Zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Wielu nawet nie wie, że na to choruje

2024-01-17 13:23

W Polsce, według alarmujących danych Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, nawet 6 milionów osób może cierpieć na stłuszczenie wątroby. Co więcej, na początku choroba ta nie daje zbyt wielu widocznych objawów, ale jej długoterminowe konsekwencje mogą stanowić ogromne zagrożenie nie tylko dla wątroby, lecz także dla serca.

Zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Wielu nawet nie wie, że na to choruje
Autor: Getty Image Zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Wielu nawet nie wie, że na to choruje

Zadajmy sobie pytanie, czy istnieje związek między stłuszczeniem wątroby a ryzykiem wystąpienia udaru lub zawału serca? Odpowiedzi udziela na swoim profilu na Instagramie profesor Jarosz, dyrektor Instytutu Edukacji Żywieniowej i Stylu Życia, a także specjalista w dziedzinie gastroenterologii, internisty, i ekspert ds. żywienia, żywności i stylu życia. Profesor wyjaśnia, że takie ryzyko jest faktycznie istnieje.

Poradnik zdrowie: Zdrowo odpytani - wątroba

Udar i zawał - ryzyko

Wskazuje on konkretny mechanizm, który może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do marskości wątroby lub nawet nowotworu tego narządu. Stłuszczenie wątroby, zazwyczaj związaną z metaboliczną stłuszczeniową chorobą wątroby (MAFLD), wiąże się z podwyższonym ryzykiem zawału serca i udaru mózgu.

- Stłuszczenie wątroby, które jest związane głównie z metaboliczną stłuszczeniową chorobą wątroby (MAFLD) zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Choroba ta jest groźna i nieleczona może prowadzić do marskości wątroby i u niektórych chorych nawet do raka wątroby. - czytamy w poście.

Jak tłumaczy profesor Jarosz, pacjenci z MAFLD często rozwijają nadciśnienie tętnicze, które prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. To z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów, takich jak zawał serca. Dlatego osoby dotknięte tą chorobą powinny regularnie monitorować swoje ciśnienie krwi i, w razie potrzeby, podjąć odpowiednie leczenie.

- Najczęściej jednak chory umiera z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego. Dzieje się tak dlatego, że u około połowy chorych z MAFLD rozwija się nadciśnienie tętnicze uszkadzające naczynia tętnicze. MAFLD koniecznie trzeba leczyć, a chory z tą chorobą powinien także regularnie kontrolować ciśnienie tętnicze, aby jak najszybciej zastosować leczenie w przypadku pojawienia się nadciśnienia tętniczego.- dodaje.

Wątroba a serce

Stłuszczenie wątroby często idzie w parze z otyłością i cukrzycą typu 2, co stanowi kolejne czynniki ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca. Dane Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) wskazują, że jedna na cztery dorosłe osoby w USA cierpi na niealkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby (NAFLD). Ta choroba prowadzi nie tylko do trwałego uszkodzenia wątroby, ale także znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Badanie przeprowadzone w 2022 roku przez dr. Vardhmaana Jaina z Emory University School of Medicine w Atlancie wykazało, że osoby dorosłe z NAFLD są aż 3,5 raza bardziej narażone na niewydolność serca.

Na początkowym etapie rozwoju stłuszczenia wątroby mogą nie występować żadne objawy lub są one zbyt łagodne, aby zwrócić uwagę. Jednymi z pierwszych sygnałów tej choroby mogą być bóle brzucha po prawej stronie, uczucie zmęczenia oraz osłabienia. Dopiero na kolejnym etapie pojawiają się bardziej charakterystyczne objawy, takie jak uczucie pełności, bóle w okolicach wątroby, zgaga i odbijanie. Dlatego ważne jest, aby zawsze konsultować swoje dolegliwości z lekarzem i nie bagatelizować sygnałów wysyłanych przez organizm.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki