Może zwiększać ryzyko raka i przerzutów do mózgu. Winny popularny suplement diety
Popularny suplement diety zawierający rybozyd nikotynamidu, czyli postać witaminy B3, może zwiększać ryzyko rozwoju raka piersi, co pokazują badania na zwierzętach - poinformowali naukowcy z University of Missouri. Może również doprowadzić do przerzutów nowotworu, w tym do mózgu.
Rybozyd nikotynamidu (określany skrótem NR) to postać witaminy B3. Wcześniejsze badania prowadzone na zwierzętach wykazały korzystny wpływ suplementacji na stężenie NAD+, czyli koenzymu obecnego w każdej komórce organizmu.
Zwiększenie jego stężenia pomagało w naprawie DNA i pomagało usprawnić funkcje mitochondriów oraz komórek macierzystych.
Rybozyd nikotynamidu może zwiększać ryzyko groźnego raka piersi
Nowe badania, którymi kierowała prof. Elena Goun z Wydziału Chemii Uniwersytetu Missouri wykazały jednak, że wysoki poziom rybozydu nikotynamidu u myszy może zwiększać ryzyko zachorowania na potrójnie ujemnego raka piersi - jedną z najbardziej agresywnych odmian tego nowotworu, może również doprowadzić do przerzutów raka, w tym do mózgu.
Jak stwierdziła prof. Goun: "Niektórzy ludzie przyjmują suplementy ponieważ automatycznie zakładają, że mają one tylko pozytywne efekty. Ale nadal niewiele wiemy o tym, jak one faktycznie działają. "
Do odkrycia przyczyniła się śmierć ojca badaczki
Do dokładniejszego zbadania działania rybozydu nikotynamidu badaczkę skłoniła śmierć jej ojca, do której doszło w zaledwie trzy miesiące po wykryciu u niego raka okrężnicy. Poruszona śmiercią ojca prof. Goun chciała lepiej zrozumieć metabolizm raka i sposób, w jaki rozprzestrzenia się on w organizmie.
NR jest suplementem pomagającym zwiększyć poziom energii komórkowej - a komórki nowotworowe wykorzystują tę energię. Prof. Goun wzięła pod lupę rolę rybozydu nikotynamidu w rozwoju i rozprzestrzenianiu się raka, zwłaszcza, że suplement ten jest stosowany również w celu złagodzenia skutków ubocznych terapii przeciwnowotworowych.
Dzięki nowatorskiej technice obrazowania opartej na ultraczułym obrazowaniu bioluminescencyjnym badacze byli w stanie ocenić poziomy NR w komórkach w czasie rzeczywistym. Zbadali poziom NR w komórkach nowotworowych, w limfocytach T i w zdrowych tkankach.
Wyniki badania pokazały, że rybozyd nikotynamidu może zwiększać ryzyko potrójnie ujemnego raka piersi u myszy, a także przerzutów nowotworowych - w tym do mózgu. Jak powiedziała prof. Goun, wyniki tej pracy podkreślają konieczność dokładnego zbadania potencjalnych skutków ubocznych suplementów przed ich zastosowaniem u osób, które mogą cierpieć na choroby przewlekłe.
Polecany artykuł: