Zmiany w DNA, epizody psychozy. Niektóre osoby wciąż sądzą, że to nieszkodliwa używka
Nowe badania rzucają inne światło na skutki regularnego używania marihuany. Ustalono, że konopie indyjskie mogą wywoływać zmiany w DNA. Badania sugerują, że długotrwałe stosowanie marihuany zwiększa ryzyko poważnych zaburzeń psychicznych. Analiza metylacji DNA pokazała, jak marihuana o wysokim stężeniu THC oddziałuje na geny.
Marihuana - narkotyk czy nieszkodliwa używka
Zdarzyło ci się palić marihuanę? Ponoć swego czasu zdarzyło się nawet Billowi Clintonowi, chociaż, jak sam utrzymywał – bez zaciągania.
Konopie indyjskie są w czołówce najbardziej popularnych narkotyków świata i bywają określane jako „miękkie” i relatywnie nieszkodliwe. Czy tak jest w istocie?
Nowe badania rzucają inne światło na skutki dla mózgu i wyjaśniają, dlaczego dla niektórych osób kontakt z konopiami indyjskimi kończy się psychozą.
Wpływ marihuany na DNA - wyniki nowych badań
Na łamach Molecular Psychiatry opublikowano wyniki badań, które wskazują na fakt, że marihuana, szczególnie mocna, może zostawiać ślad w ludzkim DNA. Zmiany różniły się u poszczególnych osób.
Zauważone zmiany były inne u osób doświadczających epizodu psychozy w porównaniu do użytkowników, którzy nigdy nie doświadczyli psychozy. Zdaniem naukowców, przyjrzenie się temu, w jaki sposób używanie marihuany modyfikuje DNA, może pomóc zidentyfikować osoby najbardziej narażone na rozwój psychozy.
Zawartość THC (delta-9-tetrahydrokanabinolu), czyli głównego psychoaktywnego składnika konopi, stale wzrasta od lat 90. Im większe stężenie THC, tym silniejsze oddziaływanie marihuany.
Osoby używające codziennie marihuany o stężeniu THC co najmniej 10 proc. mają 5 razy wyższe ryzyko zaburzeń psychotycznych, takich jak halucynacje słuchowe, lęki, paranoje, manie prześladowcze i inne.
Badacze przeanalizowali wpływ używania konopi na proces molekularny zwany metylacją DNA. Jest to proces chemiczny, który reguluje aktywność genów poprzez włączanie lub wyłączanie genów i kontrolowanie sposobu ekspresji genów bez zmiany struktury samego DNA.
Marihuana a psychoza - wyniki badań
Metylacja DNA to tylko jeden z wielu mechanizmów regulujących aktywność genów i stanowi część ważnego procesu biologicznego znanego jako epigenetyka, która stanowi podstawę wzajemnego oddziaływania między środowiskiem, wyborami dotyczącymi stylu życia, zdrowiem fizycznym i psychicznym.
W nowym badaniu skorzystano z danych zgromadzonych w dużym brytyjskim badaniu Genetic and Psychosis oraz międzynarodowych badań EU-GEI.
Oba te badania gromadziły dane dotyczące osób doświadczających pierwszego epizodu psychozy oraz grupy kontrolnej, czyli uczestników, którzy nie mieli tego typu problemów zdrowotnych.
Około 65 procent uczestników było płci męskiej. Uczestnicy mieli od 16 do 72 lat. Wszyscy uczestnicy dostarczyli informacje na temat swojego używania konopi, a także próbki DNA z krwi.
Około 38 procent uczestników używało marihuany częściej niż raz w tygodniu. Spośród tych, którzy używali marihuany, większość używała marihuany o dużej mocy częściej niż raz w tygodniu, a zaczęli, gdy mieli około 16 lat.
6 negatywnych nawyków psychicznych, które utrudniają życie
Następnie przeprowadzono analizy metylacji DNA w wielu częściach całego genomu. Okazało się, że używanie marihuany o dużej mocy zmienia metylację DNA – szczególnie w genach związanych z energią i funkcjami układu odpornościowego. Osoby, które doświadczyły psychozy, miały inne zmiany w swoim DNA.
Co bardzo ważne, tych zmian nie można wyjaśnić tytoniem – który jest zwykle dodawany do jointów przez wielu użytkowników marihuany i wiadomo, że zmienia metylację DNA.
Jak podkreśliły autorki opracowania, naukowczynie Marta Di Forti, adiunktka w King's College London, oraz Emma Dempster, starsza wykładowczyni w dziedzinie nauk klinicznych i biomedycznych na University of Exeter:
To z kolei może pomóc nam zrozumieć, dlaczego niektórzy użytkownicy konopi są narażeni na zwiększone ryzyko psychozy. (…) Przyszłe badania powinny teraz zbadać, czy wzorce metylacji DNA związane z używaniem konopi mogą służyć jako biomarkery do identyfikacji użytkowników o wyższym ryzyku wystąpienia psychozy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Marihuana lecznicza – właściwości, zastosowanie, efekty działania medycznej marihuany