Znany lek może zmniejszyć ryzyko raka jajnika. Zapewne masz go w apteczce
Popularny lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy jakim jest aspiryna, okazał się do pewnego stopnia skuteczny w profilaktyce groźnego nowotworu – nieśluzowego raka jajnika. Ale jest też zła wiadomość: zdaniem badaczy nie jest to metoda, którą mogłaby bezpiecznie stosować każda kobieta.
Rak jajnika to jeden z najgroźniejszych nowotworów ginekologicznych. Wiele chorych kobiet umiera, ponieważ nowotwory jajnika wykrywane są zazwyczaj dopiero na późnym etapie zaawansowania. Naukowcy od dawna szukają zarówno sposobów na wczesne wykrywanie raka jajnika, jak i metod, które pozwoliłyby zapobiec zachorowaniu na ten nowotwór.
Jedną z nich może być stosowanie aspiryny. Wcześniejsze badania sugerowały już, że lek ten może chronić przed rozwojem raka jajnika zwłaszcza wtedy, kiedy jest stosowana codziennie lub prawie codziennie – pokazała to analiza 17 badań, których wyniki wskazują, że częste stosowanie aspiryny zmniejsza ryzyko raka jajnika.
W najnowszym badaniu naukowcy sprawdzili, jak wygląda sytuacja w przypadku kobiet genetycznie obciążonych tym nowotworem.
Aspiryna może zmniejszać ryzyko nieśluzowego raka jajnika
Autorami badań byli naukowcy z USA, Australii i Wielkiej Brytanii. Dokonali oni analizy ośmiu wcześniejszych badań kliniczno-kontrolnych przeprowadzonych przez Ovarian Cancer Association Consortium, oceniając związek między częstym stosowaniem aspiryny a ryzykiem raka jajnika, uwzględniając tylko osoby z dostępnymi danymi genetycznymi.
Analizowano w sumie dane 4476 pacjentek z nieśluzowym rakiem jajnika i 6659 uczestniczek z grupy kontrolnej. Częste stosowanie aspiryny w pierwszej grupie zgłosiło 575 kobiet, w grupie kontrolnej zażywało ją zaś 1030 osób.
W analizie zaobserwowano związek między częstym zażywaniem aspiryny a mniejszym ryzykiem raka jajnika u kobiet, które były genetycznie obciążone tą chorobą. Jak podano, częste stosowanie aspiryny wiązało się z 13% zmniejszeniem ryzyka nieśluzowego raka jajnika.
Zmniejszenie ryzyka było najbardziej znaczące w przypadku guzów surowiczych i endometrioidalnych o wysokim stopniu złośliwości. - podkreślono w komunikacie.
Skorzystają kobiety obciążone genetycznie
Jak podkreślają badacze, aspiryna nie jest lekiem odpowiednim dla wszystkich – w trakcie jej stosowania może dojść do efektów ubocznych takich jak wrzody żołądka czy udar krwotoczny. Nie jest to więc metoda profilaktyki właściwa dla każdej kobiety.
Jak sugerują badacze, stosowanie aspiryny mogłoby być pomocne w przypadku kobiet obciążonych genetyczną podatnością na raka jajnika.