Znany lek wywołał niezwykły efekt uboczny. Moszna pacjenta zmieniła kolor na niebieski

2022-10-07 10:02

Niezwykle rzadki - i dziwny - efekt uboczny wystąpił u mężczyzny, który cierpiał na zapalenie układu moczowego. Lek, który w leczeniu tej infekcji stosuje się od dziesięcioleci, wywołał u pechowego pacjenta niezwykłe zmiany skórne. To pierwszy tego typu przypadek na świecie. Opisano go w naukowym periodyku Journal of Infection and Chemotherapy.

Starszy mężczyzna przyjmuje lek
Autor: Getty Images

Pechowym pacjentem był 62-letni mężczyzna, którego danych nie ujawniono. Wiadomo, że cierpiał na zapalenie dróg moczowych, które próbował leczyć za pomocą dostępnych bez recepty tabletek zawierających chlorowodorek fenazopirydyny - substancję przeciwbólową i przeciwbakteryjną działającą miejscowo i wywierającą efekt na błonę śluzową w drogach moczowych.

Ciężka reakcja skórna po fenazopirydynie

Fenazopirydyna jest lekiem stosowanym bardzo długo, bo już od lat 20. XX wieku. Zazwyczaj zalecana jest osobom z zakażeniem dróg moczowych. Mechanizm działania leku nie jest znany, jednak wiadomo, że wśród efektów ubocznych jego stosowania jest pomarańczowe zabarwienie moczu i problemy żołądkowo-jelitowe.

Możliwe są również bardzo rzadkie powikłania w postaci zmian skórnych, jednak do tej pory nie było doniesień o ciężkich reakcjach nadwrażliwości na ten lek. A tych właśnie doświadczył wspomniany pacjent.

Fenazopirydyny nie należy przyjmować dłużej niż dwa dni. Mężczyzna przyznał lekarzom, że z powodu dolegliwości przyjął w sumie osiem tabletek (po 200 mg), które stosował przez trzy dni. Jak się okazało - za długo.

Po zastosowaniu leku pojawiły się u niego ciężkie reakcje skórne, z którymi zgłosił się do szpitala. Początkowo jego skóra w dolnych partiach ciała - na mosznie, ale też na kończynach dolnych - miejscami zmieniła kolor na niebieski. Po pewnym czasie niebieskawe przebarwienia przekształciły się w swędzące i bolesne pęcherze i owrzodzenia.

To prawdopodobnie opóźniona reakcja nadwrażliwości

W szpitalu pacjentowi wykonano szereg badań, w tym USG i angiografię CT - nie znaleziono jednak żadnych patologicznych zmian, które mogłyby tłumaczyć taką reakcję organizmu. Z wywiadu medycznego wynika, że przez wiele lat mężczyzna przyjmował losartan, czyli lek przeciw nadciśnieniu, zapobiegający czynności skurczowej ścian naczyń krwionośnych (lek ten zaliczany jest do grupy antagonistów receptora angiotensyny II).

Z przeprowadzonego w szpitalu wywiadu oraz dalszych badań wynika, że przyczyną problemów była opóźniona reakcja nadwrażliwości na leki. Rany mężczyzny zagoiły się dzięki zastosowaniu specjalnych opatrunków, a także dzięki antybiotykoterapii, które przepisano po uprzednim wykonaniu posiewu z ran.

Jak bezpiecznie zażywać fenazopirydynę?

Tabletki z fenazopirydyną można kupić w niektórych krajach, w Polsce jednak leki te są praktycznie niespotykane - ostatni preparat zawierający tę substancję czynną został wycofany w 2008r. Osoby, które zażywają ten lek powinny pamiętać, że najlepiej przyjmować go w trakcie posiłku, co łagodzi przykre skutki uboczne, takie jak rozstrój żołądka.

Ze względu na jego potencjalną toksyczność lepiej nie przyjmować go również bez uprzedniej konsultacji z lekarzem i nie dłużej, niż dwa dni.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki