ZUS bierze się za kontrole L4. W 2023 zamierza walczyć z symulantami
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zapowiada wzmożone kontrole zwolnień lekarskich. Na 2023 r. zaplanowano ich aż 500 tys. Jednym z powodów takiej decyzji jest potrzeba "nadgonienia" liczby kontroli z czasu pandemii, która uniemożliwiała wizyty urzędników w domach pacjentów.
Powodem większej liczby zaplanowanych kontroli są nie tylko skutki pandemii COVID-19. Na zwolnienie lekarskie decyduje się coraz większa liczba pracowników.
ZUS sprawdza pracowników na zwolnieniach lekarskich
ZUS zapowiada aż 500 tys. kontroli pracowników będących na zwolnieniach lekarskich.
"Wzrost liczby kontroli to odbicie po okresie pandemii, kiedy weryfikacja zwolnień lekarskich była utrudniona" – przyznaje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Jak tłumaczy rzecznik ZUS, osoby do kontroli zwolnień wybierane są przez algorytmy, a czasem odbywa się to losowo.
Liczba kontroli ZUS w poprzednich latach:
- 2022 r.: 429,9 tys.
- 2021 r.: 352,2 tys. O 77,7 tys. mniej niż w 2022 r.
- 2019 r.: 574,1 tys. O 144,2 tys. więcej niż w 2022 r.
Coraz więcej pracowników na L4
W 2022 r. ze zwolnień lekarskich skorzystało aż 27 mln osób, a ilość dni absencji w pracy sumarycznie wyniosła 288,8 mln. Ekonomiści przewidują, że to także jeden z powodów, dla których ZUS zaplanował aż tyle kontroli.
Każdemu z nas może przydarzyć się choroba, czy wypadek. Jest to szczególnie odczuwalnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy szaleją rozmaite infekcje, w tym grypa, wirus RSV i COVID-19. Nie każdy jednak korzysta ze zwolnienia lekarskiego w sposób zgodny z jego przeznaczeniem.
Rzecznik ZUS przyznaje, że zdarzają się sytuacje, kiedy ubezpieczony na L4, zamiast przebywać w domu skakał ze spadochronem. Zagraniczne wycieczki, wyjazdy do SPA i inne oszustwa to także chleb powszedni wśród "chorych".
Co, gdy pracownika nie ma w domu w czasie kontroli ZUS?
Gdy kontroler ZUS nie zastanie pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim w domu, jest zobowiązany do ponowienia wizyty. Ważną kwestią jest podanie prawidłowego miejsca odbywania L4 w gabinecie lekarskim. Jest to obowiązek pacjenta.
Błędnie wskazany adres traktowany jest jako nieobecność w czasie kontroli. Co wtedy? Pracodawca może wstrzymać wypłaty świadczeń do czasu, aż pracownik złoży wyjaśnienia.