć przeglądać internet w poszukiwaniu łóżeczka, wózka i innych koniecznych rzeczy dla dziecka. Teraz masz jeszcze siłę na robienie zakupów, warto więc zacząć je planować, zwłaszcza te kosztowniejsze wydatki.

Przeczytaj również:

O autorze
Małgorzata Wójcik
Małgorzata Wójcik
Redaktor prowadząca serwisu. Dziennikarka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki dorastających dzieci. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza