Zmiany w programie szczepień przeciw COVID-19. Jest nowy harmonogram
Do końca sierpnia chcemy zaszczepić przeciw COVID-19 wszystkich chętnych, a do końca II kwartału wykonamy 20 milionów szczepień - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Ogłoszono również, jakie zmiany zostały wprowadzone w programie szczepień na koronawirusa. Sprawdź!
Zdaniem szefa rządu "program szczepień to coś więcej niż program rządowy. To egzamin z działania struktur państwa". - Dla mnie najważniejsze jest to, żeby ten program szczepień przebiegał sprawnie. Aby tak się stało, podjęliśmy decyzję co do poszerzenia zakresu i miejsc, w których będą przeprowadzane szczepienia - powiedział Mateusz Morawiecki.
Podczas konferencji prasowej na Stadionie Narodowym zabrał głos szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. - Od 27 grudnia każdego tygodnia program przyspieszał, żeby w drugim kwartale osiągnąć prędkość zakładaną przez premiera, czyli 10 milionów szczepień miesięcznie - zaznaczył. Według niego w obecnej sytuacji "najważniejszym wyzwaniem staje się wydajność systemu szczepień".
Nowe punkty i miejsca szczepień
Jak poinformował minister, w drugim kwartale powstaną nowe punkty szczepień i miejsca szczepień. - Ze względu na wzrost liczby szczepionek zwiększamy miejsca, gdzie będą wykonywane. Szkieletem tego systemu będą szpitale tymczasowe, ale w każdym powiecie będzie istniał też jeden punkt prowadzony przez samorząd - dodał.
Michał Dworczyk dodał, że w każdym powiecie będzie istniał jeden szpital tradycyjny i jeden punkt prowadzony przez samorząd. Kontynuując wypowiedź, minister zaznaczył, że pracodawca zatrudniający ponad 500 pracowników, będzie mógł zorganizować szczepienie w zakładzie pracy. Warunkiem jest zapewnienie zespołu szczepiennego. - Jeśli chodzi o szczepienia w zakładach pracy, nie jesteśmy w stanie jeszcze podać konkretnej daty. Będzie to w drugim kwartale - oznajmiił.
Szef KPRM powiedział, że "dzisiaj Sejm przyjął ustawę, która rozszerza kwalifikację pacjenta do szczepienia". - Kwalifikacja do szczepienia będzie wykonywana na podstawie kwestionariusza, który pacjent sam wypełnia - dodał.
Zapisy na szczepienie dla kolejnych roczników
- 12 kwietnia startują zapisy na szczepienia dla rocznika 1962 roku i potem przez kolejne dwa tygodnie aż do rocznika 1973. Każdy kolejny dzień to otwarcie zapisów dla następnego rocznika. Zrezygnowaliśmy z etapu drugiego i trzeciego szczepień, celem wprowadzenia szczepień populacyjnych - przekazał minister Michał Dworczyk. Zaznaczył też, że "każdy obywatel Polski, niezależnie gdzie mieszka, ma prawo się zarejestrować na szczepienie".
- Dajemy bardzo krótki czas dedykowany jednemu rocznikowi. To jest jeden dzień. Przedstawiliśmy harmonogram do osób urodzonych w 1973 roku. Jeżeli będzie dużo więcej lub mniej osób zgłaszających się, będziemy elastycznie reagować - wyjaśnił Michał Dworczyk. Dodał, że prawdopodobnie w maju zostaną uruchomione szczepienia dla wszystkich.
Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego "sytuacja pandemiczna jest trudna". - Wszystkie ręce medyków, personelu kierowane są do walki. Musimy wykorzystać wszystkie zasoby, żeby akcja szczepień nie była ani na chwilę zatrzymana - zaznaczył.
Szef resortu zdrowia chciałby, żeby Polacy, wychodząc ze świąt, widzieli, to światełko nadziei, którym są szczepienia. Natomiast minister Michał Dworczyk dodał, rząd będzie namawiał obywateli do szczepień, bo "to jedyna droga powrotu do normalności". - Nie przewidujemy możliwości na tym etapie wyboru konkretnej szczepionki. Dzwonimy na infolinię, umawiamy się, przychodzimy, otrzymujemy szczepionkę. Każda z tych szczepionek jest bezpieczna i skuteczna - podsumował szef KPRM.
Porady eksperta