Znaleziono lekarstwo na chorobę zwyrodnieniową stawów? Pomóc ma znana substancja
Choroba zwyrodnieniowa stawów dokucza milionom osób na całym świecie. Dotychczas nie ma jednak leku, który byłby w stanie zahamować postęp choroby - można jedynie łagodzić ból i objawy zapalenia. Być może wkrótce to się zmieni: badacze odkryli bowiem, że potencjalnie skutecznym lekiem może być substancja znana od dawna i stosowana już w łagodzeniu objawów innych przypadłości.
Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęstsza postać zapalenia stawów. Objawia się sztywnością i bólem stawu, a następnie jego zniekształceniem - co ogranicza możliwości ruchu, prowadząc w konsekwencji nawet do niesprawności.
Może dotyczyć każdego stawu, ale najczęściej dotyka stawy kolanowe, staw biodrowy, kręgosłup, a także palce rąk i stóp. Jej dokładne przyczyny nie są znane - wiadomo, że dochodzi do niej na skutek zaburzeń w jakości i ilości chrząstki stawowej. Najnowsze badania sugerują, że - być może - po wielu latach w końcu znaleziono skuteczny lek na tę chorobę.
Pomoże melatonina? Działa w modelu zwierzęcym
Autorami badania są naukowcy z Uniwersytetu Soochow w Chinach. Badacze odkryli, że melatonina - znana również jako hormon snu i stosowana m.in. w łagodzeniu bezsenności - może pomóc leczyć, a być może nawet odwrócić - chorobę zwyrodnieniową stawów.
Już wcześniej wykazano, że substancja ta ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, a właściwości te są korzystne w leczeniu zapalenia stawów. W niedawnym badaniu, jakie przeprowadzono co prawda nie na ludziach, ale na królikach, naukowcy z Chin wykazali, w jaki sposób melatonina pomaga zapobiegać rozpadowi chrząstki stawowej i stymulować wzrost nowej chrząstki. Jak podkreślają, gdyby identyczne wyniki wykazało badanie na ludziach, zmieniłyby się reguły gry i można byłoby poprawić jakość życia milionów pacjentów, którzy na całym świecie zmagają się z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Hormon snu działa na stawy na wielu poziomach
Jak wyjaśniają badacze, melatonina odwraca postęp choroby zwyrodnieniowej stawów i przyspiesza regenerację chrząstki w wielu wymiarach. Na poziomie organizmu jej wstrzyknięcie bezpośrednio w dotknięty zwyrodnieniem staw hamuje rozwój zapalenia stawów i wspomaga regenerację chrząstki.
Na poziomie tkankowym melatonina zaś moduluje erozję chrząstki, zapalenie błony maziowej i przebudowę kości podchrzęstnej, a tym samym hamuje degenerację chrząstki. Hormon snu działa również korzystnie na procesy zachodzące w chrząstce stawu bezpośrednio na poziomie komórkowym.
W podsumowaniu badania, zamieszczonym w Aging Research Reviews, naukowcy przyznali, że „melatonina może być perspektywiczną opcją leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów”. Wyniki badania skomentowała również profesor Leela Biant, ortopeda z Uniwersytetu w Manchesterze. Jak wyjaśniła, melatonina może wpływać nie tylko na nasz wzorzec snu, ale również na rytm dobowy komórek. Może to mieć znaczenie dla ich regeneracji. To dopiero wstępne wyniki, ale mogą być one obiecującym punktem wyjścia do dalszych badań”. - podsumowała ekspertka.