Zwiększają ryzyko raka trzustki i nerek, ale to nie wszystko. Większość z nas pije je codziennie
O tym, że słodkie napoje są najlepszym wyborem pod względem zdrowotnym wiadomo nie od dziś. Ze względu na dużą zawartość cukru nie są polecane pacjentom diabetologicznym. Nie są również wskazane dla osób z nadwagą lub otyłych, ze względu na zawartość tzw. pustych kalorii. Wcześniejsze badania dowiodły, że przyczyniają się również do zwiększenia czynnika ryzyka udaru i demencji. Okazuje się jednak, że odkryto jeszcze jeden negatywny wpływ słodkich napojów na zdrowie – mogą zwiększyć ryzyko śmierci z powodu raka.
Naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań doszli do wniosku, że picie zbyt dużej ilości słodkich napojów może zwiększyć ryzyko śmierci z powodu raka. Wyniki badań opublikowano 15 września w Cancer, Epidemiology, Biomarkers & Prevention.
Słodzone napoje a nowotwory
Specjaliści jednoznacznie twierdzą, że społeczność spożywa tego typu produkty w zbyt dużych ilościach. Dotyczy to zwłaszcza Amerykanów.
„Niestety Amerykanie przekraczają zalecane limity spożycia cukru w amerykańskich wytycznych dietetycznych, a napoje słodzone cukrem są znanymi czynnikami ryzyka przybierania na wadze, nadwagi i otyłości” – wyjaśniła autorka badania Marjorie McCullough, starszy dyrektor naukowy badań epidemiologicznych w American Cancer Society.
Naukowcy wykorzystali dane z badania profilaktyki raka, szukając powiązań między tymi napojami a wszystkimi nowotworami, nowotworami związanymi z otyłością i 20 typami nowotworów. Monitorowali styl życia i wyniki zdrowotne 934 000 osób od 1982 roku do 2016 roku. Z badania wynika, że do 2016 r. na raka zmarło ponad 135 000 uczestników. Mieli oni wyższe wskaźnikiem masy ciała (BMI) uczestników, którzy regularnie pili napoje słodzone cukrem.
Chociaż picie więcej niż dwóch napojów słodzonych cukrem dziennie nie wiązało się ze zgonami z powodu wszystkich nowotworów w porównaniu z osobami, które nie piły żadnego z tych napojów. Wiązało się natomiast ze zwiększonym ryzykiem raka związanego z otyłością.
Napoje słodzone cukrem wiązały się ze zwiększoną śmiertelnością z powodu raka okrężnicy i nerki. Natomiast osoby, które spożywały sztucznie słodzone napoje, miały zwiększone ryzyko raka trzustki.
„Przyszłe badania powinny uwzględniać rolę BMI w badaniach nad słodzonymi napojami i ryzykiem raka” – powiedział McCullough w komunikacie prasowym American Cancer Society. „Wyniki te powinny informować politykę publiczną dotyczącą spożywania słodzonych napojów, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka u mężczyzn i kobiet w USA” – podkreślił.