Zupełnie za darmo dla trzech grup. Od 1 września wystarczy zgłosić się do przychodni
Lista darmowych leków objęła także preparaty stosowane w szczepieniach przeciwko grypie i pneumokokom. Dzięki temu już od 1 września mogą z nich skorzystać nie tylko dzieci, ale również seniorzy po 65 roku życia i kobiety w ciąży.
Sezon przeziębień przed nami. Zwłaszcza jesienią każdego roku odnotowywane są wzrosty zachorowań na grypę. Choć czasem jej przebieg jest łagodny, to nie brakuje przykładów, kiedy powikłania zagrażają nawet życiu. Dlatego lekarze apelują, aby korzystać z dostępnych szczepień.
Problem grypy nie znika. Nowe zasady szczepień już od 1 września
Zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. Urz. Min. Zdr. 2023.73), dzieciom do ukończenia 18 roku życia przysługuje nieodpłatne szczepienie przeciw HPV. Ponadto mogą szczepić się przeciw pneumokokom. Dla seniorów, kobiet w ciąży i dzieci udostępniono darmowe szczepionki przeciwko grypie.
Na oficjalnej stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego opublikowano wykaz bezpłatnych szczepionek dostępnych dla dzieci przed ukończeniem 18 roku życia, który brzmi następująco:
- szczepionki przeciw grypie inaktywowane podawane we wstrzyknięciu (Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra),
- szczepionka „żywa” donosowa (Fluenz Tetra),
- szczepionka przeciw HPV, 2-walentna (Cervarix).
Natomiast dorośli po 65 roku życia mogą skorzystać z następujących szczepień:
- szczepionki przeciw grypie sezonowej, inaktywowane (Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra),
- szczepionka przeciw pneumokokom, skoniugowana 13-walentna (Prevenar-13) z grup ryzyka: osób ze zwiększonym (umiarkowanym lub dużym) ryzykiem choroby pneumokokowej (tj. z przewlekłymi chorobami serca, wątroby, płuc, cukrzycą, wszczepionym implantem ślimakowym, wyciekiem płynu mózgowo-rdzeniowego, wrodzoną lub nabytą asplenią, anemia sierpowatokrwinkową i innymi hemoglobinopatiami, przewlekłą niewydolnością nerek, wrodzonym lub nabytym niedoborem odporności, uogólnioną chorobą nowotworową, zakażeniem HIV, chorobą Hodgkina, jatrogenną immunosupresją, białaczką, szpiczakiem mnogim, po przeszczepieniu narządu miąższowego).Kobiety w ciąży również mogą się zaszczepić za darmo przeciwko grypie. Dostępne są takie preparaty jak Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra. Aby otrzymać bezpłatną szczepionkę, należy wcześniej umówić się do lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu badania i wykluczenia przeciwwskazań wystawi receptę z oznaczeniem “DZ” (dla dziecka), lub “S” dla seniora.
Grypa 2023, liczba zakażeń wciąż na wysokim poziomie
Problem zachorowań na grypę nie znika. Do Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru, Pracowni Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej każdego tygodnia wpływają nowe meldunki o występowaniu i podejrzeniu grypy. Na przestrzeni lat sytuacja wciąż jest trudna.
Już we wrześniu 2022 roku z każdym tygodniem liczba pacjentów wzrastała, a średnia zachorowań wynosiła ponad 86 tysięcy osób w całej Polsce. W kolejnym miesiącu średnia była znacznie wyższa i sięgała ponad 113 tys. przypadków. Średnia z listopada wynosiła już ponad 10 tysięcy więcej i zamknęła się w liczbie ponad 123 tys. chorych. Grudzień był zdecydowanie najgorszym miesiącem pod względem liczby zachorowań na grypę, w tym miesiącu średnia wynosiła ponad 284 tys. przypadków.
Choć jesień tego roku jeszcze przed nami to dane zgromadzone do tej pory pokazują, że problem z wystąpieniem grypy wciąż jest aktualny. Jedyną skuteczną ochroną są szczepienia, dlatego możliwość bezpłatnej ochrony jest tak istotna.