14. tydzień ciąży - koniec najbardziej uciążliwego etapu ciąży
14. tydzień ciąży to początek drugiego trymestru. Czujesz się znacznie lepiej, na dodatek wszyscy zaczynają dostrzegać twój stan – masz już zaokrąglony brzuszek. W 14. tygodniu ciąży warto wykonać badania prenatalne, takie jak test potrójny i test NIFTY.
Spis treści
- 14 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
- 14 tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
- 14 tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
14 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
Wraz z rozwojem łożyska tempo wzrostu maluszka znacząco przyspiesza. Teraz płód ma 80-90 mm i waży 25 g.
Łożysko dostarcza dziecku zarówno tlenu, jak i składników odżywczych, które są bardzo potrzebne do jego prawidłowego rozwoju.
- zaczyna pracować układ nerwowy dziecka
- formują się ostatecznie narządy płciowe malca: u dziewczynek pojawia się pochwa, macica i jajniki, u chłopców jądra
- tułów rośnie, co sprawia, że główka nie dominuje już tak w wyglądzie dziecka
- cienka skóra jest prześwitująca, ale pojawia się na niej coraz gęstszy meszek regulujący temperaturę ciała dziecka;
- na ciele powstają komórki czuciowe, jednak główka nadal nie jest wrażliwa na dotyk – w czasie porodu będzie ona częścią najbardziej zagrożona urazami
- płód zaczyna trenować te partie ciała, które kiedyś potrzebne mu będą do oddychania, czyli wdycha i wydycha płyn owodniowy. Teraz cały czas korzysta z tlenu dostarczanego mu z łożyska przez pępowinę.
Pępowina to sznur, w którym znajdują się żyły doprowadzające cenne substancje i odprowadzające produkty przemiany materii. To genialny mechanizm, dzięki któremu krew dziecka nie miesza się z krwią matki.
Pępowina wydłuża się wraz z rozwojem ciąży i jest otoczona specjalną substancją, tzw. galaretą Whartona, która chroni ją i nadaje jej sprężystości.
14 tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
14. tydzień ciąży to moment, kiedy kończy się pierwszy i najbardziej uciążliwy etap ciąży.
To właśnie na początku 9 miesięcy kobiety odczuwają najwięcej dolegliwości, takich jak mdłości, osłabienie, złe samopoczucie.
W 14. tygodniu ciąży te nieprzyjemne symptomy wreszcie ustępują, na dodatek organizm serwuje ci potężną dawkę energii, dzięki której odradzasz się po trzech trudnych miesiącach.
Nie znaczy to, że zaczniesz biegać maratony lub przestawiać meble, ale na pewno znajdziesz siłę i ochotę na wycieczki, wizytę na basenie, a także na seks, który wreszcie zacznie sprawiać ci przyjemność.
Jesteś teraz w 14. tygodniu, czyli rozpoczęłaś 4. miesiąc i 2. trymestr ciąży
To, że lepiej się czujesz, widać też po twoim wyglądzie. Skóra promienieje - teraz w organizmie obserwuje się największy przepływ krwi, dlatego cera jest zaróżowiona i dobrze odżywiona.
To samo dotyczy twoich włosów. Niektóre kobiety skarżą się jednak w tym czasie na zwiększone wydzielanie sebum, które powoduje, że fryzura szybciej się przetłuszcza, a skóra bardziej się poci.
W 14. tygodniu ciąży twoja macica nieco się unosi, co sprawia, że nie uciska już pęcherza. Dzięki temu nie musisz tak często biegać do łazienki. To kolejny miły znak, że wkroczyłaś w 2. trymestr.
Niestety, ten okres ma też swoje minusy, choć niewielkie: prawdopodobnie zauważysz, że masz teraz silniejsze upławy, białawe, o dość intensywnym zapachu.
To typowy objaw spowodowany hormonami, które przygotowują już kanał rodny do porodu: upławy odżywiają tkanki, pomagają im się rozciągać i robić bardziej elastycznymi.
14 tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
Jeśli nie zdążyłaś zrobić testu podwójnego PAPP-A, możesz wykonać jeszcze tzw. test potrójny. To nieinwazyjne badanie, czyli takie, do którego potrzebna jest wyłącznie próbka krwi matki.
Robi się je między 14. a 20. tygodniem ciąży, aby obliczyć ryzyko wystąpienia chorób genetycznych, np. zespołów Downa, Edwardsa i Patau, a także wad cewy nerwowej.
Możesz też z zdecydować się na inne badania prenatalne, które ocenia tzw. wolne DNA płodu, obecne we krwi kobiety, np. testy NIFTY (wykonywane między 10. a 24. tygodniem ciąży i określający ryzyko wystąpienia zespołów Downa, Edwardsa i Patau oraz innych wad wrodzonych).
- Wskazania do badań prenatalnych
- Badania prenatalne nieinwazyjne: na czym polegają?
- Jakie choroby wykrywają badania prenatalne?
W 14. tygodniu ciąży pomyśl o tym, czy nie powinnaś już poinformować pracodawcy o swoim stanie – chyba, że już to zrobiłaś.
To dobry moment na to, aby powoli rozdawać swoje obowiązki innym współpracownikom, to także konieczne, jeśli masz ciężką, np. fizyczną pracę – pracodawca musi zmienić zakres twoich obowiązków, jeśli w jakiś sposób zagrażają ciąży.
Porady eksperta