Zwróć uwagę na te 4 sygnały ostrzegawcze. To mogą być zaburzenia krążenia

2024-07-26 12:25

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że choroby układu krążenia stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Co roku z tego powodu odchodzi niemal 19 mln ludzi. Wielu z tych przypadków można by uniknąć. Naukowcy wskazują, jakie sygnały ostrzegawcze wysyła organizm, kiedy pojawiają się pierwsze zaburzenia.

Zwróć uwagę na te 4 sygnały ostrzegawcze. To mogą być zaburzenia krążenia
Autor: Fot. Getty Images

Choroby układu krążenia obejmują szeroką gamę schorzeń. Mówimy nie tylko o zawałach i udarach, które są konsekwencją zaburzeń przepływu krwi. W grę wchodzą również takie stany jak choroba niedokrwienna serca, chorób naczyń mózgowych, reumatyczna choroba serca i wiele innych. Łączy je jeden wspólny mianownik, wysokie ryzyko zgonu. Dlatego specjaliści polecają, by zwrócić uwagę na kilka symptomów.

Niewydolność serca, zawał, udar. Polacy zmagają się z powikłaniami po groźnej infekcji

To może być objaw zaburzeń krążenia. Zwróć uwagę na stopy

Właściwe krążenie krwi jest niezbędnym elementem utrzymania organizmu w dobrej kondycji. W końcu wraz z krwią do wszelkich zakamarków naszego ciała dociera tlen i wartości odżywcze. Dlatego, kiedy dochodzi do zaburzeń krążenia, możemy narazić nie tylko serce, ale mocno osłabić całe ciało. 

Naukowcy jednak zaznaczają, że problemem jest to, iż często pierwsze objawy problemów z krążeniem łatwo przeoczyć. A to dlatego, że nawet jeśli wewnątrz organizmu coś się dzieje, to nie znaczy, że od razu poczujemy konsekwencje. Tu zaczyna się problem i pacjenci trafiają do lekarzy, kiedy doszło do rozwoju choroby, czyli pochodnej pierwotnego zaburzenia. 

Niemniej istnieje szansa na wykrycie zagrożenia i podjęcie działań jeszcze na wczesnym etapie. W tym celu należy bezwzględnie zwrócić uwagę na nogi. Jak wiemy, to właśnie w nich można dostrzec niepokojące sygnały. 

Powodem jest fakt, że kiedy dochodzi do zaburzenia krążenia, organizm musi zadbać, by krew docierała do innych, ważniejszych narządów, przez co może pojawić się ból nóg, obrzęk, czy uczucie zimna. Te cechy znamy, ale naukowcy dają jeszcze jedną wskazówkę.

Otóż, choć dla lekarzy są to typowe objawy niewydolności krążenia, to dla wielu pacjentów mogą być dość mało znane: 

  • piekący ból przedniej części stopy lub palców u stóp,
  • ból ud, łydek lub pośladków po chodzeniu, który ustępuje po odpoczynku,
  • długo gojące się rany
  • przebarwienia skóry.

CZYTAJ TEŻ: Ta grupa młodych coraz częściej dostaje udaru. Pacjenci jeszcze przed 40-tką

Jak zapobiec zaburzeniom krążenia? Wyeliminuj czynniki ryzyka

Niektórzy pacjenci mają predyspozycje genetyczne do występowania zakrzepicy, czy innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Niemniej istnieje ogromna liczba przypadków, kiedy można by uniknąć zaburzeń krążenia. A to dlatego, że za przyczyną stoją także czynniki środowiskowe takie jak:

W wyniku złych nawyków stopniowo pogarsza się nasze zdrowie. Pojawia się nadwaga, otyłość (choć jej przyczyn jest znacznie więcej), miażdżyca etc. Specjaliści są zgodni, że jeżeli prowadzimy siedzący tryb życia, choćby ze względu na wykonywany zawód, to koniecznie powinniśmy zadbać o codzienną dawkę ruchu, która usprawni przepływ krwi i ochroni nas przed opłakanymi konsekwencjami. 

Kolejną kwestią jest dieta. Przede wszystkim należy wykluczyć z menu wysokoprzetworzoną żywność, ograniczyć spożycie cukru i alkoholu. Sięgać po błonnik, roślinne źródła białka, ryby, zdrowe tłuszcze. Musimy także pamiętać o piciu wody, która wpływa również na gęstość krwi. 

Rzucenie palenia to także bezwzględne zalecenie jeżeli chcemy uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem w tym udaru, czy zawału, który kończy się często trwałym kalectwem lub śmiercią.

CZYTAJ TEŻ: Możesz mieć udar i o tym nie wiedzieć? Neurolog: To bardzo popularny błąd

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki