Znowu zmiany w receptach. Sprawdź, jakiej recepty po 1 lipca nie zrealizujesz
Nowy system wystawiania recept obowiązuje od 1 lipca. Oznacza to, że recepty wystawiane zgodnie z wcześniejszym schematem będą odrzucane. Co zmienia się po 30 czerwca? Jak zmiana wpłynie na sytuację pacjentów? Sprawdzamy.
Zmiany w wystawianiu recept już dwa razy odkładano na później
Ustawa zmieniająca zasady realizacji recept rocznych została ustanowiona już 17 sierpnia ubiegłego roku. Jednak termin, w którym przepisy miały wejść w życie, był przesuwany przez ustawodawców.
Zgodnie z rządowymi ustaleniami, pierwotnie ustawa miała obowiązywać już od 1 kwietnia 2024 roku. Następnie datę tę przesunięto na dzień 8 maja. Żaden ze wspomnianych terminów nie został jednak dotrzymany.
Zmiany w receptach od 1 lipca - co się zmienia?
Ostatecznie zmiany legislacyjne zaczęły obowiązywać z dniem 1 lipca. Zmianami objęto również recepty roczne, na podstawie których można odbierać stale przyjmowane leki.
Przy czym, co istotne, jednorazowo wydawane są leki na okres do 120 dni. Kolejną część leków można odebrać nie wcześniej niż po upływie 90 dni.
CZYTAJ TEŻ: Ważne zmiany dla pacjentów. Otrzymają leki tylko na pół roku. Aktualizacja
Po co kolejne zmiany w wystawianiu recept?
Od 1 marca br. system apteczny obliczał ilości leków do wydania. Jednak, jak się okazało, system działał błędnie. Wynikało to z braku kompatybilności zapisów dawkowania w systemach gabinetowych lekarzy.
W efekcie niezbędne stało się wdrożenie nowych schematów, jeśli chodzi o oznaczanie dawkowania przepisanych leków na e-receptach.
Zdaniem specjalistów z Ministerstwa Zdrowia, "nowy schemat ułatwi osobie wystawiającej e-receptę precyzyjne zapisanie informacji o schematach dawkowania oraz okresie stosowania".
Recepty po zmianach - sytuacja pacjentów
Co to oznacza dla pacjentów? Czy mogą się spodziewać utrudnień w realizacji recept? Zmiany dotyczą lekarzy i schematu wystawiania recept, a nie ich realizacji.
Jednak istnieje tu również pewne ryzyko dla pacjenta. Wprowadzona zmiana oznacza, że jeśli lekarz się pomyli, recepta, na której widnieć będzie stary schemat, zostanie odrzucona, co może dla pacjenta spowodować problem ze zrealizowaniem recepty.
Medycy zwracają również uwagę na fakt, że nowy sposób oznaczania dawkowania może być mylący dla pacjenta i w efekcie - może wprowadzić w błąd.
W rezultacie najpoważniejszą konsekwencją wprowadzonych zmian na receptach, może być nie tyle trudność w realizacji recepty, co późniejsze przyjmowanie nieodpowiednich dawek leków. A to z kolei może stanowić zagrożenie zdrowia, a nawet życia pacjenta.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Lekarz ostrzega: Absurdalne zmiany w receptach od 1 lipca. Potencjalne zagrożenie dla pacjentów