Ojciec znanej dziennikarki zmarł na raka. Lekarze przeoczyli ten jeden objaw

2023-04-17 12:24

Katarzyna Zdanowicz, jedna ze znanych dziennikarek, wyznała, że jej ojciec cierpiał na chorobę nowotworową. Lekarze przeoczyli pierwsze objawy nowotworu, co utrudniło właściwe leczenie i odebrało mężczyźnie szanse na pokonanie choroby.

Katarzyna Zdanowicz przyznała, że jej ojciec miał raka
Autor: Katarzyna Zdanowicz Instagram/Getty Images Katarzyna Zdanowicz wyznała, że jej ojciec miał raka krtani.

Katarzyna Zdanowicz, dziennikarka Polsatu, która kiedyś była związana ze stacją TVN, wyznała, że jej ojciec zmagał się z chorobą nowotworową. Została ona jednak zbyt późno wykryta, ponieważ lekarze zbagatelizowali pierwsze objawy.

Nieoczywisty objaw choroby nowotworowej

Mężczyzna zachorował po 60. roku życia. Miał zmieniony głos z charakterystyczną chrypą, którą lekarze błędnie uznawali za problemy z krtanią. Jak przyznała dziennikarka, ojciec dostawał dużo leków, które jednak nie pomagały, ponieważ lekarze nie rozpoznali, że w organizmie rozwija się nowotwór.

– Był źle leczony i źle zdiagnozowany, miał raka krtani, ale na leczenie onkologiczne trafił zbyt późno, bo ciągle go leczyli jakimiś syropkami, tabletkami, miał bardzo charakterystyczny głos. I mimo że jemu głos zmieniał się przez wiele miesięcy czy nawet lat, nikt nie podejrzewał, że może być chory - powiedziała dziennikarka.

Szybki postęp choroby

Historia ojca Katarzyny Zdanowicz niestety nie potoczyła się dobrze. Choroba rozwijała się bardzo szybko, a brak odpowiedniej diagnozy właściwie odebrał mężczyźnie szanse na pokonanie choroby. 

– Historia zakończyła się w dwa miesiące. Ojciec na końcu też wyraźnie się poddał, nie widział już sensu życia, nie chciał leczenia. Psychika jest niezwykle ważna w leczeniu onkologicznym. Bez woli walki ta choroba dramatycznie przyspiesza. Dla nas to było najgorsze, nie móc nic zrobić - wyznała dziennikarka w rozmowie z serwisem Interia.

Czym jest rak krtani?

Rak krtani to jeden z częściej występujących nowotworów złośliwych. Choroba częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Jej objawy są nieoczywiste i mogą być błędnie uznawane za zapalenie krtani lub zapalenie strun głosowych. Objawem charakterystycznym jest chrypa, która nasila się z biegiem czasu. Zmiana barwy głosu powinna być wskazaniem do wykonania dokładnych badań. Mogą odpowiadać za nią polipy strun głosowych, ale może niestety wywołać ją również rak krtani.

Problemem w przypadku raka krtani jest zbyt późna diagnostyka. Nawet 80 procent pacjentów otrzymuje diagnozę dopiero wtedy, gdy choroba jest już zaawansowana. Rokowania nie są najlepsze — u pacjentów, u których choroba zostanie późno wykryta, lekarze dają 15-45 procent szans na 5-letnie przeżycie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki