Znowu braki leków w aptekach. Dwie grupy pacjentów będą mieć szczególny problem
Ostatnio zgłaszano wiele utrudnień w dostępie do niektórych leków, co budzi rosnące zaniepokojenie pacjentów. Mimo starań koncernów farmaceutycznych i instytucji państwowych, problemy z zaopatrzeniem wciąż występują z różnych przyczyn. GIF opublikował nowe zestawienie leków, których aktualnie brakuje w hurtowniach i aptekach.
Znowu braki leków w hurtowniach i aptekach
O utrudnieniach w dostępie do niektórych leków mówi się już od dłuższego czasu. Chociaż koncerny farmaceutyczne i instytucje państwowe starają się zadbać o zaspokojenie potrzeb rynkowych, nie zawsze okazuje się to możliwe – z różnych przyczyn.
CZYTAJ TEŻ: Z tymi lekami nie wyjedziesz za granicę. Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę
To nie zmienia faktu, że aktualnie można mieć trudności z zakupem niektórych leków. GIF regularnie publikuje listy leków, których może brakować.
Zestawienia tworzone są w oparciu o dane pochodzące z różnych kanałów dystrybucji leków, tj. na bazie informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych, a także z aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych, hurtowni farmaceutycznych.
Jakich leków aktualnie brakuje w aptekach?
Zgodnie z najnowszymi danymi, trudności mogą dotyczyć niektórych leków na cukrzycę, jak również farmaceutyków wykorzystywanych w leczeniu epilepsji. Odnośnie jakich leków odnotowywane są braki?
- Produkt leczniczy zawierający carbamazepinum - zawiesina doustna, 20 mg/ml, 1 butelka 100 ml o działaniu przeciwpadaczkowym. Analogiczne braki na rynku dotyczą też opakowań o pojemności 250 ml. Dostawy przewidywane są w drugiej połowie lipca.
CZYTAJ TEŻ: Wkrótce może zabraknąć ważnych leków dla chorych na raka i padaczkę. "Brak dobrych zamienników"
- Produkty lecznicze wykorzystywane w leczeniu cukrzycy, tj. semaglutyd i dulaglutyd. W przypadku osławionych już leków na odchudzanie powodem problemów z dostępnością jest popyt przewyższający podaż.
Nowe leki na cukrzycę odpowiedzią na rynkowe braki?
Tę sytuację mogą z czasem rozwiązać wchodzące na rynek kolejne leki o podobnym działaniu. Część z nich jest jeszcze w fazie testów, ale dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące.
Pojawia się więc nadzieja na uporanie się z problemami związanymi z brakami leków, jednak dopuszczenie nowych środków do obrotu bywa procesem, który trwa nawet kilka lat.
CZYTAJ TEŻ: Zmniejsza masę ciała, poprawia kondycję wątroby. Nowy lek na otyłość coraz bliżej