Znany lek przeciwbólowy na celowniku. Wpływa na mózg bardziej niż sądzono
To najbardziej popularny lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Uchodzi też za najbardziej bezpieczny. Wyniki nowych badań wskazują, że ten środek może mieć większy wpływ na mózg, niż dotychczas sądzono.
Wpływ leków przeciwbólowych na płód
Paracetamol to lek stosowany w celu zmniejszenia gorączki i natężenia bólu. Uważany jest za bezpieczny – dlatego rekomenduje się go nawet dla kobiet w ciąży (oczywiście po konsultacji medycznej). Nowe badania wykazały jednak, że może być nieobojętny dla kształtującego się mózgu płodu.
Wpływ paracetamolu w ciąży na płód
Naukowcy stwierdzili zaskakującą korelację między zażywaniem paracetamolu przez kobiety w ciąży a tempem rozwoju mowy u dziecka. Eksperci wciąż pracują nad wyjaśnieniem, jaki jest wpływ wspomnianego leku na płód.
Autorami badania są specjaliści z University of Illinois Urbana-Champaign. Jak podano na łamach „Pediatric Research”, badacze wpadli na trop związków opóźnionego rozwoju mowy we wczesnym dzieciństwie z zażywaniem paracetamolu (acetaminofenu) przez matkę w okresie ciąży.
Acetaminofen (paracetamol) jest uznawany za najbezpieczniejszy - także dla ciężarnych - spośród dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W USA i w Europie szacuje się, że sięga po ten środek 50-65 proc. kobiet w ciąży.
Więcej paracetamolu, mniej słów
W nowym badaniu autorzy skupili się na monitorowaniu zażywania acetaminofenu przez kobiety w ciąży. Następnie dokładnie weryfikowano i oceniano rozwój językowy narodzonych z tych ciąż dzieci, kolejno, gdy miał 2 lata, a następnie w wieku 3 lat.
Wyniki badań okazały się zaskakujące: jak zauważono, zwiększone stosowanie paracetamolu, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży, korelowało z ograniczonym słownictwem i krótszymi wypowiedziami u dwulatków, zwłaszcza w przypadku chłopców. Ustalono, że każde kolejne użycie paracetamolu w trzecim trymestrze wpływało na zmniejszenie słownictwa średnio o dwa słowa u 2-latków.
To wzbudziło uzasadnione obawy dotyczące potencjalnego wpływu wspomnianej substancji na rozwój mózgu płodu. Co ważne, to właśnie w drugim i trzecim trymestrze mózg płodu rozwija się szczególnie intensywnie.
Mechanizm działania acetaminofenu, związany z wpływem na układ endokannabinoidowy, budzi dodatkowe zaniepokojenie, gdyż ten układ odgrywa kluczową rolę w procesach neurologicznych.
Paracetamol wpływa na rozwój mowy u dzieci? Trwają badania
Autorzy badań przyznają, że ich ustalenia wymagają dalszych badań w tym zakresie. Jak mówią, na ten moment nie ma powodów do obaw, jeśli chodzi o przyjmowanie paracetamolu w przypadku dolegliwości bólowych czy gorączki w ciąży, szczególnie że gorączka również może stanowić zagrożenie dla rozwijającego się płodu.
Wiadomo jednak, że już wcześniej, w ramach programu Illinois Kids Development Study sprawdzono, jak zażywanie paracetamolu przez matki wpływa na umiejętności werbalne dzieci. Dzieci poddano testom w wieku 2 (298 badanych dzieci) i następnie 3 lat (do badania przystąpiło 254 dzieci z grona poprzednio badanych jako dwulatki).
Chociaż użyte narzędzia nie były bardzo precyzyjne, ustalono, że dzieci urodzone z ciąż, w których matki zażywały paracetamol, miały uboższe słownictwo i konstruowały krótsze zdania w porównaniu z rówieśnikami, których matki nie zażywały paracetamolu w okresie ciąży.