12. tydzień ciąży - słychać już bicie serca dziecka
12. tydzień ciąży to czas, gdy możesz mieć już pierwsze problemy z dopięciem swoich dżinsów. Nic dziwnego, twoje ciało zmienia się wraz z rozwojem maluszka, który w tej chwili ma już wielkość limonki.
Spis treści
- 12. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
- #TO WIDEO - Z czego wynika tkliwość piersi w ciąży?
- 12. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
- 12. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
12. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
Jak w każdym tygodniu, tak i w 12. tygodniu ciąży narządy wewnętrzne dziecka rosną i doskonalą się. Coraz sprawniejsze są nerki, serce oraz narządy układu pokarmowego, które potrafią już pobierać glukozę z płynu owodniowego.
Zachodzą też zmiany w wyglądzie płodu i jego zachowaniu - maluszek potrafi ssać własny kciuk, a także marszczyć czoło i poruszać buzią, jakby się uśmiechał.
- paluszki, dotąd złączone błoną, rozdzielają się - malec ma już paznokcie i włoski na głowie
- kości, które były miękkie, twardnieją
- pojawiają się zewnętrzne narządy płciowe, po których już wkrótce będzie można rozpoznać płeć dziecka
- formują się struny głosowe
- przysadka mózgowa zaczyna produkować własne hormony, a jądra chłopców zaczynają produkować testosteron
- jeśli w 12. tygodniu ciąży pójdziesz na badania USG będziesz mogła posłuchać uderzenia serca swojego dziecka. Odgłos ten na pewno cię wzruszy, dlatego może nie zauważysz, jak bardzo jest inny od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni myśląc o pracy tego mięśnia.
Serce płodu bije dwa razy szybciej niż serce dorosłego człowieka - ok. 120-140 uderzeń na minutę.
#TO WIDEO - Z czego wynika tkliwość piersi w ciąży?
12. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
Chociaż w 12. tygodniu ciąży nie widać jeszcze brzuszka, to jednak czujesz, że obwód w pasie powiększył się, więc noszenie starych spodni czy spódnic może być problemem.
Nie musisz od razu kupować ubrań ciążowych, wystarczą spódnice na gumkę, albo legginsy, zadbaj jednak o to, aby nie uciskać brzucha ciasną odzieżą.
Zmiana sylwetki wiąże się z procesem, jaki zachodzi w okolicach twojej miednicy - jej więzadła rozciągają się, aby zrobić miejsce dziecku, co możesz odczuwać jako ból po obu stronach brzucha.
Jesteś teraz w 12. tygodniu, czyli w 3. miesiącu ciąży
Oprócz typowych objawów ciążowych w 12. tygodniu ciąży możesz zaobserwować u siebie krwawienie z nosa, a nawet katar – chociaż nie czujesz się przeziębiona.
To skutek wysokiego poziomu estrogenów i progesteronu, pod wpływem których dochodzi do zwiększonego przepływu krwi.
Skutkuje to obrzękami i przekrwieniem śluzówki, a w konsekwencji - krwawieniem i wzmożoną produkcja wydzieliny z nosa.
Możesz przyjmować witaminę C, która wzmacnia naczynia krwionośne, a przy okazji poprawia odporność, która w okresie ciąży może być słabsza niż zwykle.
Pamiętaj też, że możesz teraz mieć wahania ciśnienia, które mogą objawiać się omdleniami i zawrotami głowy (dzięki zwiększonemu przepływowi krwi dociera ona szybciej do dziecka, ale wolniej powraca do serca i mózgu).
Gdy gwałtownie zmienisz pozycję, np. zerwiesz się z łóżka, może zrobić ci się ciemno przed oczami. Unikaj więc takich sytuacji i zanim podniesiesz się z leżenia do pozycji stojącej, posiedź chwilę na łóżku.
12. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia
Pamiętaj o suplementach, np. kwasie DHA, który jest obecny w większości preparatów ciążowych.
DHA wpływa na rozwój siatkówki oka dziecka oraz jest głównym budulcem jego mózgu. Dodatkowo ma zbawienny wpływ na zdrowie malca w przyszłości - zapobiega alergii i chorobom górnych dróg oddechowych.
Zmniejsza również ryzyko wcześniejszego porodu i depresji poporodowej u kobiety. Kwas DHA znajduje się w rybach morskich, niestety - dieta rybna nie dostarczy ci wystarczających jego dawek.
O suplementacji innych ważnych składników powie ci zapewne lekarz.
Mniej więcej teraz powinnaś zgłosić się do niego na swoją drugą wizytę. Będziesz mieć wyniki badania krwi i badania moczu, dzięki którym ginekolog oceni, czy nie brakuje ci np. żelaza.
Ta wizyta jest bardzo ważna także z innego powodu. Miesiąc temu dopiero dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży. Przez ostatnie tygodnie nagromadziło ci się na pewno wiele pytań i wątpliwości, o które chciałabyś spytać.
Pamiętaj, że żadna książka ani internet nie zastąpią rozmowy ze specjalistą, dlatego nie wahaj się zadawać mu nawet głupich, twoim zdaniem, pytań.
Sprawdź też: