ZUS wysyła ważne pisma. Lepiej sprawdź, czy nie musisz nic dopłacić
Już wkrótce miliony Polaków może otrzymają pisma z ZUS. Chodzi o składki i warto mieć się na baczności, bo dla niektórych oznacza to, że trzeba będzie wysupłać z kieszeni dodatkowe środki. Kto może spotkać się z wezwaniem do zapłaty i dlaczego? Wyjaśniamy.
ZUS - rozliczenie składek za rok 2024
Od 7 stycznia ZUS zaczął wysyłkę informacji dla płatników składek. To informacje o stanie kont za miniony 2024 rok. 3,3 miliona osób otrzyma pisma w wersji elektronicznej – na platformie e-ZUS lub platformie PUE.
W podsumowaniach dla płatników składek znajdą się ważne informacje, dotyczące kont w ZUS. Osoby, które wpłacają i rozliczają składki, dostaną podsumowanie, a więc saldo konta, z wyszczególnieniem, czy nastąpiła nadpłata lub niedopłata.
Możliwe jest saldo zerowe, co oznacza, że ze strony płatnika i ZUS-u nie jest potrzebne podejmowanie żadnych czynności. W sytuacji, gdy na koncie było lub jest zadłużenie, ZUS wskazuje kwotę do spłaty.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: ZUS mówi "dość" i zabiera świadczenia. Te osoby powinny się obawiać
Co zrobić z niedopłatą w ZUS
W jaki sposób można regulować ewentualnie niedopłaty? Brakujące środki należy uregulować poprzez jednorazową wpłatę albo na raty. Jednak nie możemy samodzielnie zdecydować, w jakich ratach i kiedy będziemy dokonywać wpłat.
Należy złożyć formalny wniosek o układ ratalny. Wpłacając zaległości, należy również uregulować odsetki, które można obliczyć przy użyciu specjalnego kalkulatora odsetkowego, który oferuje ZUS na swojej stronie.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: Jak wygląda kontrola L4? Rzecznik ZUS: Każde zwolnienie może być sprawdzone
W przypadku ratalnej spłaty można skorzystać z pomocy doradców ds. ulg i umorzeń. Ich zadaniem jest udzielanie informacji, przedstawianie korzystniejszych rozwiązań i warunków spłaty, pomoc w wypełnieniu wniosku. Jak znajdziemy doradcę lub doradczynię ds. ulg i umorzeń? Można umówić się na e-wizytę lub rozmowę telefoniczną.
Czy ZUS zwraca środki w razie nadpłaty składek?
Co w przypadku nadpłaty? Możemy skorzystać z kilku rozwiązań. Można rozliczyć za pomocą nadpłaty bieżące składki, pomniejszając o tę kwotę kolejną wpłatę.
Można również za pomocą formularza RZS-P złożyć wniosek o zwrot nadpłaty. Co istotne, zwroty są kierowane na konta, których numery są powiązane z kontem w naszym profilu w ZUS.
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Nowe kontrole ZUS już od stycznia. Więcej uprawnień dla urzędników sprawdzających L4
Jeśli na bieżąco chcemy weryfikować swoje saldo, aby po zakończeniu roku nie mieć zaskakującej niespodzianki ze strony ZUS-u, można to robić przy pomocy swojego profilu PUE lub e-ZUS.