Zwykły ból brzucha może być sygnałem podstępnej choroby. Nie lekceważ tych objawów

2024-01-31 14:43

Rak trzustki to choroba trudna do wyleczenia. Bez tego narządu nie da się żyć, więc kiedy diagnoza zapada zbyt późno, nie każdego można uratować. Okazuje się, że choć nowotwór często nie daje objawów, to mogą pojawić się pewne delikatne symptomy, które powinny wzbudzić naszą czujność.

Zwykły ból brzucha może być sygnałem podstępnej choroby
Autor: Getty Images Zwykły ból brzucha może być sygnałem podstępnej choroby

Trzustka znajduje się za żołądkiem. Lekarze określają jej kształt jako nieco spłaszczona rybę z szeroką głową, zwężającym się korpusem i wąskim, spiczastym ogonem. Narząd ten pełni dwie istotne funkcje, jedną z nich jest dostarczanie do jelita cienkiego ważnych enzymów. Drugą, produkcja hormonów regulujących poziom glikemii we krwi. Stąd każda choroba tego narządu jest dużym obciążeniem dla całego organizmu.

Pierwsze objawy raka trzustki

Rak trzustki może dawać objawy? Pielęgniarka mówi o 5 sygnałach

Jak informuje American Cancer Society, najczęstszym rakiem trzustki jest gruczolak, to właśnie on stanowi 95% nowotworów zewnątrzwydzielniczych trzustki i zwykle ich rozwój zaczyna się w przewodach trzustkowych. Są też inne typy tej choroby, natomiast bez względu na rodzaj każda z nich jest dużym obciążeniem dla organizmu, a jej wykrycie bywa utrudnione.

Amerykańscy specjaliści podkreślają, że wykrycie raka trzustki na wczesnym etapie jest bardzo trudne. Chociażby ze względu na umiejscowienie narządu fizykalne znalezienie guza bywa utrudnione. Co więcej, nowotwór trzustki zwykle nie daje żadnych objawów, dopóki rak nie rozprzestrzeni się na inne narządy. 

Natomiast Julie McFadden, pielęgniarka pracująca w hospicjum wskazała, że jest pięć subtelnych sygnałów świadczących o raku trzustki. Jak sama wskazuje, choroba ta ma wysoki wskaźnik umieralności właśnie ze względu na problem z wykryciem raka. Pielęgniarka wskazuje na takie objawy jak:

  • ból brzucha,
  • ból pleców,
  • cukrzyca,
  • żółtaczka,
  • nagła utrata wagi.

Julie McFadden zaznacza, że ból w plecach czy w środkowej części brzucha wcale nie muszą być silne. Zdaniem pielęgniarki warto zwrócić uwagę, czy dolegliwości nie nasilają się czasem w pozycji leżącej lub w trakcie pochylania się to może być sygnał, że konieczna jest wizyta u specjalisty, by wykluczyć raka trzustki

Cukrzyca to również choroba, która określana jest mianem cichego zabójcy. Dlatego tak ważne jest to, by sprawdzać poziom glikemii we krwi. Zdiagnozowanie tej choroby także może świadczyć o raku trzustki, ponieważ to właśnie właściwa praca tego narządu odpowiada za prawidłowy poziom cukru we krwi. 

Specjaliści także wskazują, że diabetycy są bardziej narażeni na tego typu nowotwór. Nie warto jednak wpadać w panikę, cukrzyca nie musi od razu zwiastować raka i o tym koniecznie trzeba pamiętać.

Kolejny objaw, który powinien zwrócić naszą uwagę, to kolor skóry oraz białek oczu. Jak zaznacza pielęgniarka, to właśnie żółtaczka może być sygnałem, że w organizmie rozwija się nowotwór. Nagła utrata masy ciała to jeden z charakterystycznych objawów, które alarmują, że w ciele człowieka może rozwijać się nowotwór. Dlatego jeśli nie zmieniamy diety i codzienność wygląda jak dotychczas, a kilogramy same spadają, to należy koniecznie udać się do lekarza.

Rak trzustki. Niepokojące prognozy

Choć medycyna wciąż się rozwija, to problemy nowotworów wciąż spędzają sen z powiek nie tylko samych pacjentów, ale również lekarzy, naukowców, czy osób sporządzających statystyki i prognozy na przyszłość.

Jak wskazują szacunki American Cancer Society dotyczące raka trzustki w Stanach Zjednoczonych w roku 2024 tego typu nowotwór zostanie zdiagnozowany u około 66 440 osób (34 530 mężczyzn i 31 910 kobiet). Co gorsza, specjaliści zakładają, że na raka trzustki w bieżącym roku umrze nawet około 51 750 osób (27 270 mężczyzn i 24 480 kobiet).

W Polsce sytuacja także jest trudna, choć rak trzustki uważany jest za rzadki typ nowotworu, to jednak rocznie zapada na niego około 3,5 tys. osób. Prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant ds. onkologii zaznacza, że poziom zachorowalności wciąż wzrasta, a mimo nieustającego postępu rozwój medycyny nie jest aż tak szybki jak wzrost zachorowań, przez co już za 20 lat to właśnie rak trzustki może być trzecią przyczyną zgonów na świecie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki