1. tydzień ciąży - ostatnia miesiączka

2018-04-06 11:54

Chcesz zostać mamą albo już wiesz, że za 9 miesięcy urodzisz dziecko? Zobacz, jak wygląda 1. tydzień ciąży i sprawdź, co się wtedy dzieje w twoim organizmie.

1. tydzień ciąży
Autor: Thinkstockphotos.com 1. tydzień ciąży

Spis treści

  1. 1. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. 1. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  3. I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]
  4. 1. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

Ciąża kobiety trwa około 40 tygodni, czyli około 9 miesięcy. Słowo „około” jest tutaj ważne z kilku powodów. Po pierwsze: wiele przyszłych mam nie zna dokładnie daty zapłodnienia, dlatego trudno im określić, od którego momentu powinny zacząć liczyć te 40 tygodni.

Po drugie – i to dużo ważniejszy powód: każdy płód rozwija się inaczej, a na to, kiedy będzie gotowy do narodzin ma wpływ nie tylko jego kondycja, ale i zdrowie jego mamy.

Nie wiadomo, dlaczego niektóre dzieci rodzą się miesiąc przed terminem, a inne dwa tygodnie po nim. Warto jednak wiedzieć, że określenie „poród o czasie” oznacza urodzenie dziecka między 38. a 42. tygodniem ciąży, co daje aż 5 tygodni marginesu.

1. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Mówiąc o 1. tygodniu ciąży co innego ma na myśli ginekolog, a co innego kobieta oczekująca dziecka. Ponieważ jak wspomnieliśmy niekiedy trudno jest określić, kiedy doszło do współżycia i zapłodnienia, dlatego lekarze obliczają wieku ciąży według specjalnego wzoru, tzw. reguły Naegelego. Przez to wiek ciąży jest zawsze zawyżony o 2 tygodnie. O co dokładnie chodzi?

Gdy pójdziesz do lekarza na pierwszą wizytę po wykonaniu testu, specjalista nie zapyta cię o datę stosunku, który doprowadził do poczęcia, ale o datę pierwszego dnia twojej ostatniej miesiączki.

Znając fizjologię kobiety wiemy, że do zapłodnienia może dojść w okresie owulacji, która jest mniej więcej w połowie cyklu: ok. 14 dni po pierwszym dniu miesiączki (jeśli kobieta ma regularne cykle 28-dniowe) i 14 dni przed kolejną.

I chociaż lekarz wie, że do zapłodnienia doszło nie w pierwszym dniu okresu, ale później, to jednak zacznie liczyć ciążę od tego właśnie momentu.

Stąd zawyżenie wieku płodu o dwa tygodnie. Taką metodę obliczeń stosuje się do wyznaczania badań, a także w książkach dla przyszłych rodziców czy w innych opisach rozwoju ciąży.

Oblicz tydzień ciąży, miesiąc, trymestr

    1. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

    Czytając więc teraz o 1. tygodniu ciąży, musisz wiedzieć, że twój organizm dopiero szykuje się do zapłodnienia. Macica złuszcza się, aby być ewentualnie przygotowana do przyjęcia zapłodnionego jajeczka.

    W jajniku zaczyna się proces produkcji komórki jajowej. To tak zwana faza folikularna, która zaczyna się w 4. dniu menstruacji i trwa około 9 dni.

    W tym czasie dochodzi do wzrostu stężenia estrogenów, pod wpływem których rozwijają się pęcherzyki Graffa. Macica stopniowo będzie pokrywać się nowym nabłonkiem, a jej szyjka – produkować śluz, niezbędny do przebiegu procesu zapłodnienia.

    I trymestr ciąży - czego nie wolno robić? [#TOWIDEO]

    I trymestr ciąży - czego nie wolno robić?

    1. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

    Jeśli starasz się o dziecko i świadomie planujesz macierzyństwo, powinnaś już na kilka miesięcy przed poczęciem przyjmować suplementy z kwasem foliowym. Ale nie martw się, jeśli tego nie zrobiłaś – po prostu zacznij go łykać teraz, czyli w 1. tygodniu ciąży.

    Substancja ta zapobiega powstawaniu wad cewy nerwowej, np. rozszczepowi kręgosłupa lub wodogłowia u nienarodzonego dziecka. Kwas foliowy powinno się przyjmować przez cały okres organogenezy, czyli pierwszy trymestr, ale warto robić to i na dalszych etapach ciąży. Ten suplement jest dostępny w aptece bez recepty.

    Łykanie kwasu foliowego to nie wszystko. Przed zajściem w ciążę powinnaś zadbać o swoją kondycję. Dwa tygodnie to za mało, aby nagle wziąć udział w maratonie (do niego porównywany jest często poród), ale jeśli zaczniesz teraz np. pływać lub spacerować, nabierzesz tego nawyku i będziesz nadal ćwiczyć w trakcie 9 miesięcy oczekiwania na dziecko.

    Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo potrzebna zarówno dla twojej kondycji, sprawności przydatnych w czasie porodu, jak i wagi, która zmniejsza ryzyko wielu dolegliwości ciążowych (cukrzycy ciężarnych, nadciśnienia, żylaków itd.).

    Oczywiście, będziesz mogła ćwiczyć, o ile twoja ciąża będzie przebiegać prawidłowo i lekarz wyrazi zgodę na wysiłek. W 1. tygodniu ciąży możesz zapisać się do dentysty: jeśli masz problemy z uzębieniem, warto załatwić plomby i ewentualne zdjęcia rentgenowskie zębów je przed zajściem w ciążę.

    Przeczytaj również:

    NOWY NUMER

    POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

    Pobieram
    poradnik ciaza