17. tydzień ciąży - możesz sprawdzić płeć dziecka

2018-04-06 11:54

W 17. tygodniu ciąży płód ma wielkość dużej cebuli i waży ok. 100 g. Malec słyszy już dźwięki docierające do niego spoza twojego brzucha – twój głos, muzykę, której słuchasz i oczywiście głos taty.

17. tydzień ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com 17. tydzień ciąży

Spis treści

  1. 17. tydzień: jak rozwija się dziecko?
  2. 17. tydzień: co się dzieje z tobą?
  3. Co czuje dziecko, gdy rodzice się kochają?
  4. 17 tydzień: najważniejsze zalecenia

17. tydzień: jak rozwija się dziecko?

Główka malca jest coraz bardziej kształtna – widać w niej dobrze zamknięte oczka, nosek i uszy oraz usta, które otwierają się i zamykają w czasie połykania wód. Badania pokazują, że w 17. tygodniu ciąży dziecko potrafi odczuwać emocje mamy, czyli jej zdenerwowanie, smutek czy radość.

  • Nad oczami dziecka rosną rzęsy i brwi, oczy są nadal zamknięte. Główka pokrywa się gęstszymi włoskami,
  • skóra staje się oraz grubsza, a pod nią zaczyna pojawiać się tłuszcz, który zapewnia dziecku ciepło i jest jego zapasem energii,
  • serce pracuje pełną parą przepompowując ponad 20 l krwi na dobę,
  • płuca dziecka zaczynają wypychać połknięty płyn owodniowy, to ich trening poprzedzający naukę oddychania po porodzie. Połykanie płynu często kończy się czkawką, która nie jest groźnym objawem i może być przez ciebie odczuwana!
  • malec zaciska piąstki i bawi się pępowiną, której nasada przesuwa się w dół jamy brzusznej w stronę, gdzie po porodzie powstanie pępek, czyli supełek będący jej pozostałością,
  • dobrze widoczne są już narządy rodne płodu - u chłopców widać dobrze penisa i prostatę, u dziewczynek - macicę, wargi sromowe i jajowody, więc jeśli chcesz, możesz zapisać się na dodatkowe USG (kolejne, wykonywane w ramach NFZ-u czeka cię dopiero po 21. tygodniu ciąży), aby sprawdzić płeć maleństwa.

17. tydzień: co się dzieje z tobą?

W 17. tygodniu na twoim brzuchu może pojawić się linea negra, czyli ciemna linia biegnąca wzdłuż brzucha w miejscu, gdzie skóra rozciąga się i robi się cieńsza. Pod wpływem rozciągania uwidacznia się wytwarzany w skórze ciężarnej barwnik, czyli melanina (w ciągu 9 miesięcy jej produkcja pod wpływem hormonów się zwiększa).

Początkowo linia jest rozmazana i niewidoczna, z czasem zamieni się w ciemną kreskę, która pozostanie widoczna do końca ciąży, a nawet przez kilka miesięcy po porodzie.

Hormony, które w drugim trymestrze wbrew pozorom wcale się nie uspokajają, mogą teraz wywoływać u ciebie zmiany skórne, np. trądzik ciążowy. Po raz kolejny przeżywasz kłopoty z cerą, które pamiętasz z okresu dojrzewania – robią ci się krostki i wypryski.

Nie wolno ci przyjmować leków ani kosmetyków przeciwtrądzikowych, bo mogą zawierać szkodliwe retinoidy, ale możesz od czasu do czasu wystawiać twarz do słońca, które leczy tego rodzaju zamiany lub stosować delikatny peeling.

Jesteś teraz w 17. tygodniu, czyli kończysz 4. miesiąc ciąży

Jeśli zaobserwowałaś u siebie wzmożony świąd skóry, nie martw się. To efekt jej rozciągania się – rosną ci piersi, brzuch, zwiększa się obwód bioder itd. Nawilżaj i odżywiaj ciało, a swędzenie zmniejszy się.

W 17. tygodniu ciąży twoje samopoczucie jest fantastyczne: nadal masz energię, a mały brzuch nie przeszkadza ci w wykonywaniu codziennych czynności. Nie jest też przeszkodą do uprawiania seksu – w drugim trymestrze nie masz problemów z libido, a przekrwienie narządów rodnych zwiększa zadowolenie ze stosunku.

Pamiętaj: chociaż energia cię rozpiera, to nie przemęczaj się. Jeśli po jakimś wysiłku poczujesz twardnienie brzucha i tępy ból, usiądź, połóż się i odpocznij.

https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/przebieg-ciazy/seks-w-ciazy-najczestsze-pytania-o-seks-w-ciazy-aa-Zavs-1S7S-DJui.html

Co czuje dziecko, gdy rodzice się kochają?

Co czuje dziecko, gdy rodzice się kochają?

17 tydzień: najważniejsze zalecenia

Masz już większy brzuch, więc pozostaje ci spanie na wznak lub na boku. Najlepsza pozycja jest układanie się na lewym boku -  lepiej krąży wtedy krew z łożyska do płodu. Ale jeśli w nocy przekręcisz się, nie martw się – jeśli malec zacznie odczuwać brak tlenu i składników odżywczych, da ci znak gwałtowniejszymi ruchami i po prostu się obudzisz.

W 17. tygodniu ciąży możesz zrobić amniopunkcję, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowia twojego dziecka (najczęściej robi się ją w przypadku, gdy USG lub testy PAPP-A wykazały jakieś odchylenia od normy, ale można zapisać się na nią bez konkretnych wskazań – oczywiście odpłatnie).

Amniopunkcja jest jednym z inwazyjnych badań prenatalnych, polegających na pobraniu próbki płynu owodniowego z worka owodniowego.

Badania prenatalne: wskazania do diagnostyki prenatalnej

Zobacz również:

    O autorze
    Małgorzata Wójcik
    Małgorzata Wójcik
    Redaktor prowadząca serwisu. Dziennikarka z 25–letnim stażem. Od początku związana z tematyką dziecięcą i zdrowotną - pracowała m. in. w magazynie "M jak mama". W mjakmama.pl specjalizuje się w tematyce ciążowej i porodowej. Prywatnie – mama trójki dorastających dzieci. Chętnie czyta i spaceruje po lesie z psem.

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza