Zmiany w dostępie do leków uderzają w umierających pacjentów! Lekarze piszą do Kaczyńskiego

2023-08-04 11:23

Zmiany dotyczące wystawiania recept na środki psychotropowe, które weszły w życie 2 sierpnia budzą sprzeciw wśród lekarzy. Okazuje się, że nowe przepisy zamiast pomóc, szkodzą. Na pomyśle rządu ucierpią również pacjenci onkologiczni, czy osoby objęte leczeniem paliatywnym. Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie wystosowała list do Jarosława Kaczyńskiego.

Zmiany w dostępie do leków uderzają w umierających pacjentów! Lekarze piszą do Kaczyńskiego
Autor: Fot. Getty Images

Ograniczony dostęp do wystawiania recept na leki z grupy odurzających i psychotropowych miał ukrócić proceder nadużyć i chronić przed niebezpiecznymi dla zdrowia konsekwencjami. Nie wyszło. Rządowy projekt uderzył w chorych, a także tych, którzy objęci są leczeniem skupionym na uśmierzaniu bólu.

Jak przechowywać leki

Rząd miał walczyć z receptomatami, a uderzył w cierpiących pacjentów

Zgodnie z nowymi przepisami, aby pacjent mógł otrzymać receptę niezbędna jest wizyta i badanie lekarskie oraz ocena, jak dany środek wpłynie na zdrowie chorego. Pod uwagę brano opcję osobistego stawiennictwa lub konsultację zdalną, przy czym drugi wariant był dopuszczony wyłącznie jeśli od ostatniego badania nie upłynęło więcej niż trzy miesiące.

Każdorazowo przed wystawieniem recepty lekarz ma obowiązek zweryfikować ilość i rodzaj leków. Może tego dokonać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub podczas wizyty. Tu zaczyna się problem, nie każdy chory ma IKP. 

Co więcej, kiedy boryka się z ciężką chorobą, w tym nowotworową, lub podlega opiece paliatywnej nie pojawi się na wizycie. Oznacza to, że duża grupa osób pozostaje bez pomocy w tym niezbędnych środków leczenia i uśmierzania bólu.

Lekarze mówią dość! “To kolejny projekt bez konsultacji”

Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie wystosował list otwarty do Jarosława Kaczyńskiego, jako koordynatora prac rządu. Zwrócił uwagę na problem z wystawianiem e-recept zarówno względem chorych leczonych psychiatrycznie, jak i osób potrzebujących silnych leków przeciwbólowych.

Zaznaczył, iż jest to kolejna sytuacja, kiedy Ministerstwo Zdrowia podejmuje decyzje bez porozumienia ze środowiskiem lekarzy. W treści listu do Kaczyńskiego specjalista wystosował następujący apel:

- Obecna sytuacja prowadzi do pozostawienia bez szybkiego dostępu do leków, pacjentów w depresji, z zaburzeniami lękowymi, czy innymi chorobami psychiatrycznymi. Nie zapominajmy także o pacjentach leczących się onkologicznie dla których leki przeciwbólowe są szansą na godne życie bez bólu w trakcie trwającej terapii.

Ministerstwo Zdrowia uznało jednak, że w przypadku hospicjów czy sytuacji kiedy niezbędne są leki psychotropowe ratujące życie lekarze mają możliwość wystawienia recepty na cito. Podkreślili również że wsparcie można otrzymać od Centrum e-Zdrowia, które na bieżąco wyjaśnia jak wystawiać recepty w systemie teleinformatycznym. 

Ograniczenia uderzą w hospicja? Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej wkracza do akcji

W ostatnim czasie pojawiły się także głosy, iż problem z wystawianiem recept mają również hospicja. Jak wiadomo tego typu ośrodki skupiają się na leczeniu paliatywnym i uśmierzaniu bólu, także wśród umierających dzieci. Chorzy wymagają takich środków jak fentanyl, morfina, metadon, czy kodeina.

Polskie Towarzystwo Medycyny Paliatywnej wydało komunikat, z którego wynika, że w imieniu Zarządu, dr hab. Tomasz Dzierżanowski odbył osobistą rozmowę z Ministrem Maciejem Miłkowskim. Podjęto natychmiastowe działania w celu zwalczenia problemu. 

Na ten moment PTMP jest w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dyrektorem właściwego departamentu i trwają prace nad znalezieniem rozwiązania trudnej sytuacji.

Co więcej Ministerstwo Zdrowia dementuje doniesienia dotyczące ewentualnych wyłączeń poprawnej funkcjonalności e-recept dodając, że błąd był po stronie dostawców narzędzi dla części hospicjów. Będziemy jednak śledzić tę sprawę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki