NOWY NUMER
Kalendarz ciąży
W 31. tygodniu ciąży możesz czuć się już solidnie zmęczona. Nic dziwnego – brzuszek w 31. tygodniu ciąży jest już na tyle duży, że trudno zmusić się do wysiłku.
29 tydzień ciąży jest już etapem, w którym dziecko powoli zaczyna reagować na bodźce zewnętrzne. W 29. tygodniu ciąży możesz już zwolnić tempo życia i zacząć przygotowywać się powoli do porodu – wszak w 29. tygodniu ciąży zostało do niego mniej więcej 11 tygodni, trudnych, bo w ich trakcie malec sporo jeszcze urośnie i potroi swoją wagę.
Wieku płodu i prawdopodobny termin porodu zwykle oblicza się od momentu ostatniej miesiączki (tzw. reguła Naegelego). Jednak w tym przypadku nie jest on rzeczywistym wiekiem nienarodzonego dziecka. Prawidłowo wiek płodu oblicza się od momentu zapłodnienia, co często jest trudne do ustalenia. Jednak jest na to sposób. Sprawdź, jak obliczyć wiek płodu.
13. tydzień ciąży to ostatni miesiąc pierwszego trymestru. Możesz wreszcie spać spokojnie, mija bowiem okres największego ryzyka poronienia i wystąpienia wad genetycznych. Twoje dziecko jest już ukształtowane i dość duże. Zobacz najważniejsze zalecenia dla kobiet w 13. tygodniu ciąży.
Jesteś w 10. tygodniu ciąży, co oznacza, że od zapłodnienia minęło 8 tygodni. Twoje dziecko rośnie, a ty odczuwasz poranne mdłości, wahania nastroju i niespodziewane powiększenie się biustu. Tak właśnie powinno być. Jaka jest wielkość brzucha i jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Na co powinnaś zwrócić uwagę?
Chcesz zostać mamą albo już wiesz, że za 9 miesięcy urodzisz dziecko? Zobacz, jak wygląda 1. tydzień ciąży i sprawdź, co się wtedy dzieje w twoim organizmie.
W 6. tygodniu ciąży embrion ma już wielkość ziarenka maku. Jeśli zmierzyłabyś długość jego ciała od ciemienia do końca tułowia (malec jest skulony i przyjmuje w pozycję embrionalną), wyniosłaby ona od 2 do 4 mm. Ty natomiast zaczynasz odczuwać pierwsze zmiany w swoim ciele.
W 8. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już wielkość dużej czereśni. Oczywiście nie czujesz tego, ale malec już się rusza, rozwija się też bardzo dynamicznie i rośnie wzdłuż.
23. tydzień ciąży to ostatni moment, by włożyć buty na wysokim obcasie: w następnych tygodniach punkt ciężkości ciała przesunie się na tyle, że będzie to już niezbyt bezpieczne. To również jeden z ostatnich tygodni, gdy wciąż jeszcze widzisz swoje stopy - wkrótce to się zmieni.
Właśnie minęłaś półmetek – od 21 tygodnia ciąży do porodu bliżej już, niż dalej. W 21 tygodniu ciąży czeka cię USG połówkowe. Twój brzuszek jest już coraz większy, a dziecko w nim – coraz bardziej ruchliwe. Czego możesz się spodziewać w 21 tygodniu ciąży i jak rozwija się dziecko w 21 tygodniu ciąży?
9. tydzień ciąży rozpoczyna kolejny miesiąc ciąży. Twoje dziecko jest maleńkie, ale twój organizm już od kilku tygodni pracuje w trybie "ciąża", dlatego odczuwasz dolegliwości związane ze swoim stanem.
37. tydzień ciąży to moment, w którym definitywnie możesz przestać bać się o przedwczesny poród – pod koniec 37. tygodnia ciąża uznawana jest za donoszoną. Nim jednak nie urodzisz, nadal będą cię męczyć typowe dla późnej ciąży dolegliwości.
2. tydzień ciąży to tak naprawdę według obliczeń ginekologów moment, w którym komórka jajowa dojrzewa i jest gotowa do uwolnienia się z pęcherzyka. Jeśli przygotowujesz się do ciąży, właśnie teraz powinnaś zacząć starania.
14. tydzień ciąży to początek drugiego trymestru. Czujesz się znacznie lepiej, na dodatek wszyscy zaczynają dostrzegać twój stan – masz już zaokrąglony brzuszek. W 14. tygodniu ciąży warto wykonać badania prenatalne, takie jak test potrójny i test NIFTY.
W 32. tygodniu ciąży macica jest 500 razy większa niż była przed ciążą. 32. tydzień ciąży to też czas, w którym malec intensywnie ćwiczy umiejętności, niezbędne mu do życia po drugiej stronie brzucha.
W 16. tygodniu ciąży twoje maleństwo ma ok. 110-115 mm, czyli ok. 11 cm. Waży 80 g, czyli tyle, ile małe kiwi. Potrafi już koordynować swoje ruchy, bo jego mózg współpracuje z mięśniami.
W 28. tygodniu ciąży możesz czuć się coraz bardziej zmęczona. Nic dziwnego – w ciągu dziesięć tygodni malec aż dziesięciokrotnie powiększył masę ciała. Dźwigasz już naprawdę spory ciężar! Najważniejsze zalecenie na 28. tydzień ciąży brzmi: wypoczywaj, ile potrzebujesz.
12. tydzień ciąży to czas, gdy możesz mieć już pierwsze problemy z dopięciem swoich dżinsów. Nic dziwnego, twoje ciało zmienia się wraz z rozwojem maluszka, który w tej chwili ma już wielkość limonki.
W 35. tygodniu ciąży typowe ciążowe dolegliwości dają ci się zapewne porządnie we znaki. Dobra wiadomość jest taka, że po 35. tygodniu ciąży wszystkie one odejdą w niepamięć.
Płód ma już około 14 cm i waży 150 g. Początek 18. tygodnia ciąży to moment, kiedy dziecko staje się bardzo aktywne: trenuje ruchy, obroty i reakcje odruchowe.
Więcej z działu Ciąża i dziecko